wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu powstał tęczowy mural pod hasłem #KlimatNaRówność
Kliknij, aby powiększyć
Tęczowy mural powstał przy ul. Opolskiej 25 z inicjatywy Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej fot. Tomasz Hołod (www.wroclaw.pl)
Tęczowy mural powstał przy ul. Opolskiej 25 z inicjatywy Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej

Stolica Dolnego Śląska zyskała dodatkowe kolory. Mural #KlimatNaRówność powstał przy ul. Opolskiej 25 z inicjatywy kilku organizacji i instytucji. Celem projektu jest promowanie tolerancji, równości i ekologii. Choć prace nad muralem zostały zakłócone przez wandali, dzięki zbiórce internautów udało się go odmalować w ciągu zaledwie dwóch dni.

Reklama

Powstanie tęczowego muralu przy ul. Opolskiej 25 zainicjowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu wraz z Wrocławską Radą ds. Równego Traktowania i Stowarzyszeniem Kultura Równości. Okazją do realizacji projektu był Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który obchodzony jest 17 maja.

Od wielu tygodni przygotowywaliśmy projekt, który z jednej strony oddawałby ideę tego dnia, a z drugiej strony nawiązywałby do Europejskiego Zielonego Ładu.
Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Tęczowy mural to efekt wspólnych działań kilku instytucji i organizacji fot. Tomasz Hołod (www.wroclaw.pl)
Tęczowy mural to efekt wspólnych działań kilku instytucji i organizacji

Tolerancja i ekologia idą ze sobą w parze

Mural #KlimatNaRówność przedstawia drzewo na tle tęczy, symbolizując w ten sposób zarówno poparcie dla działań proekologicznych, jak i tolerancję oraz równość wobec społeczności nieheteronormatywnej. Co istotne, mural został wykonany przy użyciu farb antysmogowych, które pochłaniają zanieczyszczenia.

Po to, aby oczyszczać atmosferę we Wrocławiu - w sensie dosłownym i przenośnym.
Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej

We Wrocławiu #KlimatNaRówność panuje nawet pomimo aktów nienawiści

Prace nad muralem #KlimatNaRówność zostały zakłócone w nocy z 9 na 10 maja, tuż przed jego uroczystym otwarciem. Grupa wandali zdewastowała go, malując na ścianie symbole nienawiści i znaki celtyckie. Reakcja była jednak natychmiastowa. Stowarzyszenie Kultura Równości zorganizowało zbiórkę na naprawę muralu, a internauci błyskawicznie zgromadzili potrzebną kwotę – 15 tys. zł.

Nie uciekamy od tego aktu wandalizmu, który miał miejsce, ale chcę powiedzieć - bo jestem o tym bardzo mocno przekonany - że ludzi dobrej woli jest więcej. Co pokazały między innymi błyskawiczna zrzutka czy rozmowy z mieszkańcami i radnymi z pobliskich osiedli. Wrocławianie podzielają te idee i się z nimi zgadzają.
Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Uroczyste otwarcie muralu #KlimatNaRówność zwieńczyło wspólne zamalowanie ostatniego fragmentu symboli namalowanych przez wandali.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia fot. Tomasz Hołod (www.wroclaw.pl)
Na zdjęciu Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Przed nami wciąż wiele pracy w kwestii równości

Przedstawiciele Stowarzyszenia Kultura Równości nie mają wątpliwości, że w Polsce w kwestii tolerancji wciąż jest sporo do zrobienia. Świadczy o tym między innymi opublikowany 12 maja nowy raport ILGA-Europe, według którego to właśnie Polska jest najmniej tolerancyjnym krajem w Unii Europejskiej.

Raport pokazuje, że mamy tylko 13 procent równości. Co to znaczy? Raport mówi o prawie i praktykach stosowania prawa - o dyskryminacji wynikającej z braku związków partnerskich czy braku ochrony przed mową nienawiści. Ten akt wandalizmu to akt przemocy, nienawiści, przemocy fizycznej i werbalnej.
Alina Szeptycka, Stowarzyszenie Kultura Równości

Mural #KlimatNaRówność znajduje się przy ul. Opolskiej 25 we Wrocławiu, a jego autorkami są przedstawiciele agencji outdoorowej Red Sheels: Lucy Fidos, Anna Goszczyńska, Dorota Borowska, Dorota Wójcik, Agnieszka Zdonek, Marta Kozak i Grzegorz Waluś. Użyte podczas prac kolory mają konkretne znaczenie:

  • czerwony – światło,
  • pomarańczowy – ukojenie bólu i cierpienia,
  • żółty – słońce,
  • zielony – więź z naturą,
  • niebieski – sztukę,
  • fioletowy – duchowość.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Każdy z kolorów tęczy ma konkretne znaczenie fot. Tomasz Hołod (www.wroclaw.pl)
Każdy z kolorów tęczy ma konkretne znaczenie

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl