wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu powstał tęczowy mural pod hasłem #KlimatNaRówność

Stolica Dolnego Śląska zyskała dodatkowe kolory. Mural #KlimatNaRówność powstał przy ul. Opolskiej 25 z inicjatywy kilku organizacji i instytucji. Celem projektu jest promowanie tolerancji, równości i ekologii. Choć prace nad muralem zostały zakłócone przez wandali, dzięki zbiórce internautów udało się go odmalować w ciągu zaledwie dwóch dni.

Reklama

Powstanie tęczowego muralu przy ul. Opolskiej 25 zainicjowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu wraz z Wrocławską Radą ds. Równego Traktowania i Stowarzyszeniem Kultura Równości. Okazją do realizacji projektu był Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który obchodzony jest 17 maja.

Od wielu tygodni przygotowywaliśmy projekt, który z jednej strony oddawałby ideę tego dnia, a z drugiej strony nawiązywałby do Europejskiego Zielonego Ładu.
Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej

Tęczowy mural to efekt wspólnych działań kilku instytucji i organizacji fot. Tomasz Hołod (www.wroclaw.pl)
Tęczowy mural to efekt wspólnych działań kilku instytucji i organizacji

Tolerancja i ekologia idą ze sobą w parze

Mural #KlimatNaRówność przedstawia drzewo na tle tęczy, symbolizując w ten sposób zarówno poparcie dla działań proekologicznych, jak i tolerancję oraz równość wobec społeczności nieheteronormatywnej. Co istotne, mural został wykonany przy użyciu farb antysmogowych, które pochłaniają zanieczyszczenia.

Po to, aby oczyszczać atmosferę we Wrocławiu - w sensie dosłownym i przenośnym.
Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej

We Wrocławiu #KlimatNaRówność panuje nawet pomimo aktów nienawiści

Prace nad muralem #KlimatNaRówność zostały zakłócone w nocy z 9 na 10 maja, tuż przed jego uroczystym otwarciem. Grupa wandali zdewastowała go, malując na ścianie symbole nienawiści i znaki celtyckie. Reakcja była jednak natychmiastowa. Stowarzyszenie Kultura Równości zorganizowało zbiórkę na naprawę muralu, a internauci błyskawicznie zgromadzili potrzebną kwotę – 15 tys. zł.

Nie uciekamy od tego aktu wandalizmu, który miał miejsce, ale chcę powiedzieć - bo jestem o tym bardzo mocno przekonany - że ludzi dobrej woli jest więcej. Co pokazały między innymi błyskawiczna zrzutka czy rozmowy z mieszkańcami i radnymi z pobliskich osiedli. Wrocławianie podzielają te idee i się z nimi zgadzają.
Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Uroczyste otwarcie muralu #KlimatNaRówność zwieńczyło wspólne zamalowanie ostatniego fragmentu symboli namalowanych przez wandali.

Na zdjęciu Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia fot. Tomasz Hołod (www.wroclaw.pl)
Na zdjęciu Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Przed nami wciąż wiele pracy w kwestii równości

Przedstawiciele Stowarzyszenia Kultura Równości nie mają wątpliwości, że w Polsce w kwestii tolerancji wciąż jest sporo do zrobienia. Świadczy o tym między innymi opublikowany 12 maja nowy raport ILGA-Europe, według którego to właśnie Polska jest najmniej tolerancyjnym krajem w Unii Europejskiej.

Raport pokazuje, że mamy tylko 13 procent równości. Co to znaczy? Raport mówi o prawie i praktykach stosowania prawa - o dyskryminacji wynikającej z braku związków partnerskich czy braku ochrony przed mową nienawiści. Ten akt wandalizmu to akt przemocy, nienawiści, przemocy fizycznej i werbalnej.
Alina Szeptycka, Stowarzyszenie Kultura Równości

Mural #KlimatNaRówność znajduje się przy ul. Opolskiej 25 we Wrocławiu, a jego autorkami są przedstawiciele agencji outdoorowej Red Sheels: Lucy Fidos, Anna Goszczyńska, Dorota Borowska, Dorota Wójcik, Agnieszka Zdonek, Marta Kozak i Grzegorz Waluś. Użyte podczas prac kolory mają konkretne znaczenie:

  • czerwony – światło,
  • pomarańczowy – ukojenie bólu i cierpienia,
  • żółty – słońce,
  • zielony – więź z naturą,
  • niebieski – sztukę,
  • fioletowy – duchowość.

Każdy z kolorów tęczy ma konkretne znaczenie fot. Tomasz Hołod (www.wroclaw.pl)
Każdy z kolorów tęczy ma konkretne znaczenie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama