wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przy ulicy św. Antoniego we Wrocławiu otwarto Skwer Wzajemnego Szacunku
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu tabliczka z napisem "Skwer Wzajemnego Szacunku". W tle wrocławskie budynek dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej Grzegorz Rajter
Na zdjęciu tabliczka z napisem "Skwer Wzajemnego Szacunku". W tle wrocławskie budynek dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej

Taką nazwę otrzymał fragment przestrzeni u zbiegu ulic św. Antoniego i Kazimierza Wielkiego. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, to tutaj znajduje się bowiem mająca symboliczny wymiar Dzielnica Czterech Wyznań. W odległości kilkuset metrów od siebie stoją tu trzy kościoły (prawosławny, katolicki i ewangelicki) oraz synagoga.

Reklama

– Olga Tokarczuk powiedziała kiedyś, że to, co niezapisane, nie istnieje. Więc jeśli teraz będzie tutaj napisane (…) o szacunku dla drugiego człowieka, to jest to dla nas bardzo ważne  – powiedział Janusz Wit, członek rady Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

Musimy się nie tylko tolerować, ale i szanować

– Wczoraj obchodziliśmy międzynarodowy dzień tolerancji. Ale życzymy sobie we Wrocławiu żeby nie tylko się tolerować, ale żeby się po prostu wszyscy wzajemnie szanowali. To jest bardzo ważne dla budowania wspólnoty – mówił Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Jak podkreślił Jacek Pluta, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych – nadanie tej nazwy ma wymiar symboliczny, ściśle związany z historią miejsca. –  Jest to kolejny, ważny element budowania tej pozytywnej narracji, związanej z historią Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – powiedział Jacek Pluta.

Nie tylko ten szyld jest potrzebny, musimy nad tym pracować  

Bente Kahan, założycielka działającej w Dzielnicy Czterech Świątyń fundacji, podkreśliła, że nic nie jest dane raz na zawsze, a o wzajemny szacunek, prawa człowieka i demokrację musimy się starać wszyscy.

–  Mamy wielki problem z rasizmem w mieście. Nie wystarczą pomniki i symbole. (…) Trzeba tego uczyć w szkole. Nie tylko matematyki, ale też praw człowieka. (…) Jeżeli nie będziemy o to walczyć, każdy z nas, to pozostanie puste – powiedziała Bente Kahan.

W ocenie artystki, miasto nad tym pracuje, ale to nie wystarczy. Bo walczyć o to, by nie było akceptacji dla rasizmu, przemocy, nietolerancji, powinien każdy człowiek. – Ludzie muszą rozmawiać o tym problemie – apeluje Bente Kahan.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl