wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:10

wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Wielki remont zajezdni tramwajowej Gaj

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu odsłonięto tablicę pamięci czeskich antyfaszystów

We Wrocławiu odsłonięto tablicę pamięci czeskich antyfaszystów

Data publikacji: Autor:

23 stycznia br. odsłonięto tablicę, upamiętniającą 1000 Czechów, zamęczonych i zamordowanych w latach 1939-1945 w Breslau na terenie więzienia przy dzisiejszej ul. Kleczkowskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Ivan Jestřáb, przedstawiciele rządu oraz władz samorządowych województwa i miasta, a także potomkowie ofiar.

Reklama

Czesi, oprócz Polaków, byli naliczniejszą grupą narodową, która została zamordowana przez Niemców w więzieniu na Kleczkowie. Działo się to już od 1939 r., gdy zwożono do miasta tych, którzy m.in. walczyli w czeskim niepodległościowym podziemiu i partyzantce.

Więźniowie trafiali aż do Breslau, ponieważ Niemcy nie dawali sobie rady z wykonywaniem szybko wyroków śmierci na ogromnej liczbie czeskich skazańców w Protektoratcie Czech i Moraw.

W uroczystości wzięli udział m.in. ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Ivan Jestřáb oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Wcześniej gospodarz Wrocławia gościł czeskiego dyplomatę w Sukiennicach, fot. UM

Na Kleczkowskiej czescy antyfaszyści byli gilotynowani, a pod koniec wojny już zabijani strzałem w tył głowy. Nawet w dniu kapitulacji Festung Breslau – 6 maja 1945 r. – egzekucję wykonano na 50 Czechach.

W sumie, w ciągu blisko sześciu lat hitlerowcy zgładzili około 1000 Czechów, którzy przeciwstawiali się okupantowi, co przypomnieli m.in. w dniu odsłonięcia tablicy pamięci na murze wrocławskiego więzienia ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Ivan Jestřáb i radca Ambasady RP w Pradze Marzena Krajewska.

Na kamiennej tablicy znajduje się napis w trzech językach – czeskim, polskim i angielskim:

W tym więzieniu w latach 1939-1945 Niemcy zamordowali lub zamęczyli prawie 1000 czeskich antyfaszystów. Narody czeski i polski nigdy nie zapomną o ofiarach nazizmu

pod którym podpisali się:

Członkowie Rodzin Ofiar, Czeski Związek Bojowników o Wolność, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama