W sobotę, 28 listopada, 40 notariuszy będzie bezpłatnie udzielać porad. By skorzystać wystarczy w godz. od 10 do 16 przyjść na pl. Solny 16, do budynku Starej Giełdy. Samorząd notarialny organizuje Dzień Otwarty Notariatu pod hasłem „Porozmawiaj z notariuszem o przekazaniu majątku w rodzinie”. Notariusze będą udzielać bezpłatnych porad w dziewiętnastu miastach Polski.
- Każdy, kto w swoim życiu zgromadził jakiś majątek, wcześniej czy później stanie przed wyborem, komu i w jaki sposób przekazać dorobek swojego życia. Nie są decyzje łatwe, zawsze wymagają starannego przemyślenia i wiedzy o tym, jakie możliwości dysponowania majątkiem stwarza polskie prawodawstwo. Zapotrzebowanie na profesjonalne porady w tym zakresie potwierdza wielu notariuszy, którzy w swojej codziennej praktyce bardzo często pomagają rozstrzygnąć klientom takie dylematy – mówi Lech Borzemski, prezes Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu.
Organizatorzy tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu spodziewają się, że najwięcej pytań będzie dotyczyło kwestii testamentów, darowizn oraz różnych form przekazywania majątku przez osoby starsze w zamian za opiekę. Ale podczas Dnia Otwartego notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.
Notariusz przygotowali listę najczęściej zadawanych pytań w zakresie przekazania majątku w rodzinie, o których będzie można porozmawiać podczas Dnia Otwartego:
- Jaką umową przekazać majątek?
- Jakie są różnice w przekazaniu majątku po śmierci – testamentem, a za życia – umową darowizny?
- W jaki sposób zabezpieczyć sobie dożywotnie mieszkanie w darowanym domu lub lokalu?
- Jakie są opłaty i podatki związane z przekazaniem majątku?
- Czy testament napisany własnoręcznie jest ważny?
- Jaka jest różnica w darowaniu domu a przekazaniu go w zamian za rentę?
- Czy można odwołać darowiznę?
- Co to jest umowa o dożywocie i czym się różni od darowizny?
- Co to jest służebność mieszkania?
- Co to jest użytkowanie nieruchomości?
- Czy warto przysługującą nam służebność mieszkania ujawnić w księdze wieczystej?
- Jeżeli podarujemy nasze mieszkanie, to czy możemy zostać potem z niego wyrzuceni? Jak się przed tym zabezpieczyć?
- Czy warto w ogóle myśleć o swoim majątku na wypadek śmierci? Może lepiej pozostawić sprawy własnemu biegowi i losowi?
Na miejscu dostępne będą broszury poradnicze, a dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych, będzie dyżurował tłumacz języka migowego.
Dzień Otwarty Notariatu, organizowany jest od roku 2010. Wśród poruszanych tematów były już kwestie związane ze spadkami i dziedziczeniem, bezpieczeństwem majątku rodziny czy księgami wieczystymi. W ubiegłym roku we Wrocławiu z bezpłatnych porad notariuszy skorzystało tysiąc osób.
jarek ratajczak