wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Streets for Kids, czyli ulice dla dzieci - międzynarodowa akcja we Wrocławiu
Dzieci w drodze do szkoły wroclaw.pl
Dzieci w drodze do szkoły

W najbliższy piątek 12 maja, w wielu miastach Europy i Polski odbędzie się akcja Streets for kids - ulice dla dzieci, której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Podczas akcji koordynowanej przez Clean Cities Campaign dzieci bawić się będą na ulicach w najbliższej okolicy szkół. We Wrocławiu do akcji przyłączyły się 4 szkoły - wykonają własne znaki drogowe i pokolorują ulice.

Reklama

Cztery wrocławskie szkoły podstawowe wezmą udział w międzynarodowym projekcie na rzecz zwiększenia świadomości na temat bezpieczeństwa dzieci przy szkołach i poza nimi. Od rana dzieciaki zajmą swoje ,,szkolne ulice'' czyli te w najbliższej okolicy szkoły.

"Ulicą Szkolną" są one na co dzień, czyli w czasie dowozu dzieci do szkoły zamkniętą dla ruchu

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci przy szkołach. Polegać będzie na radosnej zabawie dzieci o poranku. Jak nigdy, bawić będą się na ulicach! 

Cztery wrocławskie szkoły przyłączyły się do akcji:

  • SP nr 32 przy ul. Kłodzkiej
  • SP nr 64 przy ul. Wojszyckiej
  • PSP “Parnas” przy ul. Zielińskiego
  • SP nr 34 przy ul. Gałczyńskiego.

 Każda szkoła z osobna zaplanowała trwające kilka godzin wydarzenia dla dzieci. Rozpoczną się już od 7 rano. 

Streets for Kids, czyli Ulice dla dzieci - międzynarodowa akcja również we Wrocławiu

Przy Szkole Podstawowej nr 34 przy ul. Gałczyńskiego, gdzie od jesieni 2020 roku funkcjonuje tzw. ,,Szkolna Ulica”, zaplanowano wydarzenie plenerowe organizowane przez Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, we współpracy z Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich.

Szkolna Ulica to działanie, którego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. Polega na tym, że od poniedziałku do piątku na pół godziny przed pierwszym dzwonkiem, ulica przed szkołą jest udostępniana w całości dla ruchu pieszego. W tym czasie samochody nie mają tam wjazdu. Stwarzamy w ten sposób przestrzeń, która pełni funkcję przedłużenia podwórka szkolnego, jest miejscem spotkań przed lekcjami i rozmów, w którym dzieci czują się swobodnie i bezpiecznie
Anna Szmigiel-Franz, oficerka piesza

W najbliższy piątek, od godziny 7:00 rano, przed szkołą czekać będą na dzieci animatorzy. Przez pierwsze pół godziny, w czasie zamknięcia dla ruchu samochodowego odcinka ulicy przed szkołą, dzieci pokolorują pasy kredą i będą mogły się bawić i grać w gry. Następnie dzieci będą kontynuować zabawy - również edukacyjne, na dziedzińcu szkoły. Wspólnie wykonają plakaty i własne znaki drogowe. 

Tego dnia na zamkniętych odcinkach drogi przed szkołami obecna będzie również Straż Miejska, by zagwarantować bezpieczeństwo dzieci podczas aktywności na ulicy.

,,Szkolna ulica'' to projekt, który pilotażowo wprowadzony został we Wrocławiu w 2020 r. Na pół godziny przed pierwszą lekcją fragment ulicy bezpośrednio przy szkole oddany jest tylko dla dzieci, by ostatni odcinek mogły swobodnie przejść lub przejechać na rowerze bądź hulajnodze. Wyznaczone ulice są w tym czasie zamknięte dla ruchu samochodowego. 

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl