wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Upadłość znanej firmy AGD we Wrocławiu. CBA zatrzymało syndyczkę i pięć innych osób. W tle milionowa łapówka

Sześć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBA w związku z prowadzeniem postępowania upadłościowego spółki z Wrocławia z branży AGD. Wśród osób zatrzymanych jest syndyk i jej pełnomocnik. Już postawiono im zarzuty.

Reklama

Funkcjonariusze CBA w ramach prowadzonego śledztwa ustalili, że w roku 2014 pełniący funkcję pełnomocnika syndyka w likwidowanej spółce AGD przyjął korzyść majątkową w wysokości 300 tys. zł. W zamian zagwarantował wygraną w przetargu na zakup towarów uszkodzonych oraz części przeznaczonych do zezłomowania, organizowanego przez zatrzymanego syndyka.

Śledczy: Syndyczka zażądała dwóch milionów

Śledczy ustalili, że syndyczka masy upadłościowej zażądała - poprzez swojego pełnomocnika - korzyści majątkowej w kwocie 2 milionów złotych.

Osoby, względem których wystosowano takie żądanie, w zamian za przekazaną korzyść majątkową miały nabyć udziały oraz uzyskać funkcje kierownicze w spółce powiązanej z pełnomocnikiem oraz z syndyk, która docelowo miała przejąć cały majątek upadłej spółki. W zamian za korzyść majątkową syndyk jak i jej pełnomocnik mieli podjąć działania skutkujące wyeliminowaniem jedynego podmiotu gospodarczego, który złożył formalną ofertę na zakup majątku upadłej spółki.
Centralne Biuro Antykorupcyjne, komunikat prasowy

W informacji prasowej CBA zwrócono uwagę, że syndyk czterokrotnie odmówiła podpisania umowy przedwstępnej, z tym jedynym wówczas oferentem zagranicznym, uznając iż złożona przez niego oferta jest skrajnie niekorzystna. Ostatecznie umowa z oferentem została podpisana po ustąpieniu syndyka. Działanie przestępcze, zatrzymanego przez funkcjonariuszy CBA, syndyka i jego pełnomocnika mogły w efekcie doprowadzić do całkowitej likwidacji zarządzanego przez te osoby podmiotu gospodarczego.

Fikcyjny obrót towarem

Funkcjonariusze CBA zatrzymali również cztery osoby związane z podmiotem gospodarczym, który nabył od syndyka towar w związku z wręczoną korzyścią majątkową.

[seeAlso id= 182596 limit=1 order=id]

Zatrzymani odpowiedzą za wręczenie korzyści majątkowej oraz za fikcyjny obrót nabytym towarem. Śledczy ustalili, iż zakupiony towar miał trafić do jednego z krajów UE w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, ale towar wyjechał i natychmiast wrócił na teren Polski. Nieprawdziwe deklaracje podatkowe doprowadziły do nienależnego zwrotu w podatku VAT w wysokości prawie 300 tys. zł.

Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Krajowej

Czynności procesowe funkcjonariusze CBA realizowali na terenie pięciu województw, w tym na Dolnym Śląsku. Zatrzymane osoby zostały przewiezione do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku. Tam usłyszały zarzuty m.in. żądania korzyści majątkowej, korupcji menadżerskiej oraz oszustwa.

Zarzuty ogłoszono czterem osobom, które pośredniczyły we wręczeniu korzyści majątkowej a także uczestniczyły w fikcyjnym obrocie towarem w ustawionym przez pełnomocnika syndyka postępowaniu. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju. Nadto wydano decyzje o zabezpieczeniu majątkowym posiadanego przez nich mienia. Dwóch zatrzymanych przyznało się do części stawianych zarzutów.
Centralne Biuro Antykorupcyjne, komunikat prasowy

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl