wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Prof. Pijarowski doktorem honoris causa. Wrocławskie uczelnie przyznały nagrody naukowcom

Prof. Pijarowski doktorem honoris causa. Wrocławskie uczelnie przyznały nagrody naukowcom

Tytuł doktora honoris causa otrzymał profesor Marek Pijarowski, dyrygent i pedagog wrocławskiej Akademii Muzycznej. Laureatami Wrocławskiej Nagrody Naukowej zostali natomiast prof. Jan Biliszczuk, autor projektu m.in. mostu Rędzińskiego i prof. Lechosław Latos-Grażyński, chemik z Uniwersytetu Wrocławskiego. Z okazji rozpoczęcia roku akademickiego wyróżniono całe grono osób.

Reklama

Doktor honoris causa Akademii Muzycznej

Prof. Marek Pijarowski otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu 28 września, a akt promocji odbył się w poniedziałek 11 października podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022 wrocławskich uczelni artystycznych w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Tego samego dnia w sali koncertowej AMKL odbędzie się benefis z okazji 70-lecia urodzin oraz 50-lecia działalności artystycznej prof. Pijarowskiego (wśród zaproszonych gości prof. Tadeusz Strugała, Agata Zubel, Aleksandra Kubas, Cezary Duchnowski, Jakub Stankiewicz, Bartosz Bryła).

Maestro Marek Pijarowski urodził się w 1951 roku we Wrocławiu, kształcił w Liceum Muzycznym, potem we wrocławskiej Akademii Muzycznej u Tadeusza Strugały, a potem na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze, w wiedeńskiej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst. Z Filharmonią Wrocławską związał się w 1974 roku, a od 1980 do 2002 roku był jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. 

Od lat jest pedagogiem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury. Odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem „Gloria Artis”.

Wrocławska Nagroda Naukowa

Przyznawana jest przez Prezydenta Wrocławia na podstawie rekomendacji kapituły złożonej ze znakomitości wrocławskiego środowiska akademickiego. Tegoroczni laureaci odebrali nagrody z rąk prezydenta miasta Jacka Sutryka podczas środowiskowej inauguracji roku akademickiego w Oratorium Marianum.

– Profesor Jan Biliszczuk to wzorcowy przykład naukowca, który efekty swoich badań wdrażał w praktyce, czyniąc nie tylko Wrocław piękniejszym i wygodniejszym miejscem do życia – mówił w laudacji prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Biliszczuk jest znany przede wszystkim jako główny projektant mostu Rędzińskiego, ale przyłożył rękę także do wyglądu kładki Radiowej Trójki nad Fosą Miejską, nowych mostów Warszawskich, kładek Słodowej i Piaskowej, estakady Gądowskiej, kładki Złotnickiej w Leśnicy. Jest również współautorem projektów modernizacji mostu Grunwaldzkiego, Hali Stulecia i mostu Sikorskiego.

Laureatem wyróżnienia jest także prof. Lechosław Latos-Grażyński. Ceniony chemik z Uniwersytetu Wrocławskiego ma olbrzymi dorobek naukowy. Specjalizuje się w badaniach z zakresu chemii porfiryn i jej analogów, a przede wszystkim nad karbaporfirynami w tym nad odwróconą porfiryną (izomer porfiryny z przestawionymi atomami azotu węgla). Od dziesięciu lat jest prezesem wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk.

Projekt prowadzi Wrocławskie Centrum Akademickie.

Wyróżnienie dla prof. Adama Bodnara

Serię nagród i wyróżnień wręczono podczas uroczystej inauguracji roku Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszym laureatem Nagrody Heisiga został prof. Jan Potempa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagrodą Księżnej Jadwigi Śląskiej, przyznawaną za zaangażowanie w dialog polsko-niemiecki, przełamywanie stereotypów, uhonorowano:

  • prof. Brigitte Schultze, niemiecką slawistkę, badaczkę literatury polskiej XIX i XX wieku;
  • prof. Adama Bodnara, prawnika, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nagroda

Medal Uniwersytetu Wrocławskiego odebrał prof. Udo Strater, niemiecki historyk, a tytułem doktora honoris causa uhonorowano Klausa Wandelta, specjalizującego się w badaniach z zakresu fizyki i chemii teoretycznej, wykładowcę uniwersytetu w Bonn.

Politechnika: Laury dla samorządowców

Także Politechnika Wrocławska wykorzystała uroczystość inauguracji roku akademickiego do nagrodzenia naukowców i partnerów.

Tytuł doktora honoris causa nadano Rafałowi Dutkiewiczowi. Samorządowiec, wieloletni prezydent Wrocławia, jest absolwentem Politechniki. Wyróżnienie otrzymał w uznaniu „ogromnych osiągnięć w działalności społecznej, działań na rzecz integracji dolnośląskiego i wrocławskiego środowiska akademickiego oraz w uznaniu zasług dla Politechniki Wrocławskiej”.

  • Medal za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej otrzymał prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr w latach 2008–2016,
  • Złotą Odznakę z Brylantem PWr otrzymał Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podczas uroczystości na Politechnice Wrocławskiej

  • Medale Komisji Edukacji Narodowej odebrało siedemnastu pracowników naukowych uczelni;
  • Nagrody specjalne rektora Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu wręczono dwanaściorgu wykładowcom.
Także Uniwersytetowi Przyrodniczemu przybył nowy doktor honoris causa. Tytuł nadano hiszpańskiemu chemikowi, specjaliście z zakresu nauk o żywności prof. Angelo A. Carbonelli-Barrachinie.

Uwr/pwr/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl