Oto laureat naukowej Nagrody Heisiga: prof. Jan Potempa

Mikrobiolog prof. Jan Potempa został laureatem pierwszej edycji Nagrody Heisiga, którą wręczono podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

  • Prof. Jan Potempa, laureat Nagrody Heisiga, fot. archiwum prywatne

    Prof. Jan Potempa, laureat Nagrody Heisiga, fot. archiwum prywatne


Prof. dr hab. Jan Potempa jest kierownik Zakładu Mikrobiologii na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Zajmuje się m.in. bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenia przyzębia, a do jego osiągnięć należy m.in. przełomowe odkrycie znaczenia paradontozy w rozwoju chorób systemowych, m.in. zapalenia stawów, zachłystowego zapalenia płuc, choroby Alzheimera.

Podczas piątkowej uroczystości w Oratorium Marianum krakowski uczony odebrał medal i czek na 200 tys. zł.

- Jestem naukowcem-hobbystą, to znaczy, że nauka mnie zawsze bawiła - mówił prof. Jan Potempa. - Cieszę się, że moja praca przyczyniła się do lepszego poznania pewnych chorób, przede wszystkim choroby Alzheimera.

Nagroda Heisiga została ustanowiona w 2021 roku. Jej pomysłodawcą i fundatorem jest prof. Norbert Heisig, niemiecki lekarz pochodzący z Breslau. Od wielu lat angażuje się on w działania na rzecz wrocławskiego środowiska akademickiego, jest honorowym przewodniczącym Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nagroda będzie przyznawana co dwa lata.

Fot. archiwum prywatneZgłoś uwagę