wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wydarzenia naukowe w dniach 19–23 marca
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie ze spektaklu "Trojanki" Akademia Sztuk Teatralnych fot. Piotr Pawlak
Zdjęcie ze spektaklu "Trojanki" Akademia Sztuk Teatralnych

Zapowiada się wyjątkowy tydzień. Akademia Sztuk Teatralnych zaprasza na dwa pokazy „Trojanek”, Politechnika Wrocławska na wykład o socjotechnikach i phishingu, a Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego – na spotkanie o awansie społecznym. To jednak nie wszystko. W top 8 są jeszcze darmowe wykłady o sztuce i oprowadzanie po wystawie.

Reklama

Spektakl „Trojanki” – 19 i 20 marca (wtorek i środa)

„Trojanki” na nowo odczytane i pokazane na scenie Akademii Sztuk Teatralnych. Sytuacja opłakujących zmarłych i złorzeczących światu trojanek to tylko pretekst do pokazania, że wojna jest wieczna. I nie ma w niej zwycięzców.

Tekst na podstawie „Eurypidesa” w tł. Jerzego Łanowskiego i „Trojanek” Jeana Paula Sartre’a wg Eurypidesa w tł. Jerzego Lisowskiego oraz „Heleny” Eurypidesa w tł. Roberta Chodkowskiego. Adaptacja, reżyseria, scenografia, kostiumy: Konrad Dworakowski.

Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł do kupienia przed spektaklem lub online.

„Trojanki”: 19 i 20 marca godz. 18.00, Akademii Sztuk Teatralnych ul. Braniborska 59

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Zdjęcie ze spektaklu "Trojanki" Akademia Sztuk Teatralnych&nbsp;</p> fot. Piotr Pawlak
Zdjęcie ze spektaklu "Trojanki" Akademia Sztuk Teatralnych 

Wykład o awansie społecznym – 20 marca (środa)

Jak przebiega awans społeczny w środowisku akademickim? Z jakimi dylematami wiąże się kariera akademicka osób, których rodzina nie ma tradycji inteligenckich? W jaki sposób pracownikami naukowymi zostają ci, którzy mieli na to statystycznie niewielkie szanse? Jak czują się w trakcie tego procesu?

Na te pytania odpowiedzą Kamil Łuczaj (Uniwersytet Łódzki)  Justyna Kajta (Uniwersytet SWPS).

Spotkanie w ramach cyklu SocjoPercepcja vol. 39 „Wychowałam się w domu bez książek”: 20 marca godz. 18.00-19.30, Recepcja ul. Ruska 49

Katarzyna Kobro i jej rewolucyjne podejście do rzeźby – 20 marca (środa)

Jej myślenie o rzeźbie było rewolucyjne. Tworzyła abstrakcyjne formy, bazując nie na indywidualizmie, a na analizie. Wykład o artystce bazuje na książce „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej.

Spotkania poprowadzi Barbara Przerwa, pracownica Działu Edukacji Pawilonu Czterech Kopuł, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp wolny.

 „Kobieta i Kobietach – cykl wykładów o polskich artystkach” - Katarzyna Kobro: 20 marca godz. 17.00-18.30, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58 (III p.)

Wykład o tęsknocie – 20 marca (środa)

Jak doświadczenia z dzieciństwa wpływają na teraźniejsze życie? Jakie mechanizmy w psychice skutkują zaburzeniami intymności i brakiem zdolności do budowania trwałych więzi z innymi ludźmi?

Oprócz odpowiedzi na te pytania podczas spotkania omówione zostaną również podstawowe założenia procesu psychoterapeutycznego dedykowane osobom borykającym się z opisanymi problemami.

Wykład poprowadzi dr Marta Kochan-Wójcik. Wstęp wolny.

„Tęsknota za kontaktem i lęk przed bliskością. Terapia osób cierpiących z powodu wczesnej traumy relacyjnej”: 20 marca godz. 18.30, Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Dawida 1 (aula IPs)

Socjotechnika i phishing – 21 marca (czwartek)

O tym, że nie należy klikać w podejrzane linki ani ustawiać hasła 1234, wiedzą już chyba wszyscy. Ale czy to wystarczy, aby ustrzec się przed atakiem cyberoszustów? Na wykładzie Adama Friedensberga z zespołu Cyber Security EY dowiecie się:

  • jak wyglądają kulisy ataków, których podstawami są: pendrive, telefon, kawa i parę sprytnych zdań;
  • na czym polegają ataki socjotechniczne;
  • jak się przed nimi bronić.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Czarna grafika z ż&oacute;łtymi napisami, zapowiadająca wydarzenie: Bezpieczeństwo po godzinach, cocjotechnika, phishing i człwoiek z drabiną, Adam Friedensberg</p> fot. Politechnika Wrocławska
Czarna grafika z żółtymi napisami, zapowiadająca wydarzenie: Bezpieczeństwo po godzinach, cocjotechnika, phishing i człwoiek z drabiną, Adam Friedensberg

To pierwsze w semestrze letnim spotkanie z cyklu "Bezpieczeństwa po Godzinach". Wstęp wolny.

Wykład: 21 marca godz. 19.00 Politechnika Wrocławska, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 23–25, bud. C-13 (sala 1.31)

Spotkanie autorskie z Joanną Bator – 22 marca (piątek)

Najpierw spotkanie literackie z autorką „Piaskowej góry”, „Chmurdalii”, „Ciemno, prawie noc”, „Gorzko, gorzko” oraz „Ucieczka niedźwiedzicy”, potem koncert zespołu Haja. Na całe wydarzenie wstęp wolny.

Spotkanie i koncert: 22 marca godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Jesienna 22

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Fioletowa grafika z wizerunkiem Joanny Bator, zapowiadająca wydarzenie: Wydarzenie z Joanna Bator</p> fot. Miejska Bibliotek Publiczna
Fioletowa grafika z wizerunkiem Joanny Bator, zapowiadająca wydarzenie: Wydarzenie z Joanna Bator

Oprowadzanie po wystawie o… życiu – 23 marca (sobota)

Wspólnota pozbawiona szowinizmu gatunkowego – artystyczna wizja Piotra Blajerskiego. Artysta filmując i fotografując świat zwierząt, utrwala procesy kształtujące ich biologiczne życie. W sposób naturalny, jako obserwator,  staje się jednak ich częścią. Prac Piotra Blajerskiego zebrane na wystawie „Włócząc się pośród innych realizacji życia” nie należy traktować jako dokumenty.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Niebieska grafika z napisem: Wł&oacute;cząc się pośr&oacute;d innych realizacji życia, Piotr Blajerski, 21.03-4.05, wernisaż 21.03, godz. 18.00, Księcia Witolda 66</p> fot. Piekarnia Żywa Kultura
Niebieska grafika z napisem: Włócząc się pośród innych realizacji życia, Piotr Blajerski, 21.03-4.05, wernisaż 21.03, godz. 18.00, Księcia Witolda 66

Wystawę można oglądać od 21 marca (wernisaż o godz. 18.00) do 4 maja. 

Oprowadzanie po wystawie 23 marca godz. 15.00, Piekarnia Żywa Kultura, ul. Księcia Witolda 66

Rzecz o okładkach książek – 23 marca (sobota)

Rozwój o funkcjach i estetykach okładek książek publikowanych w XX wieku, bo nie zawsze okładka wyglądała tak, jak współcześnie. Wykład dr. Jana Kaczorowskiego towarzyszy wystawie w z okazji 50. jubileuszu Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego. Wstęp wolny

23 marca godz. 12.00 Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5 (sala 116, I p.) 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl