wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wydarzenia naukowe w dniach 19–23 marca

Zapowiada się wyjątkowy tydzień. Akademia Sztuk Teatralnych zaprasza na dwa pokazy „Trojanek”, Politechnika Wrocławska na wykład o socjotechnikach i phishingu, a Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego – na spotkanie o awansie społecznym. To jednak nie wszystko. W top 8 są jeszcze darmowe wykłady o sztuce i oprowadzanie po wystawie.

Reklama

Spektakl „Trojanki” – 19 i 20 marca (wtorek i środa)

„Trojanki” na nowo odczytane i pokazane na scenie Akademii Sztuk Teatralnych. Sytuacja opłakujących zmarłych i złorzeczących światu trojanek to tylko pretekst do pokazania, że wojna jest wieczna. I nie ma w niej zwycięzców.

Tekst na podstawie „Eurypidesa” w tł. Jerzego Łanowskiego i „Trojanek” Jeana Paula Sartre’a wg Eurypidesa w tł. Jerzego Lisowskiego oraz „Heleny” Eurypidesa w tł. Roberta Chodkowskiego. Adaptacja, reżyseria, scenografia, kostiumy: Konrad Dworakowski.

Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł do kupienia przed spektaklem lub online.

„Trojanki”: 19 i 20 marca godz. 18.00, Akademii Sztuk Teatralnych ul. Braniborska 59

<p>Zdjęcie ze spektaklu "Trojanki" Akademia Sztuk Teatralnych&nbsp;</p> fot. Piotr Pawlak
Zdjęcie ze spektaklu "Trojanki" Akademia Sztuk Teatralnych 

Wykład o awansie społecznym – 20 marca (środa)

Jak przebiega awans społeczny w środowisku akademickim? Z jakimi dylematami wiąże się kariera akademicka osób, których rodzina nie ma tradycji inteligenckich? W jaki sposób pracownikami naukowymi zostają ci, którzy mieli na to statystycznie niewielkie szanse? Jak czują się w trakcie tego procesu?

Na te pytania odpowiedzą Kamil Łuczaj (Uniwersytet Łódzki)  Justyna Kajta (Uniwersytet SWPS).

Spotkanie w ramach cyklu SocjoPercepcja vol. 39 „Wychowałam się w domu bez książek”: 20 marca godz. 18.00-19.30, Recepcja ul. Ruska 49

Katarzyna Kobro i jej rewolucyjne podejście do rzeźby – 20 marca (środa)

Jej myślenie o rzeźbie było rewolucyjne. Tworzyła abstrakcyjne formy, bazując nie na indywidualizmie, a na analizie. Wykład o artystce bazuje na książce „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej.

Spotkania poprowadzi Barbara Przerwa, pracownica Działu Edukacji Pawilonu Czterech Kopuł, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp wolny.

 „Kobieta i Kobietach – cykl wykładów o polskich artystkach” - Katarzyna Kobro: 20 marca godz. 17.00-18.30, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58 (III p.)

Wykład o tęsknocie – 20 marca (środa)

Jak doświadczenia z dzieciństwa wpływają na teraźniejsze życie? Jakie mechanizmy w psychice skutkują zaburzeniami intymności i brakiem zdolności do budowania trwałych więzi z innymi ludźmi?

Oprócz odpowiedzi na te pytania podczas spotkania omówione zostaną również podstawowe założenia procesu psychoterapeutycznego dedykowane osobom borykającym się z opisanymi problemami.

Wykład poprowadzi dr Marta Kochan-Wójcik. Wstęp wolny.

„Tęsknota za kontaktem i lęk przed bliskością. Terapia osób cierpiących z powodu wczesnej traumy relacyjnej”: 20 marca godz. 18.30, Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Dawida 1 (aula IPs)

Socjotechnika i phishing – 21 marca (czwartek)

O tym, że nie należy klikać w podejrzane linki ani ustawiać hasła 1234, wiedzą już chyba wszyscy. Ale czy to wystarczy, aby ustrzec się przed atakiem cyberoszustów? Na wykładzie Adama Friedensberga z zespołu Cyber Security EY dowiecie się:

  • jak wyglądają kulisy ataków, których podstawami są: pendrive, telefon, kawa i parę sprytnych zdań;
  • na czym polegają ataki socjotechniczne;
  • jak się przed nimi bronić.

<p>Czarna grafika z ż&oacute;łtymi napisami, zapowiadająca wydarzenie: Bezpieczeństwo po godzinach, cocjotechnika, phishing i człwoiek z drabiną, Adam Friedensberg</p> fot. Politechnika Wrocławska
Czarna grafika z żółtymi napisami, zapowiadająca wydarzenie: Bezpieczeństwo po godzinach, cocjotechnika, phishing i człwoiek z drabiną, Adam Friedensberg

To pierwsze w semestrze letnim spotkanie z cyklu "Bezpieczeństwa po Godzinach". Wstęp wolny.

Wykład: 21 marca godz. 19.00 Politechnika Wrocławska, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 23–25, bud. C-13 (sala 1.31)

Spotkanie autorskie z Joanną Bator – 22 marca (piątek)

Najpierw spotkanie literackie z autorką „Piaskowej góry”, „Chmurdalii”, „Ciemno, prawie noc”, „Gorzko, gorzko” oraz „Ucieczka niedźwiedzicy”, potem koncert zespołu Haja. Na całe wydarzenie wstęp wolny.

Spotkanie i koncert: 22 marca godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Jesienna 22

<p>Fioletowa grafika z wizerunkiem Joanny Bator, zapowiadająca wydarzenie: Wydarzenie z Joanna Bator</p> fot. Miejska Bibliotek Publiczna
Fioletowa grafika z wizerunkiem Joanny Bator, zapowiadająca wydarzenie: Wydarzenie z Joanna Bator

Oprowadzanie po wystawie o… życiu – 23 marca (sobota)

Wspólnota pozbawiona szowinizmu gatunkowego – artystyczna wizja Piotra Blajerskiego. Artysta filmując i fotografując świat zwierząt, utrwala procesy kształtujące ich biologiczne życie. W sposób naturalny, jako obserwator,  staje się jednak ich częścią. Prac Piotra Blajerskiego zebrane na wystawie „Włócząc się pośród innych realizacji życia” nie należy traktować jako dokumenty.

<p>Niebieska grafika z napisem: Wł&oacute;cząc się pośr&oacute;d innych realizacji życia, Piotr Blajerski, 21.03-4.05, wernisaż 21.03, godz. 18.00, Księcia Witolda 66</p> fot. Piekarnia Żywa Kultura
Niebieska grafika z napisem: Włócząc się pośród innych realizacji życia, Piotr Blajerski, 21.03-4.05, wernisaż 21.03, godz. 18.00, Księcia Witolda 66

Wystawę można oglądać od 21 marca (wernisaż o godz. 18.00) do 4 maja. 

Oprowadzanie po wystawie 23 marca godz. 15.00, Piekarnia Żywa Kultura, ul. Księcia Witolda 66

Rzecz o okładkach książek – 23 marca (sobota)

Rozwój o funkcjach i estetykach okładek książek publikowanych w XX wieku, bo nie zawsze okładka wyglądała tak, jak współcześnie. Wykład dr. Jana Kaczorowskiego towarzyszy wystawie w z okazji 50. jubileuszu Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego. Wstęp wolny

23 marca godz. 12.00 Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5 (sala 116, I p.) 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama