W jakiej kolejności szczepieni są Polacy
Pierwsza dostawa szczepionek przeciwko COVID-19, firmowana przez Pfizer i BioNTech, dotarła do naszego kraju 26 grudnia 2020 r. Dzień później rozpoczęło się szczepienie osób z tzw. etapu 0, w którym znaleźli się m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia. Oto, jak ma przebiegać cały proces szczepienia Polaków, ustalony w Narodowym Programie Szczepień.
Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób z tzw. etapu 1 ruszyła 15 stycznia br. Od tej daty zapisy na szczepienia dla kolejnych roczników były uwalniane systematycznie. Od 10 maja br. mogą rejestrować się wszyscy chętni (pełnoletni).
7 czerwca rozpoczęły się szczepienia dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.
Szczepienia dla niepełnoletnich
- Od 17 maja na szczepienia mogą rejestrować się 16 i 17-latkowie. E-skierowanie otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16 r.ż.
- W przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 r. e-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16 r.ż. w odstępach tygodniowych.
- Od 7 czerwca na szczepienie można rejestrować dzieci od 12 do 15 r.ż. We wrześniu będzie istniała możliwość zaszczepienia się w szkołach.
- Od 11 grudnia na szczepienia można zapisywać dzieci w wieku 5-11 lat. Start szczepień 16 grudnia 2021 r.
Przed wizytą w punkcie szczepień trzeba wypełnić „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19”. Będzie go można pobrać od 16 maja z rządowej strony. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym.
Formularze są też dostępne w punkcie szczepień. Ale uwaga - wówczas osoba niepełnoletnia musi przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyrazi zgodę na zastrzyk.
Kwestionariusz przed szczepieniem
Podczas kwalifikacji do szczepienia przez lekarza – w dniu, w którym zgłosimy się po szczepionkę – należy mieć wypełniony tzw. kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 (jest dostępny na miejscu – w punkcie szczepień; można go także wcześniej wydrukować, wypełnić i przynieść na szczepienie).
W kwestionariuszu jest 18 pytań m.in. odnośnie do obecnego stanu zdrowia osoby, która będzie szczepiona.
Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie
Mobilne punkty szczepień we Wrocławiu
Mobilne punkty szczepień dla osób bezdomnych
Od 9 czerwca we Wrocławiu szczepione są osoby w kryzysie bezdomności. Przygotowano dla nich około 300 jednodawkowych szczepionek preparatu firmy Johnson & Johnson. Jednak, jeśli będzie taka konieczność, liczba ta zostanie zwiększona.
SZCZEPCIObus
1 lipca 2021 r. we Wrocławiu uruchomiono mobilny punkt szczepień, który pozwoli mieszkańcom zaszczepić się przeciwko COVID-19 praktycznie nie ruszając się ze swojego osiedla.
Autobus pojawia się w wyznaczonych miejscach. Warunki przyjęcia preparatu są identyczne jak w każdym punkcie szczepień. Wypełnia się formularz i rozmawia z lekarzem kwalifikującym. Preparaty mogą przyjąć Polacy oraz obcokrajowcy mieszkający na stałe we Wrocławiu.
W czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego SZCZEPCIObus stoi codziennie na pl. Solnym, zazwyczaj w godzinach 16.00-20.00
Gdzie we Wrocławiu pojawi się SZCZEPCIObus?
Od 10 maja 2021 r. na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się wszyscy chętni, którzy do tej pory nie skorzystali z tej możliwości. Od 17 maja na szczepienia mogą rejestrować się 16 i 17-latkowie. 7 czerwca zaczęły się szczepienia dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat
Szczepionki Pfizera, Moderny i AstraZeneca są podawane w systemie dwudawkowym i dwie dawki są potrzebne do uzyskania odporności na chorobę. Szczepionka Johnson&Johnson jest jednodawkowa, co oznacza, że wystarczy jedna iniekcja, by osiągnąć ochronę.
Na przykład w szczepionce Pfizera zalecany jest co najmniej 3-tygodniowy odstęp między pierwszą a drugą dawką. Z badań klinicznych wynika, że tydzień po drugiej dawce, czyli co najmniej miesiąc po pierwszej dawce, zabezpieczenie przed chorobą wynosi 95%.