wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Zdrowie
 4. Telemedycyna – trwają zapisy do pilotażowego projektu miasta
Telemedycyna – trwają zapisy do pilotażowego projektu miasta

Do 9 sierpnia trwają zapisy do pilotażowego projektu z zakresu teleopieki i telemedycyny dla mieszkańców Wrocławia. Są jeszcze wolne miejsca do programu kardiologicznego i diabetologicznego

Reklama

Udział w projekcie dla wrocławskich pacjentów jest bezpłatny. Zaplanowany na 3 miesiące pilotaż zastosowania nowych technologii i rozwiązań telemedycznych ma przynieść odpowiedź, na ile nowoczesne urządzenia oraz telemedycyna poprawiają standard opieki nad osobami starszymi.

Projekt składa się z trzech elementów: pakietu kardiologicznego, diabetologicznego oraz teleopieki senioralnej.

Rekrutacja do programu kardiologicznego i diabetologicznego jest otwarta, zaś do teleopieki senioralnej zamknięta.

Programem objętych zostanie w sumie 110 pacjentów.

Pakiet kardiologiczny

Projekt kardiologiczny obejmie do 25 osób (65+) ze zdiagnozowanymi problemami kardiologicznymi lub z objawami chorób kardiologicznych na maksymalnie 2 miesiące.

Zapisy prowadzone są pod numerem tel. 32 630 60 65.

W ramach pakietu pacjent otrzyma przenośne urządzenie EKG (produkt medyczny) połączone z centrum telemedycznym monitorującym zapisy pochodzące z urządzenia 24h/7dni. Badanie EKG pacjent będzie mógł wykonywać samodzielnie i w nielimitowanej ilości, a także każdorazowo konsultować wynik badania z centrum. Z pakietu skorzystają w pierwszej kolejności seniorzy z arytmią, ponieważ w ich przypadku bardzo ważna jest częstotliwość badań.

Dodatkowo w ramach pakietu pacjent otrzyma 3 konsultacje z lekarzem kardiologiem w celu bieżącego monitorowania stanu zdrowia i doboru odpowiedniego leczenia. W przypadku pogorszenia samopoczucia nie będzie musiał od razu wzywać lekarza – wizyta może odbyć się bowiem zdalnie przez centrum telemedyczne. W przypadku zagrożenia życia, będzie mógł wezwać karetkę pogotowia.

Pakiet diabetologiczny

Pakiet diabetologiczny swoim zakresem obejmie do 50 osób (25 osób 65+ oraz 25 osób bez przedziału wiekowego) ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I i II na maksymalnie 3 miesiące.

Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 22 307 37 87.

Każdy z pacjentów otrzyma zestaw startowy składający się z: glukometru OneTouch z glukotransmiterem oraz 3-miesięcznej opieki diabetologicznej składającej się z:

 • sześciu konsultacji z edukatorem diabetologicznym (telefon lub e-mail),
 • oceny potrzeb pacjenta przed i po zakończeniu uczestnictwa w programie,
 • stałej systemowej, automatycznej analizy wyników po zidentyfikowaniu problemu,
 • materiałów podsumowujących oraz zadań motywujących do wprowadzania zmian po każdej rozmowie z edukatorem,
 • możliwości skorzystania z teleporady lekarskiej w przypadku pogorszenia stanu zdrowia oraz w celu otrzymania e-recepty na leki potrzebne do kontynuacji terapii,
 • możliwości korzystania z aplikacji mobilnej Diabdis i Portalu Pacjenta z wirtualnym dzienniczkiem wyników,
 • możliwości otrzymania skierowania na teleporadę z diabetologiem,
 • możliwości rezerwacji leków w aptece z poziomu aplikacji,
 • stałego dostępu do pomocy technicznej (infolinia dla pacjenta).

Pakiet teleopieki senioralnej

Pakiet teleopieki senioralnej – dedykowany zostanie podopiecznym Dziennego Domu Pomocy Społecznej na ul. Ciepłej, podopiecznym Ekumenicznej Stacji Opieki oraz Seniorom posiadającym Szmaragdową Kartę Seniora.

Zakres testu obejmie 35 osób (65+) na maksymalnie 3 m-ce. 10 osób otrzyma domowe terminale głośnomówiące oraz bransoletę lub wisiorek z przyciskiem alarmowym (tzw. przycisk życia). Ta forma pomocy przeznaczona jest przede wszystkim dla osób nie wychodzących z domu. Aktywniejsi seniorzy (25 osób) otrzymają tzw. opaski życia – pozwalające wezwać pomoc w przypadku nagłego zasłabnięcia.

Pacjenci, którzy w ramach pilotażu zostaną wyposażeni w terminal wraz z przyciskiem alarmowym będą objęci tzw. Teleopieką Plus, czyli usługą świadczoną przez zespół opiekunów Centrum Telespołecznego działającego 24h/7dni.

Usługa ta koncentrować się będzie m.in. na organizacji pomocy w sytuacjach stresu, lęku, potrzeby rozmowy, poczucia samotności, wyizolowania społecznego, sytuacjach codziennego życia trudnych dla pacjentów i wymagających wsparcia osoby trzeciej. W razie zagrożenia życia lub zdrowia pracownicy Centrum Telespołecznego będą kontaktować się ze służbami ratunkowymi.

CityLab podpisanie umowy

Podpisanie umowy, fot. Arkadiusz Filipowski

– Intencją tego rozwiązania jest m.in. zatrzymanie seniorów w domach, bez poczucia wyizolowania społecznego – powiedziała Marzena Krawiec, dyrektor operacyjny Telemedycyny. Może być ono wykorzystywane choćby w sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Natomiast pacjenci, którzy w ramach pilotażu zostaną wyposażeni w opaskę telemedyczną firmy Sidly, zostaną objęci tzw. Teleopieką SOS, czyli usługą świadczoną przez zespół wykwalifikowanych ratowników medycznych centrum Telemedycznego, działającego 24h/7dni.

W związku z tym, że projekt ma charakter pilotażowy, jego głównym celem jest zebranie informacji dotyczących zasadności i skuteczności wprowadzenia w mieście nowoczesnych rozwiązań teleopiekuńczych i telemedycznych na szerszą skalę.

Projekt potrwa do 9.11.2020 r. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce testującym usługi telemedyczne w takim zakresie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl