Udział w projekcie dla wrocławskich pacjentów jest bezpłatny. Zaplanowany na 3 miesiące pilotaż zastosowania nowych technologii i rozwiązań telemedycznych ma przynieść odpowiedź, na ile nowoczesne urządzenia oraz telemedycyna poprawiają standard opieki nad osobami starszymi.
Projekt składa się z trzech elementów: pakietu kardiologicznego, diabetologicznego oraz teleopieki senioralnej.
Rekrutacja do programu kardiologicznego i diabetologicznego jest otwarta, zaś do teleopieki senioralnej zamknięta.
Programem objętych zostanie w sumie 110 pacjentów.
Pakiet kardiologiczny
Projekt kardiologiczny obejmie do 25 osób (65+) ze zdiagnozowanymi problemami kardiologicznymi lub z objawami chorób kardiologicznych na maksymalnie 2 miesiące.
Zapisy prowadzone są pod numerem tel. 32 630 60 65.
W ramach pakietu pacjent otrzyma przenośne urządzenie EKG (produkt medyczny) połączone z centrum telemedycznym monitorującym zapisy pochodzące z urządzenia 24h/7dni. Badanie EKG pacjent będzie mógł wykonywać samodzielnie i w nielimitowanej ilości, a także każdorazowo konsultować wynik badania z centrum. Z pakietu skorzystają w pierwszej kolejności seniorzy z arytmią, ponieważ w ich przypadku bardzo ważna jest częstotliwość badań.
Dodatkowo w ramach pakietu pacjent otrzyma 3 konsultacje z lekarzem kardiologiem w celu bieżącego monitorowania stanu zdrowia i doboru odpowiedniego leczenia. W przypadku pogorszenia samopoczucia nie będzie musiał od razu wzywać lekarza – wizyta może odbyć się bowiem zdalnie przez centrum telemedyczne. W przypadku zagrożenia życia, będzie mógł wezwać karetkę pogotowia.
Pakiet diabetologiczny
Pakiet diabetologiczny swoim zakresem obejmie do 50 osób (25 osób 65+ oraz 25 osób bez przedziału wiekowego) ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I i II na maksymalnie 3 miesiące.
Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 22 307 37 87.

Każdy z pacjentów otrzyma zestaw startowy składający się z: glukometru OneTouch z glukotransmiterem oraz 3-miesięcznej opieki diabetologicznej składającej się z:
- sześciu konsultacji z edukatorem diabetologicznym (telefon lub e-mail),
- oceny potrzeb pacjenta przed i po zakończeniu uczestnictwa w programie,
- stałej systemowej, automatycznej analizy wyników po zidentyfikowaniu problemu,
- materiałów podsumowujących oraz zadań motywujących do wprowadzania zmian po każdej rozmowie z edukatorem,
- możliwości skorzystania z teleporady lekarskiej w przypadku pogorszenia stanu zdrowia oraz w celu otrzymania e-recepty na leki potrzebne do kontynuacji terapii,
- możliwości korzystania z aplikacji mobilnej Diabdis i Portalu Pacjenta z wirtualnym dzienniczkiem wyników,
- możliwości otrzymania skierowania na teleporadę z diabetologiem,
- możliwości rezerwacji leków w aptece z poziomu aplikacji,
- stałego dostępu do pomocy technicznej (infolinia dla pacjenta).
Pakiet teleopieki senioralnej
Pakiet teleopieki senioralnej – dedykowany zostanie podopiecznym Dziennego Domu Pomocy Społecznej na ul. Ciepłej, podopiecznym Ekumenicznej Stacji Opieki oraz Seniorom posiadającym Szmaragdową Kartę Seniora.
Zakres testu obejmie 35 osób (65+) na maksymalnie 3 m-ce. 10 osób otrzyma domowe terminale głośnomówiące oraz bransoletę lub wisiorek z przyciskiem alarmowym (tzw. przycisk życia). Ta forma pomocy przeznaczona jest przede wszystkim dla osób nie wychodzących z domu. Aktywniejsi seniorzy (25 osób) otrzymają tzw. opaski życia – pozwalające wezwać pomoc w przypadku nagłego zasłabnięcia.
Pacjenci, którzy w ramach pilotażu zostaną wyposażeni w terminal wraz z przyciskiem alarmowym będą objęci tzw. Teleopieką Plus, czyli usługą świadczoną przez zespół opiekunów Centrum Telespołecznego działającego 24h/7dni.
Usługa ta koncentrować się będzie m.in. na organizacji pomocy w sytuacjach stresu, lęku, potrzeby rozmowy, poczucia samotności, wyizolowania społecznego, sytuacjach codziennego życia trudnych dla pacjentów i wymagających wsparcia osoby trzeciej. W razie zagrożenia życia lub zdrowia pracownicy Centrum Telespołecznego będą kontaktować się ze służbami ratunkowymi.
Podpisanie umowy, fot. Arkadiusz Filipowski
– Intencją tego rozwiązania jest m.in. zatrzymanie seniorów w domach, bez poczucia wyizolowania społecznego – powiedziała Marzena Krawiec, dyrektor operacyjny Telemedycyny. Może być ono wykorzystywane choćby w sytuacji zagrożenia epidemicznego.
Natomiast pacjenci, którzy w ramach pilotażu zostaną wyposażeni w opaskę telemedyczną firmy Sidly, zostaną objęci tzw. Teleopieką SOS, czyli usługą świadczoną przez zespół wykwalifikowanych ratowników medycznych centrum Telemedycznego, działającego 24h/7dni.
W związku z tym, że projekt ma charakter pilotażowy, jego głównym celem jest zebranie informacji dotyczących zasadności i skuteczności wprowadzenia w mieście nowoczesnych rozwiązań teleopiekuńczych i telemedycznych na szerszą skalę.
Projekt potrwa do 9.11.2020 r. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce testującym usługi telemedyczne w takim zakresie.