Ulica Swobodna biegnie z tyłu dworca Wrocław Główny, równolegle do nasypu kolejowego i ul. Piłsudskiego, w kierunku zachodu Wrocławia. Zamyka się między skrzyżowaniami z ul. Ślężną i z ulicą W. Stysia. Kiedyś przypominała urbanistyczną pustynię. Pełną pustych składów, resztek magazynów i hurtowni.
- Bo w przeszłości była to dogodna lokalizacja właśnie dla takiej działalności. Można było szybko i wygodnie przewozić towary. Przedsiębiorcy naturalnie z tego korzystali. Teraz charakter dworca jest całkowicie pasażerski, w pobliżu jest także dworzec autobusowy. Miejsce stało się dla wielu bramą do miasta – ocenia Zbigniew Maćków z Pracowni Projektowej Maćków.
Działki dla inwestorów stały się bardziej atrakcyjne. To zmieniło charakter ulicy Swobodnej na biznesowo-usługowy. Plusy lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłego centrum i węzłów komunikacyjnych szybko dostrzegł milioner z Wrocławia Leszek Czarnecki, który wybudował tam galerię Arkady Wrocławskie z częścią biurową. Przebudowano także część ulic. Wygenerowało to spory ruch pieszych między dworcem PKP i PKS, a galerią handlową. Ulica już wtedy, a było to w roku 2004, się ożywiła. Cztery lata później na rogu Swobodnej i Powstańców Śląskich uruchomiono spory i nowoczesny biurowiec Globis. Jego bryła nadała wielkomiejskiego charakteru skrzyżowaniu i zrównoważyła przestrzeń, wcześniej Arkady samotnie górowały nad okolicą.
Do tego grona w tamtym roku dołączył też Aquarius Business House, biurowiec wysokiej klasy, który zajął cały kwartał ul. Swobodnej, między ul. Borowską i Komandorską.
- Biurowiec powstał w centrum Wrocławia, w sąsiedztwie Starego Miasta, wielu hoteli, instytucji finansowych i urzędów. Co ważne, lokalizacja przy skrzyżowaniu ulic Swobodnej i Borowskiej zapewnia łatwy i szybki dojazd do lotniska, autostrady i głównych dróg wyjazdowych. Dopełnieniem jest dobrze rozwinięta wokół sieć komunikacji miejskiej. Teraz cieszymy się, że za sprawą naszej inwestycji ten fragment Wrocławia zmienił swoje oblicze, a zabudowa ulicy prezentuje się nowocześnie i prestiżowo – tłumaczy wybór lokalizacji przy ul. Swobodnej Paweł Słupski z Echo Investment.
Przy ul. Swobodnej mieści się też sklep Epi i hala kupiecka. - Nie są to obiekty wielkomiejskie, ale to nie znaczy, że takie tam w przyszłości nie powstaną. Hala to nieruchomość tymczasowa, na około 10 lat. Potem może tam powstać co innego, bardziej prestiżowego – mówi Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia.
- Podobnie z terenem gdzie jest Epi. Docelowo nie będzie taki jaki jest. Na ten teren mamy opracowany plan miejscowy, czyli dokument, który daję szansę na ulokowanie tam nowej zabudowy o funkcjach usługowo-mieszkaniowej – dodaje urbanista.
W bezpośredniej okolicy ul. Swobodnej leży też działka po PKS-ie. Teren ma nowego inwestora. W tej chwili powstaje projekt zagospodarowania tego terenu. Łącznie z układem komunikacyjnym okolicy. Będzie to miało także duży wpływ na ożywienie ul. Swobodnej. - Swobodna zrobiła się ulicą jakie w sąsiedztwie dworców powstają w dużych europejskich miastach. Z przodu ul. Piłsudskiego ma charakter bardziej hotelowy i usługowy, natomiast Swobodna jest takim zapleczem biurowym, centrum Wrocławia, w sąsiedztwie bram do miasta jakimi są dworce – ocenia Zbigniew Maćków.
Eksperci oceniają, że właśnie w tym kierunku będzie szła przyszłość ulicy, a jej znaczenie razem z rozwojem komunikacyjnym i nowymi inwestycjami, będzie rosło.
KAJ