Wrocławianie piją wodę z rzeki Oławy. Tę uzdatnia się w miejscowości Mokry Dwór, która przylega do granic Wrocławia.
Zakład Uzdatniania Wody "Mokry Dwór"
W latach 70., Wrocław borykał się ze zbyt małą ilością wody. Zaczęto więc pobierać ją z Oławy ale istniejący Zakład Uzdatniania Wody "Na Grobli", nie był w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości wody dla wszystkich mieszkańców.
Pod koniec lat 70. rozpoczęto budowę zakładu produkcji wody w Mokrym Dworze. Do użytku oddano go w roku 1982 i zażegnano problem niedoborów wody w mieście. W tym czasie powstała tu pergola, która na pierwszy rzut oka przypomina tę Wrocławską. Ma ona jednak zupełnie inną funkcję.
Pergola i korytarz
Pergola, choć z początku przypomina tę przy Hali Stulecia, w przeciwieństwie do niej jest, długa, prosta i zadaszona. Wnika to z faktu, że w rzeczywistości stanowi ona podporę dla długiego systemu korytarzy, który łączy wszystkie budynki tego ogromnego kompleksu.
Dzięki takiej konstrukcji, pracownicy zakładu w Mokrym Dworze, mogli się przemieszczać miedzy budynkami, w najtrudniejszym dla miasta (szczególnie pod względem hydrologicznym) okresie - powodzi tysiąclecia w 1997 roku.
Zarówno główny korytarz jak i pergola mają 200 metrów długości, przez co robią niesamowite wrażenie! Rzecz jasna jednak, obiekt jest chroniony i nie ma do niego wstępu. My byliśmy w środku i zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.