Jak długo w kościele trwa okres Bożego Narodzenia i do kiedy są szopki?
Okres Bożego Narodzenia jest do niedzieli Chrztu Pańskiego. Jednak zgodnie z polską tradycją, aż do 2 lutego w kościołach śpiewamy kolędy i możemy oglądać bożonarodzeniowe szopki i choinki.
Szopka u Franciszkanów
Franciszkańska tradycja budowania szopek sięga XIII wieku. Założyciel zakonu na pomysł budowy szopki wpadł po wyprawie do Palestyny w 1220 roku. Po drodze Franciszek zatrzymał się w niewielkim Greccio. Poprosił właściciela tamtejszych ziem - Giovanniego Velito, o pomoc w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. W niewielkiej grocie umieszczono kamienny żłób wypełniony sianem, woła i osła. Franciszek położył nacisk na prostotę, na ubóstwo, pokazywał: Pan przyszedł do ludzi w skromnym miejscu.
"Gloria! Gloria!" na wysokościach
Od tamtej pory w okresie Bożego Narodzenia w kościołach franciszkańskich powstają scenografie nawiązujące do scen narodzin Jezusa w Betlejem.
Ta w kościele pw. św. Antoniego na Karłowicach jest ogromna. Ma kilka pięter i zajmuje ok. 80 mkw. Figury do szopki powstały w 1929 roku w zakładzie snycerskim w bawarskim Oberammergau. To postaci Maryi z Dzieciątkiem, świętego Józefa, pasterzy, anioła i trzech króli, są także baranki, wół i osioł. Zakonnicy mają dwa zestawy figur Maryi i Jezusa. Pierwsza jest z dzieciątkiem w żłóbeczku, a na Trzech Króli wystawiają figurę Jezusa, który już stoi, a Matka Boża go przytrzymuje.
Szopkę w kościele franciszkanów na Karłowicach będzie można podziwiać od 25 grudnia.
Szopka w katedrze wrocławskiej
Tradycyjnie szopka betlejemska stanie także w wnętrzu katedry wrocławskiej. Będzie można ją oglądać od 25 grudnia.
Szopka bożonarodzeniowa powstanie także na zewnątrz świątyni – po północnej stronie.
Szopka z żywymi zwierzętami przy kościele na Wittigowie
Żywe zwierzęta w szopce betlejemskiej na Wittigowie są pokazywane od 28 lat. To jedna z największych okołoświątecznych atrakcji w tej części Wrocławia.
W zagrodzie koło kościoła można zobaczyć i pogłaskać koziołki, króliki, osiołki. Gwiazdą zwierzyńca w tym tym jest wielbłądzica Tamara. Szopkę będzie można nawiedzić do 6 stycznia.
Szopka w kościele parafii pw. Św. Wawrzyńca
Szopka w kościele przy ul. Bujwida będzie pokazywana do 6 stycznia.
Szopka w kościele pw. Michała Archanioła
W znanym kościele szopka bożonarodzeniowa będzie pokazywana do 6 stycznia.
Szopka w kościele Karola Boromeusza
Szopka w kościele pw. Św. Doroty przy pl. Franciszkańskim