wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia. Co to za święto? Jaka będzie pogoda 15 sierpnia we Wrocławiu?

Święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia. Co to za święto? Jaka będzie pogoda 15 sierpnia we Wrocławiu?

Martyna Trębacz,

Matki Boskiej Zielnej we Wrocławiu 2023. Na zdjęciu bukiet roślin a w kółeczku - Matka Boska fot. pixabay
Matki Boskiej Zielnej we Wrocławiu 2023. Na zdjęciu bukiet roślin a w kółeczku - Matka Boska

15 sierpnia obchodzone jest Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny potocznie zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu, zgodnie z tradycją święcone są bukiety z ziół, warzyw, owoców i kwiatów. W 2023 roku 15 sierpnia przypada we wtorek. Wyjaśniamy, co to za święto, czy jest to dzień wolny od pracy i co można robić w długi weekend we Wrocławiu.

Reklama

15 sierpnia – co to za święto?

15 sierpnia obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych, jakie przypadają w całym roku liturgicznym. Jego początki sięgają V wieku, kiedy w ten sposób czczono wstąpienie do nieba Matki Boskiej z całą duszą i ciałem.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny narodziło się w Jerozolimie, czyli miejscu, gdzie zgodnie z wiarą chrześcijańską znajduje się dom rodzinny Maryi. Stamtąd powędrowało do Rzymu, krajów zachodnich, a następnie Słowian.

Święto Wojska Polskiego 

15 sierpnia obchodzone jest także inne, ważne dla Polaków święto. Tego dnia przypada również Święto Wojska Polskiego, czyli święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Dokładnie 15 sierpnia 2023 roku przypada również 103 rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. 

Święto Wojska Polskiego jest świętem państwowym, ale z tej okazji odbywa się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę. 15 sierpnia odbywają się także festyny, pikniki i inne wydarzenia, mające na celu uczczenie wygranej wojny polsko-bolszewickiej.

Święto Wojska Polskiego jest okazją do uhonorowania polskich żołnierzy, zarówno tych, którzy walczyli w przeszłości, jak i tych, którzy obecnie pełnią służbę w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu odbywają się uroczystości państwowe, defilady wojskowe oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, mające na celu podkreślenie roli i znaczenia polskiego wojska dla narodu i bezpieczeństwa kraju.

Czy 15 sierpnia jest świętem nakazanym w kościele?

15 sierpnia to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest świętem nakazanym w Kościele katolickim. To ważne wydarzenie obchodzone jest jako dzień, w którym wierzący świętują wniebowzięcie Maryi, czyli Jej cielesne wniebowstąpienie do nieba po zakończeniu życia na ziemi.

Dla wielu katolików jest to czas modlitwy, refleksji nad rolą Maryi w historii zbawienia oraz okazja do uczestnictwa w liturgii kościelnej.

Czy 15 sierpnia jest świętem państwowym?

15 sierpnia obchodzone są dwa święta. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem kościelnym, a Święto Wojska Polskiego to święto państwowe.

Czy 15 sierpnia 2023 jest wolny od pracy?

Święto Matki Boskiej Zielnej obchodzone jest 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. W tym roku będzie to wtorek, dlatego wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, żeby cieszyć się długim weekendem. Tego dnia większość sklepów będzie zamknięta, dlatego warto wcześniej zrobić zakupy.

15 sierpnia – co będzie otwarte we Wrocławiu?

Święto Matki Boskiej Zielnej jest dniem wolnym od pracy, co oznacza, że 15 sierpnia obowiązuje zakaz handlu. Sklepy, takie jak Biedronka, Lidl czy Carrefour będą zamknięte.

Nie oznacza to jednak, że tego dnia nie zrobimy zakupów. Podobnie jak w inne święta, otwarte będą stacje benzynowe oraz apteki. Zakupy będzie można zrobić także w małych sklepach osiedlowych oraz franczyzowe, o ile za ladą stanie sam właściciel. Oznacza to, że 15 sierpnia otwarte będą m.in. Żabki.

Skąd nazwa Matki Boskiej Zielnej?

Uroczystość Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny zwana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia w kościołach katolickich święci się zioła, kwiaty, owoce i warzywa.

15 sierpnia to także święto ziemi, a zwłaszcza jej płodów. W tym czasie kończą się żniwa, jest wiec to najlepsza pora, aby podziękować za udane plony i pomodlić się za przyszły urodzaj. Co ciekawe, święto Matki Boskiej Zielnej miało także inne nazwy: Zaśnięcia, Odpocznienia, Wzięcia, Przejścia i Śmierci Matki Boskiej. Święto obchodzone jest na całym świecie, jednak w innych krajach znane jest pod inną nazwą.

W Czechach, 15 sierpnia obchodzone jest święto Matki Boskiej Korzennej, w Niemczech Matki Boskiej Kwietnej, a Estonii Matki Boskiej Żytniej.

Matki Boskiej Zielnej – zwyczaje

Co ciekawe, zwyczaj nie wywodzi się z chrześcijaństwa, a związany jest ze świętem rzymskiej bogini Diany, które obchodzone było dwa dni wcześniej, 13 sierpnia. Już w III wieku święto Matki Boskiej Zielnej czczone było przez Słowian, którzy w tym dniu składali bóstwom ofiary z plonów.

Wierzono, że poświęcone zioła miały wyjątkowe właściwości, które chroniły zarówno ludzi jak i zwierzęta przed chorobami. Aby w czasie burzy uchronić dom przed piorunami, okadzano ziołami izbę i obejście.

Co ciekawe, wierzono również, że poświęcone plony pomagały pannom szczęśliwie wyjść za mąż. Ze względu na szczególne moce, poświęcone plony dodawano do naparów.

Co się święci na Matki Boskiej Zielnej?

15 sierpnia, z okazji święta Matki Boskiej Zielnej przygotowuje się bukiety w których powinny znaleźć się kłosy zbóż, ziół ogrodowych i polnych, warzywa, owoce i kwiaty. Wśród ziół, których nie powinno zabraknąć w bukiecie są piołun, krwawnik, macierzanka, dziurawiec i mięta.

Święci się także tojad, czyli roślinę trującą, która według wierzeń ma szczególną moc odpędzania z domu złych duchów. Oczywiście w bukiecie mogą się znaleźć dowolne plony, takie jak owoce, warzywa, zioła i kwiaty. 

Co robić 15 sierpnia 2023 we Wrocławiu?

Propozycje na sierpniowy długi weekend we Wrocławiu:

W długi sierpniowy weekend we Wrocławiu można wybrać się na koncerty, wystawy, warsztaty czy festyny. W dniach 12-15 sierpnia w stolicy Dolnego Śląska odbędą się ciekawe wydarzenia w których można uczestniczyć zarówno solo, jak i w gronie całej rodziny. 

Pogoda na długi weekend we Wrocławiu [12-15 sierpnia]

W nadchodzący weekend we Wrocławiu można się spodziewać wysokich temperatur, choć możliwe są słabe opady deszczu.

W sobotę 12 sierpnia, maksymalna temperatura we Wrocławiu wyniesie 23 stopni Celsjusza. Wiatr 15 km/h. Następnego dnia, w niedzielę 13 sierpnia na termometrach maksymalnie 26 stopni Celsjusza, choć odczuwalna temperatura będzie nieco wyższa: 29 stopni. Wiatr 4 km/h.

W poniedziałek 14 sierpnia maksymalna temperatura we Wrocławiu wyniesie 26 stopni Celsjusza, wiatr 11 km/h. Długi weekend sierpniowy zakończy się 15 sierpnia. Tego dnia temperatura we Wrocławiu wyniesie maksymalnie 26 stopni Celsjusza, a wiatr 2 km/h. 

Sprawdź szczegółową pogodę na długi weekend we Wrocławiu: Pogoda Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl