wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia. Co to za święto? Co jest otwarte 15 sierpnia we Wrocławiu?

Święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia. Co to za święto? Co jest otwarte 15 sierpnia we Wrocławiu?

Martyna Trębacz,

Widok na Ostrów Tumski fot. Janusz Krzeszowski
Widok na Ostrów Tumski

Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny potocznie zwane świętem Matki Boskiej Zielnej jest obchodzone 15 sierpnia. W tym dniu, zgodnie z tradycją święcone są bukiety z ziół, warzyw, owoców i kwiatów. W 2022 roku święto Matki Boskiej Zielnej przypada w poniedziałek, dlatego można zaplanować sobie długi weekend. Oto, jak przygotować bukiet, skąd wziął się ten zwyczaj i co można robić w długi weekend we Wrocławiu.

Reklama

Matki Boskiej Zielnej – co to za święto?

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych, jakie przypadają w całym roku liturgicznym. Jego początki sięgają V wieku, kiedy w ten sposób czczono wstąpienie do nieba Matki Boskiej z całą duszą i ciałem. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny narodziło się w Jerozolimie, czyli miejscu, gdzie zgodnie z wiarą chrześcijańską znajduje się dom rodzinny Maryi. Stamtąd powędrowało do Rzymu, krajów zachodnich, a następnie Słowian.

Skąd nazwa Matki Boskiej Zielnej?

Uroczystość Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny zwana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia w kościołach katolickich święci się zioła, kwiaty, owoce i warzywa.

15 sierpnia to także święto ziemi, a zwłaszcza jej płodów. W tym czasie kończą się żniwa, jest wiec to najlepsza pora, aby podziękować za udane plony i pomodlić się za przyszły urodzaj. Co ciekawe, święto Matki Boskiej Zielnej miało także inne nazwy: Zaśnięcia, Odpocznienia, Wzięcia, Przejścia i Śmierci Matki Boskiej. Święto obchodzone jest na całym świecie, jednak w innych krajach znane jest pod inną nazwą.

W Czechach, 15 sierpnia obchodzone jest święto Matki Boskiej Korzennej, w Niemczech Matki Boskiej Kwietnej, a Estonii Matki Boskiej Żytniej.

Piknik wojskowy z okazji Święta Wojska Polskiego

Piknik wojskowy z okazji Święta Wojska Polskiego

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Matki Boskiej Zielnej – zwyczaje

Co ciekawe, zwyczaj nie wywodzi się z chrześcijaństwa, a związany jest ze świętem rzymskiej bogini Diany, które obchodzone było dwa dni wcześniej, 13 sierpnia. Już w III wieku święto Matki Boskiej Zielnej czczone było przez Słowian, którzy w tym dniu składali bóstwom ofiary z plonów.

Wierzono, że poświęcone zioła miały wyjątkowe właściwości, które chroniły zarówno ludzi jak i zwierzęta przed chorobami. Aby w czasie burzy uchronić dom przed piorunami, okadzano ziołami izbę i obejście. Co ciekawe, wierzono również, że poświęcone plony pomagały pannom szczęśliwie wyjść za mąż. Ze względu na szczególne moce, poświęcone plony dodawano do naparów.

Co się święci 15 sierpnia?

Z okazji święta Matki Boskiej Zielnej przygotowuje się bukiety w których powinny znaleźć się kłosy zbóż, ziół ogrodowych i polnych, warzywa, owoce i kwiaty. Wśród ziół, których nie powinno zabraknąć w bukiecie są piołun, krwawnik, macierzanka, dziurawiec i mięta. Święci się także tojad, czyli roślinę trującą, która według wierzeń ma szczególną moc odpędzania z domu złych duchów. Oczywiście w bukiecie mogą się znaleźć dowolne plony, takie jak owoce, warzywa, zioła i kwiaty. 

Długi weekend we Wrocławiu 2022

Święto Matki Boskiej Zielnej obchodzone jest 15 sierpnia i jest dniem wolnym od pracy. W tym roku będzie to poniedziałek, dlatego czeka nas długi weekend. Tego dnia większość sklepów będzie zamknięta, dlatego warto wcześniej zrobić zakupy.

Propozycje na sierpniowy długi weekend we Wrocławiu:

15 sierpnia – co będzie otwarte we Wrocławiu

15 sierpnia – co będzie otwarte we Wrocławiu

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

W długi sierpniowy weekend we Wrocławiu można wybrać się na koncerty, wystawy, warsztaty czy festyny. W dniach 13-15 sierpnia w stolicy Dolnego Śląska odbędą się ciekawe wydarzenia w których można uczestniczyć zarówno solo, jak i w gronie całej rodziny. 

Pogoda na długi weekend we Wrocławiu [13-15 sierpnia]

W nadchodzący weekend we Wrocławiu można się spodziewać wysokich temperatur, choć możliwe są słabe opady deszczu.

W sobotę 14 sierpnia, maksymalna temperatura we Wrocławiu wyniesie 29 stopni Celsjusza. Wiatr 5.42 m/s, ciśnienie 1018 hPa. Następnego dnia, w niedzielę 14 sierpnia na termometrach maksymalnie 29 stopni Celsjusza i możliwe słabe opady deszczu. Wiatr 5.36 m/s, ciśnienie 1015 hPa.

Długi weekend potrwa do poniedziałku 15 sierpnia. Tego dnia maksymalna temperatura we Wrocławiu wyniesie 30 stopni Celsjusza. Choć specjaliści nie przewidują opadów deszczu to możliwe jest zachmurzenie umiarkowane. 

Sprawdź szczegółową pogodę na długi weekend we Wrocławiu: Pogoda Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl