4. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki 2024
Na zdjęciu gołąb, który jest jednym z symboli Zesłania Ducha Świętego. fot. www.shutterstock.com
Na zdjęciu gołąb, który jest jednym z symboli Zesłania Ducha Świętego.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to ważne święto w kalendarzu chrześcijańskim. Tego dnia wierni składają dziękczynne modlitwy za dar Ducha Świętego. W Polsce święto nazywane jest także Zielonymi Świątkami. Kiedy wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Jakie obrzędy i zwyczaje związane z tym świętem przetrwały do dziś? Przeczytajcie.

Kiedy są Zielone Świątki 2024?

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki w tym roku odbędą się 19 maja. Obchodzone są w Kościele katolickim i wielu innych kościołach chrześcijańskich 49 dni (7 tygodni) po Wielkanocy. Oznacza to, że datę tę oblicza się na podstawie ruchomego święta Wielkanocy, które przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Zielone Świątki są świętem ruchowym, które wypada zawsze równe 7 tygodni po Niedzieli Wielkanocnej.

Co to znaczy Zesłanie Ducha Świętego?

Zesłanie Ducha Świętego to wydarzenie opisane w Nowym Testamencie, które miało miejsce w dniu Pięćdziesiątnicy, czyli 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Według relacji zawartej w Ewangeliach i Dziejach Apostolskich, w tym dniu Duch Święty zstąpił na apostołów i inne osoby, które towarzyszyły Jezusowi Chrystusowi.

Duch Święty jest uważany przez chrześcijan za trzecią Osobę Trójcy Świętej, po Ojcu i Synu. Zesłanie Ducha Świętego było dla pierwszych chrześcijan bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ uważali, że to dzięki Niemu otrzymali dar nowego życia w wierze.

Duch Święty jest uważany za dającego siłę, pocieszenie i przewodnictwo. Wierzący modlą się do Niego, prosząc o Jego przychylność i szukając wskazówek, jak lepiej żyć zgodnie z nauką Chrystusa.

Zesłanie Ducha Świętego ma również symboliczne znaczenie dla Kościoła i jego przesłania. Wierzący uważają, że Duch Święty jest obecny w Kościele, który pełni rolę ciała Chrystusa na ziemi. Dlatego też, kiedy modlimy się do Ducha Świętego, prosimy o Jego błogosławieństwo dla całego Kościoła i jego misji na świecie.

W chrześcijaństwie Zesłanie Ducha Świętego uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii wiary. To właśnie dzięki Niemu chrześcijaństwo stało się religią, którą znamy dzisiaj.

Ile dni po zmartwychwstaniu nastąpiło Zesłanie Ducha Świętego?

Według relacji zawartej w Nowym Testamencie, Zesłanie Ducha Świętego miało miejsce 50 dni po Zmartwychwstaniu.

W Ewangeliach i w Dziejach Apostolskich opisane jest, że Jezus po swoim zmartwychwstaniu spędził jeszcze 40 dni na ziemi, ukazując się swoim uczniom i nauczając ich. Następnie, według relacji z Dziejów Apostolskich, 10 dni po Jego Wniebowstąpieniu, apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym w dniu Pięćdziesiątnicy, czyli Zielonych Świątków. Tego dnia zaczęli głosić Ewangelię, co dało początek powstaniu chrześcijaństwa jako nowej religii.

Zielone Świątki 2023. Czy to dzień wolny od pracy?

Zesłanie Ducha Świętego, znane bardziej jako Zielone Świątki zawsze wypada w niedzielę, dlatego nie otrzymamy dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Co robimy w Zielone Świątki?

• Msza Święta - W Zielone Świątki, w kościołach odprawiane są uroczyste msze święte, podczas których celebruje się Zesłanie Ducha Świętego i powstanie Kościoła. Większość wiernych w tym dniu uczestniczy w uroczystościach religijnych.
  • Wieńce zielone - W niektórych regionach Polski, szczególnie na terenach wiejskich, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego przygotowuje się wieńce zielone, wykonane z gałęzi drzew i kwiatów, które następnie wieszane są na drzwiach lub oknach domów.
  • Wiosenne porządki - W niektórych domach tradycyjnie robione są wiosenne porządki i odświeżanie wystroju wnętrz. Często w tym dniu sprzątane są kościoły, a całe społeczności przygotowują się do świętowania.
  • Spotkania rodzinne - Niedziela Zesłania Ducha Świętego to także okazja do spotkań rodzinnych i przyjaciół. W Polsce popularne są rodzinne wypady do lasu lub na piknik.
  • Kulinarne tradycje - W różnych regionach Polski istnieją różne kulinarne tradycje związane z Zielonymi Świętami. Na przykład na Podhalu popularne są babki zielonki, czyli ciasta z makiem i białym serem, natomiast w wielu innych regionach serwowane są dania z jagnięciny lub wieprzowiny.

Dawniej w Zielone Świątki popularny był zwyczaj dawania pasącym bydło chłopcom surowych jaj. Wierzono, że dzięki temu zwierzęta będą się dobrze chowały na pastwisku, a krowy będą dawały mleko przez cały rok. Pasterze, którzy byli odpowiedzialni za opiekę nad bydłem, obchodzili ten dzień w szczególny sposób. Już od rana wyruszali z bydłem na pastwiska, gdzie odprawiali modlitwy i ofiarowywali surowe jajka. Zwyczaj ten był często połączony z zabawą i ucztą, w trakcie której pasterze tańczyli, śpiewali i palili ogniska.

Zielone Świątki - symbole

• Gołębica - symbol Ducha Świętego, która według Biblii zstąpiła na apostołów podczas pierwszych Zielonych Świąt.
  • Ognie - symbolizujące zesłanie Ducha Świętego i jasne płomienie, które pojawiły się nad głowami apostołów podczas pierwszych Zielonych Świąt.
  • Woda - symbolizująca oczyszczenie duszy, które jest możliwe dzięki działaniu Ducha Świętego.
  • Kwiaty i gałęzie - używane do ozdabiania kościołów i domów, symbolizują nowe życie i ożywienie, które niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Jakie kwiaty na Zielone Świątki?

Zgodnie z ludowym zwyczajem na Zielone Świątki dekorowano zagrody kwiatami. Najczęściej była to brzoza, wierzba oraz bukszpan. W niektórych regionach Polski, np. na Podhalu, na Zielone Świątki używa się też kwiatów polnych, takich jak naparstnica czy stokrotka.

Na Kujawach i w Wielkopolsce, do ozdabiania domów na Zielone Świątki był wykorzystywany tatarak. Symbolizuje ona nadzieję i ożywienie, które niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa. Powiedzenie „Zielone Świątki - tatarak w kątki” pochodzi właśnie z tego zwyczaju.