wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 600 ochotników z Czech chce walczyć w Ukrainie, o azyl w Niemczech może ubiegać się każdy. Raport ze świata

600 ochotników z Czech chce walczyć w Ukrainie, o azyl w Niemczech może ubiegać się każdy. Raport ze świata

Data publikacji: Autor:

6 mln euro zebrano podczas koncertu w fińskiej telewizji publicznnej Yle, 600 wniosków trafiło do kancelarii prezydenta Czech z pytaniem o możliwość wstąpienia do sił zbrojnych Ukrainy. 18 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 13 marca.

Reklama

Stan na 13.03.2022 – Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 18 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Ukraina / Raporty Biura Współpracy [wpisy]

Skrót wiadomości

Bombardowań ciąg dalszy. Równolegle wchodzą w życie przepisy ułatwiające pobyt i obejmujące ochroną obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego 2022r. Formalno-prawne aspekty pomogą zmniejszyć fale nadużyć, w tym oszustw.

BBC informuje o dzisiejszym ostrzelaniu ukraińskiej wojskowej bazy szkoleniowej, w pobliżu granicy z Polską. Lokalni urzędnicy twierdzą, że pociski uderzyły w Międzynarodowe Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w mieście Jaworów, około 10 km od granicy z Polską i 60 km od centrum Lwowa.

BELGIA. Sankcje finansowe nałożone na Rosję przez UE wchodzą również w życie w Belgii. Według dziennika „De Tijd” zamrożone aktywa są już warte 10 mld euro. 

USA. Media amerykańskie donoszą, że do Polski przybywają ukraińskie dzieci z niepełnosprawnościami ewakuowane ze szpitali. 15 ukraińskich dzieci wsiadło do prowizorycznego pociągu medycznego, w którym lekarze, wolontariusze i członkowie rodzin upewnili się, że bezpiecznie dotarli do swoich nowych domów.

WŁOCHY. Napływ uchodźców do Włoch wzrasta o 4500 w ciągu 24h. Od początku rosyjskiej inwazji do Włoch przybyło około 31 300 obywateli Ukrainy. Około 15 830 z nich to kobiety, 12 676 to dzieci, a 2781 to mężczyźni. 

CZECHY. Kancelaria Prezydenta Czech zapewni koordynacje rozpatrywania ponad 600 wniosków osób, które deklarują chęć wstąpienia do sił zbrojnych Ukrainy.

NIEMCY. Niemcy przyjmują wszystkich uchodźców niezależnie od narodowości.

NORWEGIA. Uchodźcy z Ukrainy w ośrodku Haslemoen. Obok odbędą się manewry wojskowe.

POLSKA. 12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom UKRAINY w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju. (Dz. U. z 2022r., poz.583) z mocą od dnia 24 lutego 2022r.

Pełny raport

BELGIA

  • Sankcje finansowe nałożone na Rosję przez UE wchodzą również w życie w Belgii, ponieważ rząd atakuje rosyjskich oligarchów, banki, firmy, polityków i inne osoby z kręgu rosyjskiego prezydenta Putina. Według dziennika „De Tijd” zamrożone aktywa są już warte 10 mld euro. 
  • Stowarzyszenie Miast i Gmin Flamandzkich wystosowało apel o pomoc związaną z przyjęciem uchodźców ukraińskich. Zarządy opieki społecznej w wielu z 300 gmin we Flandrii już od kilku lat miały trudności z radzeniem sobie z dużym wzrostem zapotrzebowania na pomoc ze strony ludzi podczas kryzysu związanego z koronawirusem. 

USA

  • Media amerykańskie donoszą, że do Polski przybywają ukraińskie dzieci z niepełnosprawnościami ewakuowane ze szpitali. 15 ukraińskich dzieci wsiadło do prowizorycznego pociągu medycznego, w którym lekarze, wolontariusze i członkowie rodzin upewnili się, że bezpiecznie dotarli do swoich nowych domów.

WŁOCHY

  • Premier Mario Draghi powiedział w piątek, że nieformalny szczyt UE na temat Ukrainy w Wersalu zakończył się sukcesem. „Rzadko widziałem UE tak zjednoczoną”. Draghi powiedział, że sankcje wobec Rosji za inwazję na jej sąsiada „są bardzo surowe i zostały przyjęte przez wszystkich bez wahania. Dodał: „Putin nie chce pokoju, plan Putina wydaje się być czymś innym. Mam nadzieję, że jak najszybciej dojdziemy do (zawieszenia broni) i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Ukraina i Rosja zdołały ze sobą porozmawiać”.
  • Napływ uchodźców do Włoch wzrasta o 4500 w ciągu 24h. Od początku rosyjskiej inwazji do Włoch przybyło około 31 300 obywateli Ukrainy.Około 15 830 z nich to kobiety, 12 676 to dzieci, a 2781 to mężczyźni. 

CZECHY

  • Kancelaria prezydenta Czech zapewni koordynacje rozpatrywania ponad 600 wniosków osób, które deklarują chęć wstąpienia do sił zbrojnych Ukrainy. Do Kancelarii Prezydenta wpływają pytania od ochotników czy czeskie władze dostarczą im sprzęt i uzbrojenie, zapewnią podstawowe szkolenie wojskowe i transport.
  • Wraz ze wzrostem liczby ukraińskich uchodźców czeska policja odnotowuje alarmujące przypadki oszustw. Oferowana jest na przykład płatna pomoc przy ubieganiu się o pobyt lub przyspieszenie procesu wizowego. Ubieganie się o pobyt w Republice Czeskiej jest bezpłatne, a płacenie za przyspieszenie procesu - nielegalne. Policja opublikowała film w języku ukraińskim ostrzegający przed oszustwami, a także ulotkę ostrzegawczą, którą można pobrać ze strony internetowej policji. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do Czech przybyło ponad 200 tys. ukraińskich uchodźców; ponad połowa z nich to dzieci, a cztery piąte dorosłych to kobiety. Do tej pory ministerstwo przyznało uchodźcom około 120 000 wiz.
  • Czeskie Stowarzyszenie Hoteli i Restauracji zaoferowało już za darmo 4000 miejsc noclegowych chociaż organizacja twierdzi, że niektóre z tych pokoi pozostają wolne. Burmistrz Hřib powiedział, że miasto musi obecnie znaleźć zakwaterowanie dla 300 do 500 nowych osób każdego dnia.

www.expats.cz

SŁOWACJA

  • Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przyjedzie na Słowację w przyszłym tygodniu. Spotka się z przedstawicielami rządu i sił zbrojnych, aby zapewnić, że Słowacja może liczyć na wsparcie zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i NATO w związku z wojną na Ukrainie.
  • Austin i jego słowacki odpowiednik Jaroslav Naď (OĽaNO) mają omówić współpracę obronną, wzmocnienie wschodniej granicy NATO i NATO-wski projekt wzmocnionej obrony obejmujący Słowację, a także sytuację na Ukrainie, poinformował Naď na swojej stronie na Facebooku. Słowacja jest jedynym krajem, który Austin odwiedzi na szczeblu dwustronnym w drodze na spotkanie ministrów obrony NATO w Brukseli. Jednocześnie jest to pierwsza taka wizyta od czasu przystąpienia Słowacji do NATO w 2004 roku, napisał Naď.

Finlandia

  • Minister spraw gospodarczych Finlandii Mika Lintilä ostrzega społeczeństwo przed znacznymi podwyżkami cen produktów i usług w związku z wojną na Ukrainie.
  • W konsekwencji wzrostu cen paliw i nawozów wydatki gospodarstw domowych na żywność mogą się nawet podwoić.
  • Fińska telewizja publiczna Yle wyemitowała w sobotę wieczorem koncert na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Koncert obejrzało ponad 1,5 mln widzów a łączna kwota zebranych funduszy to ponad 6 mln euro.

Szwecja

  • W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę przedstawiciele Szwedzkich Sił Zbrojnych w każdy czwartek będą organizować konferencje prasowe, na których będą przedstawiane najnowsze informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie i jej wpływu na Szwecję i Europę.
  • Na pierwszej z cotygodniowych konferencji generał porucznik Michael Claesson powiedział, że wsparcie Szwecji na rzecz Ukrainy i udział w międzynarodowych sankcjach wymierzonych w Rosję zwiększają ryzyko potencjalnych działań odwetowych ze strony Rosji m.in. cyberataków czy sabotażu.

NIEMCY – MIASTA PARTNERSKIE WROCŁAWIA

(Niemcy - Saksonia/Drezno)

  • Niemcy zdecydowali, że przyjmą każdego uciekającego przed wojną na Ukrainie niezależnie od narodowości. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser: „Niemcy chcą po prostu ratować życie – a to nie zależy od paszportu”. Do naszych zachodnich sąsiadów dotarło dotąd blisko 30 tys. osób. Wiele z nich ma tam rodzinę, ale podobnie jak w Polsce spotykają się z ogromnym wybuchem społecznego entuzjazmu i bezinteresownej pomocy.
  • My, Niemcy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co Polki i Polacy już zrobili dla Ukrainy. Mamy wielkie uznanie dla sposobu, w jaki przyjmujecie uchodźców – przyznał Premier Wolnego Państwa Saksonia Michael Kretschmer. – Robicie to z wielką solidarnością! Jesteście dla nas wzorem!
  • Saksońska minister ds. Europy KatjaMeier przekazała dyrektorowi zarządzającemu Fundacji „Ukraina” Artemowi Zozulii darowiznę w wysokości 100 tys. euro od saksońskiego rządu na opiekę nad ukraińskimi uchodźcami wojennymi we Wrocławiu.
  • Obywatele Ukrainy posiadający paszporty biometryczne już wcześniej mogli wjeżdżać do Niemiec bez konieczności posiadania wizy. Teraz także obywatele Ukrainy nieposiadający paszportu biometrycznego mogą wjeżdżać do Niemiec i przebywać w Niemczech bez wizy. Także obywatele państw trzecich, którzy przebywali w Ukrainie w dniu 24 lutego 2022 r., mogą obecnie wjeżdżać do Niemiec i przebywać w Niemczech bez wizy. W razie potrzeby po wjeździe można złożyć w Urzędzie ds. cudzoziemców w Niemczech wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt. Ten przepis obowiązuje na razie do dnia 23.05.2022 r.
  • O azyl w Niemczech może ubiegać się każdy. Unia Europejska, rząd federalny i landy przygotowują się obecnie do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Na podstawie tzw. dyrektywy w sprawie przyznawania tymczasowej ochrony (2001/55/WE) we wszystkich państwach członkowskich UE obowiązywać ma taka sama, niebiurokratyczna procedura przyjmowania uchodźców wojennych. Zgodnie z tym możliwy jest pobyt do trzech lat, a uchodźcy z Ukrainy nie muszą przechodzić procedury azylowej. Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej dotyczy to następujących grup osób, które przemieściły się w trakcie konfliktu:
  1. obywateli Ukrainy oraz członków ich rodzin
  2. obywateli państw spoza Ukrainy oraz bezpaństwowców posiadających status osoby objętej w Ukrainie ochroną międzynarodową lub ochroną na szczeblu krajowym oraz członków ich rodzin
  3. obywateli państw spoza Ukrainy oraz bezpaństwowców posiadających prawo stałego pobytu w Ukrainie, którzy nie mogą wrócić do swojego kraju ojczystego.

Niezależnie od tego nadal istnieje prawo do wystąpienia z wnioskiem o azyl.

NIEMCY

  • Kiszyniów (dpa) - Jak poinformowała minister spraw zagranicznych, Annalena Baerbock, Niemcy pracują z międzynarodowymi partnerami nad utworzeniem mostu powietrznego dla ukraińskich uchodźców z Mołdawii. Taki transport lotniczy „miałby absolutny sens”, aby odciążyć Mołdawię i rozdzielić przybywających do innych państw, powiedziała Baerbock w sobotę po spotkaniu ze swoim mołdawskim kolegą, Nicu Popescu, w stolicy kraju, Kiszyniowie.
  • Jednocześnie minister powiedziała, że w pierwszej kolejności rząd niemiecki sprowadzi 2.500 ukraińskich uchodźców z Mołdawii bezpośrednio do Niemiec. Uzgodniła to z minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser. Unia Europejska przyznała Mołdawii pomoc nadzwyczajną w wysokości pięciu milionów euro, a rząd federalny dodatkowo trzy miliony euro - powiedziała Baerbock.
  • Ogółem do Niemiec przybywa coraz więcej uchodźców wojennych z Ukrainy. Od początku ataku zarejestrowano 122.837 osób, jak podało w sobotę Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

www.deutschland.de

NORWEGIA

  • Norwegia zakwateruje uciekinierów z Ukrainy w niewykorzystywanej bazie wojskowej Haslemoen (Innlandet). Uchodźcy przybędą do kraju fiordów 21 marca. W pobliżu przeznaczonego dla nich ośrodka odbędą się ćwiczenia wojskowe Cold Response.
  • Manewry wojskowe odbędą się w marcu i kwietniu na obszarze południowo-wschodniej, środkowej i północnej Norwegii. W jednej z gmin, w której znajdą się żołnierze, zakwaterowanych zostanie 900 uchodźców wojennych z Ukrainy. W niespełna czterotysięcznym Våler (Innlandet) zamieszka największa grupa uciekinierów. – Nie jest pewne, czy uchodźcy spotkają się z wojskiem. Najważniejsze, by widząc nas, nie stracili poczucia bezpieczeństwa – komentuje podpułkownik Per Gunnar Grosberghaugen, przedstawiciel Norweskich Sił Zbrojnych.
  • Z działań Norweskich Sił Zbrojnych nie są zadowolone władze samorządowe. – Dzieci widziały już żołnierzy, czołgi i słyszały strzały. Wiele z nich może mieć traumę – uważa burmistrz gminy May-Liss Sæterdalen (Partia Pracy). Dodała też, że zrobi wszystko, by uchronić uchodźców przed niepotrzebnym strachem. Zapowiedziała rozmowy z wojskiem, które pozwoliłyby ograniczyć manewry w okolicy bazy Haslemoen.

Źródła: www.mojanorwegia.pl

WIELKA BRYTANIA

  • BBC informuje o dzisiejszym ostrzelaniu ukraińskiej wojskowej bazy szkoleniowej, w pobliżu granicy z Polską. Lokalni urzędnicy twierdzą, że pociski uderzyły w Międzynarodowe Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w mieście Jaworów, około 10 km od granicy z Polską i 60 km od centrum Lwowa.
  • Baza zajmuje powierzchnię około 390 km kw. i może pomieścić do 1 790 osób, chociaż nie wiadomo, ile osób było na miejscu w momencie ataku. Jest ona zwykle wykorzystywana do szkoleń i ćwiczeń przez ukraińskie wojsko i jego partnerów z NATO, głównie w ramach Partnerstwa dla Pokoju. Położenie Lwowa na zachodzie Ukrainy sprawiła, że miasto stało się kluczowym ośrodkiem zaopatrzenia NATO zarówno w pomoc humanitarną, jak i wojskową
  • Prezydent Duda stwierdził w wywiadzie dla BBC, że ewentualne użycie broni chemicznej przez Rosję może skłonić NATO do ponownego rozważenia decyzji o nieingerowaniu w ten konflikt.

www.bbc.com

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama