wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 100 Duńczyków chce walczyć na Ukrainie, Finowie będą rozmawiać z Putinem. Raport ze świata z 10 marca

100 Duńczyków chce walczyć na Ukrainie, Finowie będą rozmawiać z Putinem. Raport ze świata z 10 marca

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
15 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej. Raport Biura Współpracy  Zagranicą UM Wrocławia. Stan na 09.03.2022. grafika www.wroclaw.pl
15 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia. Stan na 09.03.2022.

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 15 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia. Stan na 10.03.2022.

Reklama

Wojna w Ukrainie niesie za sobą, obok zniszczeń, ludzkich cierpień, zabitych i rannych żołnierzy oraz ludności cywilnej, daleko idące konsekwencje polityczne i gospodarcze a także społeczne dla całego świata. Stosunki dyplomatyczne państw ulegają zawieszeniu  /lub zmianom. 

Skrót wiadomości

  • Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji oraz Ukrainy – Siergieja Ławrowa i Dmytro Kułeby w obecności szefa tureckiej dyplomacji Mevlüta Cavusoglu w tureckim kurorcie nadmorskim Antalya. Rozmowy niestety zakończyły się fiaskiem. Najpilniejszym celem delegacji Ukrainy było wynegocjowanie co najmniej 24-godzinnego wstrzymana ognia i stworzenie korytarza humanitarnego z i do Mariupola, który obecnie jest miastem najbardziej potrzebującym pomocy. Po spotkaniu Kułeba przekazał mediom, że rozmowy nie przyniosły efektów. Siergiej Ławrow miał przekonywać, że wszelkie decyzje powinny być podejmowane podczas spotkań delegacji w Białorusi.
  • Działania sankcyjne przeciw Rosji będą jednym z tematów szczytu UE, który w czwartek wieczorem (10.03.2022) zaczyna się w Wersalu. Jednak już teraz jest przesądzone, że Unia nie zdecyduje się w tych dniach na embargo na rosyjski gaz i ropę. W przygotowawczych rozmowach dyplomatów UE w Brukseli za szybką rezygnacją z gazu z Rosji aktywnie opowiadają się Polska i trzy kraje bałtyckie. W sprawie ropy nierównowaga między rzecznikami oraz przeciwnikami zakazu importu z Rosji nie jest aż tak duża, ale warto zaznaczyć w przypadku tego surowca opór – popieranych przez niemałą liczbę innych krajów – Włoch i Niemiec jest stanowczy.
  • W Warszawie wiceprezydent Kamala Harris rozmawia z premierem Polski i prezydentem o wojnie w Ukrainie i zagwarantowaniu sojuszniczego bezpieczeństwie w ramach Paktu Północnoatlantyckiego oraz o dotkliwych sankcjach dla Rosji. 
  • Trzy banki białoruskie zostały odcięte od systemu SWIFT, a Unia uderza również w białoruski bank centralny.
  • Gigant z branży tytoniowej Philip Morris International ogranicza działalność i inwestycje w Rosji.
  • McDonald's zamyka czasowo 850 restauracji w Rosji, jak podaje CNBS. Wg agencji Bloomberga czasowe zawieszenie ogłosili Starbacks i Coca-Cola. Carlsberg wstrzymuje produkcję i sprzedaż w Rosji.
  • Japonia wysłała na Ukrainę defensywny sprzęt wojskowy - podaje w nocy z wtorku na środę Ukrinform. Tokio po raz pierwszy podjęło decyzję o dostarczeniu za darmo takiego sprzętu innemu państwu. Jak informuje PAP, Japonia nie podpisała z Rosją formalnego traktatu pokojowego po drugiej wojnie światowej z powodu sporu o cztery wyspy.
  • Austriacki kanclerz przyznał, że choć jego kraj jest neutralny militarnie, to jednoznacznie opowiada się za sankcjami i cywilnymi środkami zapobiegania wojny. 
  • NIEMCY - Karlsruhe. Prokuratura Federalna w Niemczech prowadzi śledztwo w sprawie możliwych rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie. 
  • Prezydent Finlandii Sauli Niinistö poinformował, że jutro tzn. w piątek 11.03 będzie telefonicznie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
  • Szwedzka państwowa firma energetyczna Vattenfall nie zaprzestanie kupowania gazu ziemnego z Rosji.
  • Niemcy - Saksonia spodziewa się do 65 000 uchodźców. Miasto Drezno przygotowuje się do przyjęcia w najbliższym czasie pierwszych 200 uchodźców. 
  • BELGIA. Wyzwaniem stało się znalezienie mieszkania dla ukraińskich uchodźców. Belgijski sekretarz ds. azylu i migracji Sammy Mahdi popiera ideę utworzenia dużych ośrodków ratunkowych dla uchodźców z Ukrainy.
  • Do Włoch przybyło do tej pory blisko 24 000 uchodźców z Ukrainy.
  • Minister spraw zagranicznych Norwegii wczoraj przybyła do Dorohuska, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda sytuacja ukraińskich uchodźców.  Huitfeldt przyznała, że Europa stoi w obliczu ogromnego kryzysu humanitarnego. Norweżka była pod wrażeniem skali pomocy, jaką Polacy niosą Ukraińcom.

Pełny raport

Austria

  • Kanclerz Austrii Karl Nehammer wezwał Rosję do otwarcia korytarzy humanitarnych, umożliwiających ewakuację ludności cywilnej z ostrzeliwanych miast na Ukrainie.
  • W Wiedniu szef austriackiego rządu spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Karl Nehammer podkreślił, że w odpowiedzi na rosyjską agresję Zachód zaprezentował swą jedność.Jak mówił, Władimir Putin może w każdej chwili zakończyć wojnę. „Niech skorzysta z tej możliwości, tu nie chodzi o jakieś interesy Rosji na Ukrainie, ona nie jest tak ciekawa dla Rosji, chodzi o zakończenie cierpienia ludności cywilnej"  wzywał kanclerz Austrii.
  • Karl Nehammer zwrócił również uwagę na sprzeciw wobec wojny części rosyjskiego społeczeństwa. Jak mówił, odwaga tych osób jest porównywalna z odwagą Ukraińców, którzy bronią swojego kraju.
  • Austriacki kanclerz przyznał, że choć jego kraj jest neutralny militarnie, to jednoznacznie opowiada się za sankcjami i cywilnymi środkami zapobiegania wojny. Jak dodał, Zachód musi rozważnie podejść do konfliktu na Ukrainie, by wspierając Kijów, nie doszło do eskalacji konfliktu i wywołania wojny światowej. Austria zrobi wszystko aby zmniejszyć swoja zależność od rosyjskiego gazu – powiedział kanclerz Austrii po spotkaniu z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. 
  • Wzmocnienie i koordynacja wszechstronnej pomocy dla Ukrainy oraz wzmocnienie sankcji wobec Rosji m.in. w sektorze energetycznym to główne tematy spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Republiki Austrii Karlem Nehammerem w Wiedniu. – Rosyjskie wojska dopuszczają się regularnych zbrodni wojennych, dlatego musimy odciąć tej wojnie tlen – mówił premier po spotkaniu z kanclerzem Republiki Austrii. Jak dodał, pieniądze przede wszystkim pochodzą od oligarchów, z ropy, z gazu i z innych towarów, które Rosja eksportuje – Dlatego, apeluje o to, żeby te sankcje były realne, konkretne i skuteczne – powiedział premier Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślił, że dzięki konsekwentnym działaniom rządu w zakresie budowy gazociągu bałtyckiego do Norwegii, za pół roku Polska będzie całkowicie niezależna od rosyjskiego gazu. Dodał – chcemy współpracować z pokojowo nastawioną demokratyczną Rosją, ale nie możemy się zgodzić na to, żeby w tak okrutny sposób niszczyła suwerenność Ukrainy.
  • W wypowiedziach publicznych po inwazji Rosji na Ukrainę, rząd Austrii zadeklarował pomoc humanitarną dla Ukrainy m.in. wyposażenie ochronne służb ratunkowych oraz paliwo. Kanclerz zapowiedział również, że Austria zrobi wszystko, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu. – Cieszę się, że mogliśmy uzgodnić nasze stanowiska w ramach Unii Europejskiej – mówił kanclerzem Republiki Austrii po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. Podziękował jednocześnie Polsce za pomoc jakiej udziela Ukrainie i jej obywatelom – powiedział kanclerz Austrii.
  • Austria przed wojną była jednym z największych adwokatów Rosji. Państwo to sprzeciwiało się nakładaniu sankcji na Rosję, zwłaszcza w dziedzinie energetyki. Koncern OMV, w którym ok 30 procent udziałów ma rząd Austrii współfinansuje projekt NordStream 2 a także realizuje szereg inwestycji na polach wydobywczych w Rosji.

Belgia

  • Flamandzka organizacja uchodźców Vluchtelingenwerk Vlaanderen twierdzi, że rejestracja i przyjmowanie uchodźców ukraińskich w Belgii jest chaotyczne i trudne. Ukraińscy uchodźcy przybywający do Belgii omijają normalną procedurę azylową. Kwalifikują się do ochrony i odpowiedniego statusu. Przez pierwsze 90 dni mogą swobodnie podróżować po całej UE. Osoby chcące otrzymać tymczasową ochronę jako uchodźca i kartę A (zezwolenie na pracę) muszą się zarejestrować. 

Dla uchodźców z Ukrainy potrzebne są duże centra ratunkowe.

  • Wyzwaniem stało się znalezienie mieszkania dla ukraińskich uchodźców. Belgijski sekretarz ds. azylu i migracji Sammy Mahdi popiera ideę utworzenia dużych ośrodków ratunkowych dla uchodźców z Ukrainy. Mahdi proponuje, aby władze federalne stały się odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe i koordynację. „Zakwaterowanie będzie dużym wyzwaniem.   

Niderlandy

  • Premier Rutte: Europa musi odłączyć się od rosyjskiej „polityki rurociągowej”. „W tej chwili nie możemy obejść się bez rosyjskiego gazu, a to gra na korzyść Putina” – powiedział. „Rosjanie są mistrzami w grze w politykę rurociągów, co pozwala im trzymać stopę w drzwiach Europy.

USA

  • Podróż wiceprezydenta Kamali Harris do Polski jest teraz „misją porządkową”. Dzień po tym, jak Stany Zjednoczone odrzuciły niespodziewaną propozycję Polski, by dostarczyć radzieckie myśliwce MiG-29 na rzecz Ukrainy, Harris spotka się z czołowymi przywódcami kraju w Warszawie, gdzie będzie musiała spróbować załagodzić kontrowersje. Głównym celem tej podróży jest pokazanie jedności sojuszników NATO w odpowiedzi na wojnę Rosji z Ukrainą.
  • W Fort Lee zebrano dziesiątki tysięcy przedmiotów dla Ukrainy. Jedna ciężarówka za drugą przywoziły podarowane towary – 40 000 i liczba ta wciąż rośnie.

Włochy

  • Do Włoch przybyło do tej pory blisko 24 000 uchodźców z Ukrainy.
  • We wtorek wieczorem na teren ambasady Białorusi w Rzymie wrzucono dużą petardę, poinformowała w środę policja. Rzecznik policji stwierdził, że ​​mógł to być protest przeciwko wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Rzymscy prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie incydentu.

Dania

  • Duński browar Carlsberg, czwarty co do wielkości producent piwa na świecie, powiedział wczoraj, że wstrzymuje produkcję i sprzedaż w Rosji z powodu inwazji Moskwy na Ukrainę. „Stoimy u boku narodu ukraińskiego i ludzi na całym świecie w jak najostrzejszym potępieniu rosyjskiej inwazji” – stwierdziła grupa w oświadczeniu. Powiedział, że w związku z tym nie może prowadzić „biznesu jak zwykle” w Rosji. W zeszłym tygodniu grupa ogłosiła, że ​​wstrzyma nowe inwestycje i eksport z Carlsberga do Rosji. „Od tego czasu zaprzestaliśmy reklamowania zarówno Grupy Carlsberg, jak i browarów Baltika w Rosji, a także przestaniemy produkować i sprzedawać naszą flagową markę Carlsberg na rynku rosyjskim” – napisano.
  • Carlsberg jest większościowym właścicielem Baltika Breweries od 2008 roku, a ten ostatni zatrudnia 8400 osób, co stanowi więcej niż jedną piątą globalnej siły roboczej Carlsberga. Browary Baltika będą nadal działać – ale jako osobna firma – „w celu utrzymania naszych pracowników i ich rodzin”. Carlsberg powiedział, że czuje „moralny obowiązek wobec naszych rosyjskich kolegów, którzy są integralną częścią Carlsberga i którzy nie są odpowiedzialni za działania rządu”. Duńska grupa poinformowała, że ​​w czasie kryzysu humanitarnego wszelkie zyski z jej działalności w Rosji będą przekazywane organizacjom pomocowym.
  • Ponad 100 Duńczyków chce walczyć na Ukrainie. Ambasada Ukrainy w Kopenhadze cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony obywateli Danii, którzy chcą wyjechać na Ukrainę, aby pomóc w obronie kraju przed rosyjską inwazją, donosi nadawca DR. „Każdego dnia otrzymujemy coraz więcej telefonów od Duńczyków, którzy chcą być częścią armii ukraińskiej i chcą chronić mój kraj. Jestem pod wrażeniem ilu jest Duńczyków, bo jesteście stosunkowo małym krajem – powiedział DR ambasador Ukrainy w Danii Mychajło Wydojnik. Minister sprawiedliwości Nick Hækkerup potwierdził niedawno, że Duńczycy mogą podróżować na Ukrainę, aby walczyć po którejkolwiek ze stron bez naruszania duńskiego prawa. Prawo zabraniające podróżowania za granicę na tereny, na których organizacja terrorystyczna jest zaangażowana w konflikt zbrojny, wcześniej wiązało się z karaniem przez Danię obywateli, którzy walczyli w wojnie w Syrii.

Finlandia

  • Prezydent Finlandii Sauli Niinistö poinformował, że jutro tzn. w piątek 11.03 będzie telefonicznie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Widzimy, że pomimo całej sytuacji ważne jest, aby kontakt z Rosja został zachowany” powiedział prezydent. Ostatnia oficjalna rozmowa telefoniczna przywódców Finlandii i Rosji odbyła się 21 stycznia tego roku.
  • Do odbycia ochotniczej służby wojskowej w fińskiej armii zgłosiło się w tym roku 1588 kobiet, co stanowi drugi wynik w historii naboru (więcej zgłoszeń było tylko w 2021). Armia chce zwiększyć udział pań w służbie wojskowej do 2 tys. osób rocznie.

Szwecja

  • Szwedzka państwowa firma energetyczna Vattenfall nie zaprzestanie kupowania gazu ziemnego z Rosji. Rosyjski gaz pokrywa ok. 40% szwedzkiego zapotrzebowania.
  • Premier Szwecji Magdalena Andersson zapowiedziała podniesienie wydatków na obronę państwa do 2% PKB. Oznacza to wzrost nakładów na obronność z obecnego poziomu 66 miliardów koron do wysokości ok. 108 mld koron rocznie (ok. 48,7 mld zł).
  • Wszystkie pojazdy na ukraińskich numerach rejestracyjnych będą mogły bezpłatnie przejeżdżać po moście na cieśniną Sund, łączącym Malmö z Kopenhagą. Z konieczności uiszczenia opłaty za przejazd będą także zwolnione transporty z pomocą dla Ukrainy oraz autobusy z uchodźcami.

Niemcy – miasta partnerskie Wrocławia

(Niemcy - Saksonia/Drezno)

  • Saksonia spodziewa się do 65 000 uchodźców. Premier Saksonii Michael Kretschmer powiedział, że do każdego powiatu i miasta może przybyć od 4 do 5 tys. osób. Liczba ta nie jest przesadzona i może być nawet wyższa. "Teraz chodzi o to, by zapewnić dobre warunki mieszkaniowe ludziom, którzy doświadczyli czegoś tak strasznego" - powiedział Kretschmer. Dodał, że rząd zapewnił gminy, że koszty zakwaterowania zostaną pokryte.
  • Miasto Drezno przygotowuje się do przyjęcia w najbliższym czasie pierwszych 200 uchodźców.
  • Tymczasem samo miasto Lipsk chce przeznaczyć dziewięć milionów euro na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Głosowanie nad taką uchwałą w przyszłym tygodniu. Połowa środków ma być przeznaczona na zakwaterowanie uchodźców. Za trzy miliony euro ma zostać zakupiony i rozdystrybuowany w Ukrainie sprzęt ochronny, leki i inne artykuły pomocowe. Pozostała część ma być przeznaczona na opiekę wielojęzyczną i inne formy pomocy ukraińskiej.
  • Niemcy przygotowują się na przyjęcie ukraińskich dzieci do szkół, a ukraińskich nauczycieli – do pracy. Coraz więcej Ukrainek i Ukraińców uciekających przed wojną trafia do Niemiec, w tym wiele dzieci i młodzieży. Trzeba je jak najszybciej przyjąć w szkołach – postulują ministrowie edukacji niemieckich krajów związkowych. W Niemczech szkolnictwo pozostaje w gestii szesnastu landów. Federalna minister ds. edukacji chce zezwolić nauczycielom z Ukrainy na pracę w szkołach, przedszkolach i żłobkach w Niemczech.

Niemcy

  • Prokuratura Federalna w Niemczech prowadzi śledztwo w sprawie możliwych rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie. Możliwe jest wszczęcie postępowania wobec potencjalnych sprawców przed sądami niemieckimi. Federalny Prokurator Generalny w Niemczech rozpoczął systematyczne gromadzenie informacji na temat możliwych rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie. Niemiecka Agencja Prasowa DPA dowiedziała się, że wiąże się to z otrzymanymi doniesieniami o atakach na budynki mieszkalne, szpitale i infrastrukturę cywilną, a także o użyciu bomb kasetowych. Z tego powodu wszczęto tak zwane strukturalne postępowanie przygotowawcze, powiedział dziennikowi „Passauer Neue Presse” minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann (FDP).
  • Prokuratura Federalna prowadzi strukturalne postępowania przygotowawcze na przykład w sprawie wojny domowej w Syrii lub zbrodni popełnionych przez organizację terrorystyczną Państwo Islamskie (IS). Celem jest wstępne zabezpieczenie jak największej ilości dowodów bez konkretnych podejrzanych. Istotnym źródłem są uchodźcy, których teraz wiele tysięcy przybywa z Ukrainy. W najlepszym przypadku informacje te mogą posłużyć w przyszłości do wszczynania postępowań karnych przeciwko konkretnym osobom i stawiania winnych przed sądem. Można je także pozyskać na forum międzynarodowym. Kwestie te reguluje tzw. zasada represji wszechświatowej: zbrodniarze wojenni nie powinni znaleźć bezpiecznego schronienia nigdzie na świecie.

Karlsruhe – DPA, www.deutschland.de

Norwegia

  • Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że odejście od importu gazu z Rosji może nastąpić szybciej niż przed zakładanym wcześniej 2030 rokiem. Pomóc ma w tym m.in. energia odnawialna. – Nowa rzeczywistość geopolityczna i rynkowa sprawia, że musimy drastycznie przyspieszyć proces przejścia na zieloną energię i odejść od polegania na niewiarygodnych dostawcach i niestabilnych paliwach kopalnych – czytamy w oświadczeniu Komisji Europejskiej z 8 marca. Jak zwracają uwagę unijne władze, do 2022 roku import gazu z Rosji powinien zmniejszyć się o dwie trzecie. Poza odnawialnymi źródłami energii pomóc mają w tym nowi dostawcy surowca.
  • Komisja Europejska przedstawiła plan, którego celem jest ograniczeniem dostaw gazu z Rosji. Import surowców blokują też Stany Zjednoczone. Administracja Joe Bidena poinformowała 8 marca, że USA wprowadziły sankcje na import ropy naftowej z największego państwa świata. Polskie władze podkreślają, że w procesie uniezależnienia od reżimu Władimira Putina pomóc może Norwegia.
  • Minister spraw zagranicznych Norwegii wczoraj przybyła do Dorohuska, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda sytuacja ukraińskich uchodźców. - To ludzie, których z dnia na dzień wrzucono w wojenny koszmar. Szokujące jest słyszeć historie bezpośrednio od ofiar wojny - mówiła.
  • Norweżka była pod wrażeniem skali pomocy, jaką Polacy niosą Ukraińcom. Polscy obywatele dobrowolnie i praktycznie natychmiast, często własnym sumptem, zorganizowali się, by pomagać uchodźcom. - To czas, w którym jedność i wspólnota ponad granicami tylko się umacnia. Gościnność i hojność, jaką teraz okazują Polacy, są wzruszające - mówiła Huitfeldt. Dodała też, że polskie władze, ONZ i organizacje humanitarne w rekordowym tempie stworzyły system przyjmowania uchodźców.

Źródła: www.mojanorwegia.pl

Turcja

  • Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji oraz Ukrainy – Siergieja Ławrowa i Dmytro Kułeby – zaplanowano na czwartek (10.03.2022) w obecności szefa tureckiej dyplomacji Mevlüta w tureckim kurorcie nadmorskim Antalya. Spotkanie poprzedziły intensywne działania dyplomatyczne Ankary. Zainteresowanie pokojowym rozwiązaniem ukraińskiego konfliktu jest ze strony Turcji duże, ponieważ ten należący do NATO kraj utrzymuje z oboma krajami bliskie relacje.
  • Zwłaszcza pod względem stosunków gospodarczych Ankara i Kijów otworzyły tuż przed rosyjską inwazją kolejny rozdział w swoich relacjach. Na początku lutego porozumiały się w sprawie umowy o wolnym handlu, która powinna podwoić obroty handlowe z roku 2021, wynoszące 4,6 mld euro. Turcja wówczas była największym inwestorem zagranicznym w Ukrainie, z inwestycjami wartymi 4,1 mld euro.
  • Ankara, z powodu jej dostaw uzbrojenia do Kijowa, obecnie jest pośrednio także zaangażowana w działania wojenne. Rząd Ukrainy w ciągu ostatnich kilku dni rozpowszechnił w mediach społecznościowych kilka filmów z „zakończonych powodzeniem” misji tureckich dronów przeciwko wojskom rosyjskim. Oprócz dronów Ukraina zamówiła także kilka okrętów wojennych produkcji tureckiej, aby znacznie wzmocnić swoją pozycję obronną na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim.
  • Prezydent Erdogan  wielokrotnie potępiał inwazję jako „wojnę”. Częściowo zamknął przejście przez Bosfor dla rosyjskich okrętów wojennych i odrzucił uznanie przez Moskwę tak zwanych „Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych”.
  • Rządowi w Ankarze jednak nie pozostaje nic innego, jak postawić na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu; zależność od Moskwy jest zbyt duża. Obroty handlowe Turcji z Rosją są około sześć razy większe niż z Ukrainą. Ponad jedna trzecia tureckiego zapotrzebowania na gaz ziemny pochodzi z Rosji, a pierwsza turecka elektrownia jądrowa jest budowana przez rosyjską spółkę państwową Rosatom. Dla tureckich firm budowlanych Rosja jest najważniejszym rynkiem zagranicznym, a Rosjanie stanowią największą grupę turystów. Ponadto Turcja i Rosja są ściśle powiązane w kilku konfliktach regionalnych. Wspólne patrole wojskowe w Syrii i wspólne centrum monitorowania zawieszenia broni po wojnie ormiańsko-azerbejdżańskiej o Górski Karabach to tylko dwa przykłady.

Autor: Daniel Heinrich, www.dw.com

Unia Europejska

  • Działania sankcyjne przeciw Rosji będą jednym z tematów szczytu UE, który w czwartek wieczorem (10.03.2022) zaczyna się w Wersalu. Jednak już teraz jest przesądzone, że Unia nie zdecyduje się w tych dniach na embargo na rosyjski gaz i ropę. W przygotowawczych rozmowach dyplomatów UE w Brukseli za szybką rezygnacją z gazu z Rosji aktywnie opowiadają się – jak wynika z naszych informacji – tylko Polska i trzy kraje bałtyckie.
  • W sprawie ropy nierównowaga między rzecznikami oraz przeciwnikami zakazu importu z Rosji nie jest aż tak ogromna, ale także w przypadku tego surowca opór – popieranych przez niemałą liczbę innych krajów – Włoch i Niemiec jest stanowczy.

Odciąć gaz i ropę, ale stopniowo

  • Przywódcy 27 krajów UE powinni – wedle obecnych planów – zobowiązać się w Wersalu do stopniowego wycofania się („phase out”) z zależności Unii od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Wskazanie daty docelowej dla tego „wycofania się” najprawdopodobniej nie będzie w Wersalu możliwe. Podczas brukselskich dyskusji w przeddzień szczytu Grecy i Słowacy zaproponowali, by „stopniowe wycofywanie” zastąpić zobowiązaniem do „zmniejszania” zależności do Rosji. A Niemcy, popierane w tej kwestii przez Węgrów, promują „znacznie zmniejszenie”.
  • Komisja Europejska (08.03.2022) przedstawiła – trudne i kosztowne – plany zmniejszenia o aż dwie trzecie importu rosyjskiego gazu do UE przed końcem tego roku oraz uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji „na długo przed końcem obecnej dekady”. Instytucje unijne ponadto analizują pomysły stopniowej redukcji zakupów rosyjskiej ropy (i węgla) np. poprzez zaostrzanie z miesiąca na miesiąc limitów importowych albo poprzez sankcyjne cła. Europa jest nieporównanie mocniej od USA uzależniona od surowców energetycznych z Rosji, co jest główną przyczyną sankcyjnej powściągliwości UE w tej kwestii.

Co obiecać w sprawie akcesji do UE?

  • Przedstawiciele unijnych rządów w Radzie UE już w poniedziałek (07.03.2022) skierowali – złożone w ubiegłym tygodniu – wnioski członkowskie Ukrainy, Gruzji oraz Mołdawii do zaopiniowania przez Komisję Europejską. Zwykle od złożenia wniosku o przyjęcie do UE (czyli na tym etapie o przyznanie statusu kraju kandydackiego) mijało np. w przypadku krajów z Bałkanów Zachodnich po kilka miesięcy. A zatem można już teraz mówić – jak przekonują niektórzy dyplomaci w Brukseli – o pewnym przyspieszeniu. Choć trudno przewidzieć, ile czasu Komisji Europejskiej zajmie sporządzanie opinii o wnioskach członkowskich, co w przeszłości trwało nawet po półtora roku. Jednak te proceduralne niuanse pozostają w cieniu zasadniczego sporu, czy Unia Europejska będzie w stanie – w formie deklaracji politycznej – jednoznacznie obiecać Ukrainie „otwarte drzwi”. Szczyt w Wersalu raczej nie będzie zbytnio zajmować się Mołdawią i Gruzją, które od poważnych szans na członkostwo są jeszcze dalej niż Kijów. Najnowszy projekt deklaracji z Wersalu, który udało nam się poznać, nie odpowiada Polsce i innym rzecznikom ambitnych obietnic unijnych dla Ukraińców.
  • Projekt deklaracji przypomina zapisy z umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, że Rada Europejska „uznaje europejskie aspiracje i europejski wybór Ukrainy” („europejski” nie znaczy „unijny”). I dodaje, że w oczekiwaniu na opinię Komisji Europejskiej o wniosku członkowskim „będziemy dalej umacniać nasze więzi i pogłębiać nasze partnerstwo”.
  • Polska, a także m.in. Litwa, Łotwa, Czechy, Bułgaria, Irlandia i Słowenia, chciałyby błyskawicznie przyznać Ukrainie status kraju członkowskiego, co jednak wydaje się teraz niemożliwe. Natomiast znacznie większą grupę krajów Unii udaje się zebrać wobec postulatu, żeby jasno powiedzieć Ukrainie, że uznanie jej „europejskich aspiracji” należy rozumieć jako „aspiracje unijne”. Tak mogłoby stać się poprzez dodanie do deklaracji z Wersalu odniesienia do – opisującego proces akcesyjny – artykułu 49 Traktatu o UE. – Chodzi o przesłanie, które zrozumieliby zwykli Ukraińcy – tłumaczą zwolennicy tej opcji. Jednak m.in. Francja, Niemcy, Holandia nadal są bardzo sceptyczne wobec składania Ukrainie obietnic przyszłego, nawet bardzo odległego członkostwa w Unii Europejskiej.

Czwarty pakiet restrykcji

  • Szczyt z Wersalu ma zadeklarować gotowość do „szybkiego zastosowania dalszych sankcji, jeśli zajdzie taka potrzeba”. A Unia już dziś zatwierdziła kolejny, czwarty pakiet restrykcji wobec Rosji, a przy okazji Białorusi.
  • Trzy banki białoruskie zostały odcięte od systemu SWIFT, a Unia uderza również w białoruski bank centralny.
  • Na „czarną listę” z zakazem wjazdu oraz zamrożonym majątkiem w Unii wciągnięto kolejnych 14 rosyjskich oligarchów i biznesmenów (lub członków ich rodzin) oraz 146 senatorów, którzy w rosyjskiej Radzie Federacji głosowali za uznaniem państwowości separatystów z Donbasu. Restrykcje obejmują też eksport do Rosji niektórych technologii i wyposażenia używanego w transporcie morskim.

Autor: Tomasz Bielecki

POLSKA – ambasadorem Ukrainy na szczycie UE

  • Premier Mateusz Morawiecki w czwartek uda się do Paryża, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas dwudniowego nieformalnego szczytu Rady Europejskiej. Unijni liderzy będą dyskutowali na temat wojny na Ukrainie oraz jej konsekwencji.
  • Według unijnych źródeł PAP ambasadorowie państw UE nie porozumieli się w środę w Brukseli w sprawie projektu konkluzji szczytu UE w Paryżu. Polska, kraje bałtyckie, Słowacja i Czechy chcą, by znalazły się w nich wezwania do dalszych sankcji wobec Rosji i pozytywny sygnał dla członkostwa Ukrainy w UE.

PAP/wGospodarce.pl

JAPONIA

  • Japonia wysłała na Ukrainę defensywny sprzęt wojskowy - podaje w nocy z wtorku na środę Ukrinform, powołując się na japoński rząd. „Japoński ministerstwo obrony będzie nadal podejmować wszelkie wysiłki, by pomóc Ukrainie” - oznajmił resort na Twitterze.
  • Ambasada Ukrainy w Tokio poinformowała wcześniej we wtorek, że dostawy z Japonii obejmą kamizelki kuloodporne, hełmy, namioty, zimowe ubrania, generatory, kamery, leki oraz sprzęt ratowniczy.
  • Tokio po raz pierwszy podjęło decyzję o dostarczeniu za darmo takiego sprzętu innemu państwu.

Spór o wyspy

  • Po ataku Rosji na Ukrainę rząd Japonii przestał unikać wyrażeń mogących rozgniewać Moskwę i powrócił do ostrej retoryki w sprawie wysp, o które się z nią spiera; premier Fumio Kishida określił je jako „przyrodzone terytorium Japonii” – pisze w środę dziennik „Asahi Shimbun”.
  • Kishida ocenił również w tym tygodniu, że kontrolowane przez Rosję sporne wyspy na Oceanie Spokojnym to „terytorium, nad którym Japonia ma suwerenność”. Później wyrażenia o „przyrodzonym terytorium” użył także szef japońskiego MSZ Yoshimasa Hayashi.
  • W ostatnich latach japońskie władze unikały takich sformułowań, ponieważ prowadziły z Rosją rozmowy na temat zwrotu wysp. Rosyjska inwazja na Ukrainę drastycznie zmieniła jednak sytuację na arenie międzynarodowej i praktycznie wykluczyła możliwość osiągnięcia postępów w tych negocjacjach – ocenia „Asahi Shimnun”.
  • Trzy dni po rozpoczęciu inwazji premier Kishida oświadczył, że „sytuacja nie pozwala na mówienie o postępach w negocjacjach układu pokojowego” z Rosją.
  • Japonia nie podpisała z Rosją formalnego traktatu pokojowego po drugiej wojnie światowej z powodu sporu o cztery wyspy, które Japończycy nazywają Terytoriami Północnym, a Rosjanie – Kurylami Południowymi. Armia Czerwona zajęła je w 1945 roku, razem z całym archipelagiem Kuryli, tuż po kapitulacji Japonii. Według Tokio było to nielegalne.

/PAP/

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl