Referat Patroli Konnych Straży Miejskiej Wrocławia istnieje od 1996 r. W służbowej stajni mieszka dziś siedem wierzchowców: Buczyn, Eryk, Legat, Lotnik, Silver, Tankred i Solaris. Patrole konne spotkać można przede wszystkim na terenach zielonych: w parkach, miejskich lasach czy na terenach wodonośnych.
Swoją służbę pełnią także w centrum miasta – w okolicach Rynku i Ostrowa Tumskiego. Biorą udział w zabezpieczaniu imprez masowych, okazjonalnie zaś pełnią funkcje reprezentacyjne (np. podczas uroczystości państwowych).
Okazja do połączenia pasji z pracą
Jeśli myśleliście o tym, by otrzymywać wynagrodzenie za jazdę konną, zamiast za nią płacić, praca w Referacie Patroli Konnych może przypaść wam do gustu. Na swoich jeźdźców czekają tu Eryk, Tankred i Solaris. Konie patrolujące miasto dobierane są pod względem charakteru i odpowiednio szkolone. Muszą być odporne na miejskie hałasy, zachowywać spokój w tłumie ludzi i umiejętnie poruszać się w ruchu ulicznym.
Źródło: Straż Miejska Wrocławia
Ważne jest także, by dosiadający ich strażnicy stworzyli ze swymi wierzchowcami zgrany zespół.
Jakie wymagania są stawiane kandydatom na strażników konnych? – Umiejętności jazdy konnej na poziomie Brązowej Odznaki Jeździeckiej i doświadczenie w pracy z końmi będą ważnymi, dodatkowymi atutami, ale nie jest to warunek konieczny – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej Wrocławia. Aplikować mogą wszyscy kandydaci, którzy:
- posiadają obywatelstwo polskie;
- ukończyli 21. rok życia;
- mają co najmniej wykształcenie średnie;
- cieszą się nienaganną opinią, nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz korzystają z pełni praw publicznych;
- mają dobry stan zdrowia, pozwalający na zatrudnienie na stanowisku strażnika miejskiego (są sprawni pod względem psychicznym i fizycznym);
- mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (jeżeli podlegają kwalifikacji wojskowej).
Ogłoszenie o naborze w Referacie Patroli Konnych.