Koń Tankred – nowy funkcjonariusz straży miejskiej

Od niedawna nowym „strażnikiem miejskim” jest Tankred – mierzący 175 cm i ważący około 560 kg koń rasy wielkopolskiej. Zastąpił odchodzącego na zasłużoną emeryturę 21-letniego San Northa.


Minimum 170 cm wysokości, spokojny charakter, odwaga oraz dobra kondycja – to główne kryteria, jakimi kierowano się, dobierając nowego konia dla wrocławskiej straży miejskiej. Wybór padł na 4,5-letniego Tankreda, który teraz przechodzi profesjonalne szkolenie.

– Pozyskanie tak dobrego konia wcale nie było łatwe. Poza tym to dopiero początek. Teraz trzeba go odpowiednio przygotować do pracy. Zwierzę podczas wykonywania swoich obowiązków narażone jest bowiem na różne bodźce, które mogą być dla niego niepokojące, niezrozumiałe i powodować  niebezpieczeństwo. Tego chcemy uniknąć i stąd wzięła się konieczność odpowiedniego szkolenia – dodaje Waldemar Forysiak z wrocławskiej SM.

Tankred, fot. Straż Miejska Wrocławia

Jednym z elementów szkolenia konia jest zaznajomienie go z różnymi rodzajami podłoża, po którym będzie chodził. Także przyzwyczajenie do miejskich odgłosów, które były mu do tej pory obce (np. hałas samochodów, sygnały dźwiękowe i świetlne przejeżdżającej karetki). Oczywiście w tym czasie wyrabiana jest również współpraca między koniem a jeźdźcem.

W sumie we wrocławskiej straży miejskiej służy 7siedem koni, które regularnie uczestniczą w patrolowaniu miasta.Zgłoś uwagę