wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Kolejna społeczna lodówka we Wrocławiu stanęła na Nadodrzu

Na podwórku przed przy ul. Rydygiera 25 na wrocławskim Nadodrzu otwarto jadłodzielnię, czyli kolejną społeczną lodówkę we Wrocławiu, działającą na zasadzie foodsharingu. Korzystać z niej można przez całą dobę.

Reklama

Żółty ser, pyzy, pierogi, różne rodzaje wędlin, mleko, twaróg, cukier oraz choćby banany i chleb. To wszystko wypełniło półki nowej jadłodzielni. Wspólna lodówka to inicjatywa Hart Hostel & Art, a partnerami są Restauracja Powoli i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

– W hostelu codziennie zostaje nam bardzo dużo jedzenia. Nie chcemy go wyrzucać, dlatego pomyśleliśmy o postawieniu na naszym podwórku lodówki, dzięki której będziemy mogli codziennie dzielić się jedzeniem – wyjaśnia Izabela Duchnowska, szefowa hostelu Hart & Art.

– Hasłem naszej inicjatywy jest: „z miłości do ludzi i jedzenia”. Zapraszamy, oprócz zwykłych mieszkańców, także wszystkich okolicznych restauratorów do przekazywania jedzenia za pośrednictwem naszej lodówki – dodaje pomysłodawczyni nowej jadłodzielni.

Sprawdź, gdzie we Wrocławiu znajdziesz społeczne lodówki i w jaki sposób możesz postawić kolejną w swojej okolicy.

Jakie produkty można zostawiać w lodówce?

Wspólna lodówka jest dostępna dla wszystkich i stoi przed wejściem do hostelu. Od walentynek, 14 lutego, w lodówce przez całą dobę można zostawiać i zabierać jedzenie dla potrzebujących.

Produkty muszą one jednak być szczelnie zapakowane. O lodówkę oraz jej zapełnienie będą na co dzień dbać również właściciele hostelu Hart & Art i działającego w sąsiedztwie Bistro Powoli.

Otwarcie nowej jadłodzielni na Nadodrzu, fot. Bartosz Moch

Do lodówki można przynieść różne produkty. Przede wszystkim muszą one jednak mieć ważną datą przydatności do spożycia. Ciasta czy zupy powinny być zapakowane w jednorazowe, szczelne pojemniki z dokładną datą przygotowania i opisem.

W nowej jadłodzielni nie powinniśmy zostawiać potraw zawierających surowe mięso, surowych jajek, otwartych konserw i słoików z przetworami. Zasady korzystania ze społecznej lodówki zostały zamieszczone na jej drzwiach.

Foodsharing coraz popularniejszy

Foodsharing, czyli dzielenie się jedzieniem za pomocą lodówek ustawionych w ogólnodostępnych miejscach miasta narodził się w Niemczech w 2012 roku. Takie miejsca to tzw. jadłodzielnie. Co ważne, dzielenie się jedzeniem nie dotyczy tylko osób ubogich.

W Polsce pierwsza społeczna lodówka stanęła w maju 2016 roku. Obecnie Foodsharing Polska to 25 jadłodzielni w 14 miastach. We Wrocławiu pierwsza lodówka stanęła w 2016 roku w domu studenckim Arka, przy ul. Olszewskiego 25. – Teraz zaczynamy działać na Nadodrzu i planujemy w najbliższym czasie postawić tu kilka jadłodzielni – podkreśla Karolina Nowakowska, wolontariuszka grupy Foodsharing Wrocław.

Nową wspólną lodówkę znajdziemy na podwórku przy ul. Rydygiera 25. Wkrótce w okolicy mają stanąć kolejne, fot. Bartosz Moch

Gdzie jeszcze możemy zostawiać jedzenie we Wrocławiu?

Lodówka na Nadodrzu to kolejna tego typu inicjatywa we Wrocławiu. W ostatnich miesiącach społeczne lodówki stanęły już przy ul. Zachodniej 1 na Szczepinie oraz Robotniczej 1A na Nowym Dworze. Ich pomysłodawcą jest Jan Piontek, radny osiedla Szczepin. W najbliższym czasie kolejne lodówki mają pojawić się przy wrocławskich kościołach, m.in. przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego przy ul. Horbaczewskiego oraz parafii pw. św. Alberta Wielkiego przy ul. Redyckiej. Zwolennic foodsharingu chcą, by we Wrocławiu wkrótce działało kilkadziesiąt wspólnych lodówek.

Nowe jadłodzielnie to nie jedyne miejsca, w których wrocławianie mogą podzielić się żywnością. Zostawiać jedzenie można bowiem także w kilku ośrodkach należących do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta (m.in. w schroniskach i noclegowniach przy ul. bp. Bernarda Bogedaina 5, ul. Strzegomskiej 9, ul. Małachowskiego 15 czy ul. Gajowickiej 62) oraz w ośrodkach Caritas Archidiecezji Wrocławskiej – przy ul. Słowiańskiej 17 i Katedralnej 7.

– Obecnie wystartowaliśmy również z trzecią edycją akcji „Talent Miłosierdzia”, czyli zbiórką żywności długoterminowej do dużych papierowych toreb – informuje Paweł Trawka, rzecznik prasowy, koordynator ds. PR i promocji Caritas we Wrocławiu.

Więcej informacji o akcji "Talent Miłosierdzia".

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl