wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Specjaliści alarmują: jest cieplej, dlatego szkodniki atakują

Specjaliści alarmują: jest cieplej, dlatego szkodniki atakują

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Konsekwencją ocieplenia klimatu jest inwazja owadów dotąd w Polsce niespotykanych. Rodzime szkodniki nie zasypiają na zimę, ale zażarcie żerują – alarmuje prof. Zdzisław Klukowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Reklama

Kolejne konsekwencje ocieplenia klimatu są już zauważalne. Wprowadza ono również zmiany w funkcjonowaniu gatunków.

- Ocieplenie klimatu sprawia, że wiele gatunków zwiększa intensywność żerowania i skraca swój cykl rozwojowy. Znaczy to, że czas jednego pokolenia jest krótszy, a skoro mamy wyższe temperatury i owady nie zapadają w sen zimowy, to muszą żerować. – wyjaśnia profesor Zdzisław Klukowski z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Brak mroźnej zimy wcale nie powoduje namnożenia owadów. Takie opinie są kolportowane w mediach.

Prof. Klukowski: - Owadów jest ich tyle samo, jednak są aktywne w czasie, w którym zwykły zimować.  

Ciepła zim wpływa na zwiększenie chemizacji rolnictwa, co ma ujemny wpływ na środowisko oraz zwiększa koszty produkcji żywności. Z powodu wyższych temperatur trzeba zwiększyć liczbę zabiegów przeciwpasożytniczych i robić je przedterminowo ze względu na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego.

Groźni przybysze

Specjalista z Uniwersytetu Przyrodniczego mówił także o owadach, których w mroźnej Polsce nie było, a teraz zaczynają się nad Wisłą zadomawiać.

To np. ćma bukszpanowa, która przybyła do nas z Niemiec. Pierwsze osobniki znaleziono na Dolnym Śląsku, ale teraz występuje już w innych rejonach Polski.

- W zwalczaniu tego pasożyta popełniono kardynalne błędy. Zabiegi chemiczne wykonano preparatem owadobójczym, który skuteczny jest tylko w temperaturze do 18-20 stopni Celsjusza. Tymczasem w maju, czerwcu i lipcu, kiedy wykonano opryski, było już znacznie cieplej i ten środek nie zadziałał – zwrócił uwagę prof. Zdzisław Klukowski.

Obcych szkodników jest więcej. Atakują m.in. plantacje buraków. To także szarek komośnik przybył do nas ze wschodu, aktualnie występuje we wschodniej Polsce.

Skośnik buraczak przybył z południa, jest już w okolicy Opola i na Dolnym Śląsku. Natomiast wołyński chrząszcz, który wcześniej zamieszkiwał Chiny, Kazachstan i Ukrainę Centralną teraz sieje spustoszenie na Dolnym Śląsku.

Kaja Czerkiewska

Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu/materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama