wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla dzieci
  4. Spacery badawcze – rodziny z dziećmi zbadają placówki kultury

Sprawdzą, czy jest gdzie nakarmić lub przewinąć dziecko lub czy z fotela w teatrze ich pociecha zobaczy scenę – już jesienią rodziny z dziećmi będą na ochotnika sprawdzały różne miejsca kultury we Wrocławiu, a swoje opinie spiszą. To część nowego projektu, który rusza we wrześniu.

Reklama

„Spacery badawcze – klucz do kultury dla rodzin Wrocławia” – pod tą nazwą kryje się projekt Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość.

– Projekt ma na celu zbadanie dostępności placówek kulturalnych dla rodzin z dziećmi. Chcemy udać się do różnych instytucji kultury i sprawdzić, jak odnajdują się w nich rodziny z dziećmi, jaka jest ich otwartość na rodziny, po to, aby potem zaproponować konkretne zmiany na lepsze – opowiada Katarzyna Nowacka z Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość. I dodaje, że mają sporo zgłoszeń od rodziców, którzy chcą być zaangażowani w kulturę, ale odbierają sposób jej odbioru jako utrudniony. – Chcemy, żeby poprzez ten projekt zniknęły problemy typu: „idę do muzeum na wystawę dla dziecka, a po drodze muszę minąć ekspozycje nieodpowiednie dla jego wieku, coś, co uważam, że nie jest dla niego właściwe”. Lub: „nie mam gdzie przewinąć dziecka, nakarmić go; pracownik biblioteki patrzy na moje kilkuletnie dzieci z przerażeniem, bo nie ma miejsca, gdzie  mogłyby się pobawić” – tłumaczy ideę spacerów badawczych Katarzyna Nowacka.

Dlatego Fundacja chce zadbać o lepszy dostęp rodzin do kultury. Poszukuje ochotników: rodziny z dziećmi, które będą chciały wziąć udział w przedsięwzięciu.

Spacer do muzeum, teatru, kina

Zaproszone rodziny, prowadzone przez wolontariuszy, dostaną wejściówki do różnych placówek i wrażenia zbiorą w raporcie, który pozwoli na sporządzenie diagnozy ewentualnego problemu i zarekomendowanie zmian. Rodziny nie będą jednak odgrywały roli „tajemniczego klienta” – instytucje i placówki kulturalne zostaną bowiem powiadomione o projekcie. Niektóre z nich już o nim wiedzą. Raporty zbiorcze ze wszystkich spacerów przedstawione zostaną osobom odpowiedzialnym za kulturę Wrocławia. 

Potem powstanie również e-przewodnik dla rodzin, dostępny dla mieszkańców i odwiedzających.

Do projektu można się wciąż zgłaszać – jako animator, który poprowadzi grupę badawczą (animatorom oferowane są szkolenia), oraz jako bezpośredni odbiorca. We wrześniu zaczną się szkolenia dla animatorów, a same spacery rodzin to październik i listopad. Do spacerów badawczych ma być zaangażowanych ok. 225 rodzin. Mogą się zgłaszać do 20 września.

Osoby zainteresowane współpracą w charakterze animatora lub rodziny, chcące brać udział w projekcie, mogą zgłaszać się na: [email protected]. lub www.frip.org.pl 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl