Słowo Roku 2022 – znamy wyniki głosowania
W plebiscycie na Słowo Roku wybierane są wyrazy, które najbardziej odzwierciedlają ważne tematy i wydarzenia minionych dwunastu miesięcy. Co roku wybierają je internauci oraz kapituła językoznawców (niezależnie od głosowania internetowego). Wśród propozycji znalazły się słowa, takie jak: rzeka, paliwo, inflacja czy uchodźca. Pełną listę słów wymieniliśmy w naszym poprzednim artykule.
W 12. edycji konkursu, kapituła plebiscytu, której członkami są eksperci w zakresie językoznawstwa, na Słowo Roku 2022 wybrała – „wojnę”.
Na drugim miejscu znalazł się wyraz „inflacja”, a na trzecim „uchodźca/uchodźczyni”.
Większość „laureatów” to słowa nienowe, które pojawiały się w mediach z powodu wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego. Spośród wyrazów i wyrażeń nowych lub przypomnianych w nowym znaczeniu w 2022 roku warto wymienić „w Ukrainie” (do połowy XIX wieku częstsze niż „na Ukrainie”) oraz „kamień milowy”.prof. Marek Łaziński z UW, sekretarz kapituły plebiscytu
Z kolei w plebiscycie internetowym oddano 4,5 tys. głosów. Zwyciężyło słowo „inflacja”, które uzyskało ponad 1,2 tys. głosów. Kolejne miejsca zajęła „wojna” i wyrażenie „w Ukrainie”.
Oprócz pierwszej trójki ponad 100 głosów uzyskały także rzeczowniki „pomoc”, „uchodźca” oraz „podręcznik (do HiT)”.
Czytaj więcej: Uchodźca, wojna, zbrodnia... Jakie słowo wygra plebiscyt na Słowo Roku 2022?
Słowa Roku 2022 na świecie
„Wojna” została słowem roku także w Czechach oraz w plebiscycie rosyjskim, w którym głosują w większości osoby mieszkające poza Rosją.
Niemcy wybrali Zeitenwende – punkt zwrotny historii w kontekście zmiany polityki wobec Rosji. W plebiscycie szwajcarskim wybrane zostało słowo Strommangellage – brak prądu, a w austriackim Inflation – czyli inflacja.