wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Budżet Wrocławia na 2023 rok przyjęty! Zobaczcie główne wydatki Wrocławia na 2023 r.
Panorama Wrocławia. www.wroclaw.pl
Panorama Wrocławia.

Radni, podczas sesji 8 grudnia 2022 r., przyjęli budżet Wrocławia na 2023 r. Za przyjęciem budżetu głosowało 20 rajców, 8 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Łączne dochody Wrocławia mają wynieść w przyszłym roku 5,59 mld zł, a wydatki 6,4 mld zł. Zobaczcie, na co przede wszystkim zostaną przeznaczone!

Reklama

Przyszłoroczny budżet miasta powstaje w warunkach wysokiej niepewności i podwyższonego ryzyka, co do dalszego rozwoju, skali wpływu i skutków przedłużającej się wojny w Ukrainie oraz pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju.

Przygotowaliśmy budżet na miarę obecnej sytuacji. 17-procentowa inflacja, zawieszone środki z Krajowego Programu Odbudowy, niekorzystne reformy podatkowe czy w końcu wciąż nieznane ceny energii oraz koszty wywozu odpadów. W tej niepewnej rzeczywistości stawiamy na bezpieczny budżet, który zakłada szereg oszczędności, ale zarazem nie spowolni rozwoju miasta.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– Przede wszystkim mam na myśli inwestycje. Oprócz kontynuacji już trwających, m.in. budowy Alei Wielkiej Wyspy czy Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór, w przyszłym roku rozpoczniemy kolejne zadania, z budową wydzielonego korytarza komunikacji miejskiej na Jagodno na czele – dodał prezydent Wrocławia.

6,4 mld zł wydatków w budżecie Wrocławia

Plan budżetowy na przyszły rok zakłada 6,4 mld zł wydatków.

– Tylko wydatki bieżące, 5,23 mld zł, wzrosną względem roku 2022 o ponad 700 mln zł. To przede wszystkim efekt galopującej inflacji. Wydatki majątkowe, czyli między innymi inwestycje, spadną rok do roku o prawie 175 mln zł, do poziomu 1,18 mld zł – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

– Kolejny rok z rzędu musieliśmy szukać oszczędności, choć po raz pierwszy tak poważnych. A pomimo to udało nam się zachować silny komponent inwestycyjny – jeden z najsilniejszych w mijającej dekadzie. Projekt budżetu Wrocławia zakłada również 8288 zł dochodów per capita oraz 815 mln zł deficytu. Różnica między wydatkami a dochodami bieżącymi, czyli deficyt bieżący, wyniesie 217 mln zł – dodaje Urban.

Najwięcej pieniędzy na oświatę

Pieniądze przeznaczone na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą to 33 proc. wszystkich miejskich wydatków – łącznie 2,08 mld złotych. Rok do roku wzrośnie również subwencja oświatowa i dotacja przedszkolna (1,05 mld zł). Pieniądze z budżetu centralnego pokryją jednak zaledwie połowę wszystkich wydatków związanych z oświatą.

W budżecie zaplanowano także 127 mln zł na budowy i kompleksowe przebudowy szkół oraz przedszkoli wraz z infrastrukturą sportową.

 • W przyszłym roku gotowy będzie Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej, a rok później – przy ul. Cynamonowej. Do każdego z nich uczęszczać będzie po 1000 uczniów oraz 200 przedszkolaków.
 • Powstaje również nowy budynek przedszkola nr 141 przy ul. Hallera, przebudowywany i remontowany jest także ZSP nr 4 przy ul. Sołtysowickiej.

Ponad miliard na inwestycje

Planowany budżet inwestycyjny wyniesie 1,08 mld zł. W 2023 roku oddane do użytku zostaną największe inwestycje Wrocławia ostatnich lat.

 • Na dokończenie ponad 7-kilometrowej Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór tylko w przyszłym roku przeznaczonych zostanie 73 mln zł. Łączny koszt inwestycji to 386 mln zł.
 • Gotowa będzie również trasa tramwajowa na Popowice (59 mln zł w 2023 r.).
 • Trwa remont ul. Pomorskiej (34 mln zł), a na ostatniej prostej jest również remont mostów Pomorskich.
 • W budżecie zapisano także 103 mln zł na budowę ponad 4-kilometrowego,  etapu obwodnicy Leśnicy80 mln zł na zadania w ramach TORYwolucji, 77 mln zł na realizację Alei Wielkiej Wyspy czy 35 mln zł na budowę nowych mostów Chrobrego oraz projektowanie linii tramwajowej na Swojczyce.
 • Rozpocznie się również budowa wydzielonego korytarza dla komunikacji miejskiej na Jagodno. Pierwszy etap zakłada utworzenie trasy autobusowej z rezerwą na torowisko tramwajowe. Pętla powstanie na ul. Kajdasza.

Wsparcie mieszkańców i partycypacja

Pomoc i polityka społeczna oraz rodzina to 10 proc. przyszłorocznego budżetu Wrocławia – 609 mln złotych. Pieniądze zaplanowano między innymi na zasiłki, dodatki mieszkaniowe czy działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz Domów Pomocy Społecznej. 75 milionów złotych zostanie przeznaczonych na realizację pomysłów mieszkańców w ramach WBO, PIRO czy Funduszu Osiedlowego.

Gospodarka komunalna i ochrona środowiska

Łączny koszt zadań z tego działu to 465 mln zł – to 7 proc. budżetu Wrocławia. To działania związane z gospodarką odpadami komunalnymi, oczyszczaniem miasta czy utrzymaniem zieleni.

 • W budżecie zapisano także ok. 70 mln zł na realizację programu wymiany źródeł ogrzewania – czyli m.in. na realizację wniosków z KAWKI Plus oraz wymianę kopciuchów w zasobie komunalnym.
 • Na gospodarkę mieszkaniową miasto w przyszłym roku przeznaczy 397 mln zł39 mln zł zarezerwowano na program rewitalizacji budynków komunalnych.
 • Kontynuowany będzie również program modernizacji podwórek komunalnych. Już teraz remont 14 podwórek kosztował łącznie 13 mln zł. Od 2021 do 2024 roku wypięknieje łącznie 35 gminnych wnętrz, a koszt wszystkich prac to 60 mln zł.

Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego

Na ten cel zaplanowano 206 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na działalność 38 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, teatrów, centrów kultury i sztuki, muzeów oraz ochronę i opiekę nad zabytkami.

Sport

Na kulturę fizyczną miasto przeznaczy 163 mln zł – to między innymi wydatki związane z utrzymaniem obiektów sportowych i instytucji.

Zobacz transmisję z sesji Rady Miejskiej Wrocławia.

Dochody Wrocławia - mniejsze udziały w podatku PIT

Łączne dochody Wrocławia mają wynieść w 2023 r. 5,59 mld zł, z czego aż 72 proc. z nich (4 mld zł) to dochody własne. Wśród nich: 594 mln zł dochodów z majątku, 587 mln zł z podatku od nieruchomości czy 428 mln zł wpływów z opłat.

Niezwykle ważnym źródłem dochodu są wpływy z PIT i CIT.  W przyszłym roku Wrocław otrzyma z nich łącznie 1,7 mld zł. Warto jednak podkreślić, że bez sztucznego zamrożenia wysokości tej kwoty przez rząd na poziomie z 2019 roku, dochody Wrocławia mogłyby być dużo wyższe – o 400 mln złotych. Co prawda do końca bieżącego roku miasto otrzyma w ratach rządową rekompensatę utraconych dochodów z PIT, ale 207 mln zł to zaledwie połowa szacowanego ubytku z PIT miasta.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl