wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We wtorek 80. rocznica śmierci Edyty Stein. W poniedziałek, 8 sierpnia wydarzenia na cześć jej pamięci

We Wrocławiu jest kilkadziesiąt miejsc związanych ze świętą Edytą Stein, patronką Europy. We wtorek, 9 sierpnia 80. rocznica jej śmierci. Dzień wcześniej, w poniedziałek 8 sierpnia Wrocław uczci pamięć o Edycie Stein kilkoma wydarzeniami, organizowanymi przez Centrum Historii Zajezdnia. Sprawdźcie program tych obchodów.

Reklama

Rok 1938. Teresa Benedykta od Krzyża, z pochodzenia Żydówka, która wbrew woli matki konwertowała na katolicyzm, składa śluby wieczyste w klasztorze sióstr karmelitanek w Kolonii. W listopadzie tego samego roku naziści dokonują pogromu Żydów w Trzeciej Rzeszy. Po nocy kryształowej osoby pochodzenia żydowskiego nie są bezpieczne. Karmelitanki uciekają z Kolonii do holenderskiego miasta Echt.

W Holandii Teresa Benedykta pisze studium o reformatorze zakonu karmelitów, Janie od Krzyża, pod tytułem „Wiedza Krzyża”. Dzieła nie kończy. 2 sierpnia 1942 roku aresztuje ją gestapo. Wraz z siostrą Różą trafia do dwóch obozów przejściowych, a ostatnią podróż kończy w Auschwitz-Birkenau.

Najprawdopodobniej 9 sierpnia siostry zostają zamordowane w komorze gazowej. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia.

Edyta Stein z siostrą Towarzystwo im. Edyty Stein
Edyta Stein z siostrą

Obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein –program wydarzeń

W przeddzień okrągłej rocznicy śmierci świętej Teresy Benedykta od Krzyża, urodzonej we Wrocławiu w 1891 roku jako Edyta Stein, odbędą się wydarzenia plenerowe ku jej czci. W programie: zasadzenie dębu, nadanie imienia Edyty Stein wrocławskiemu tramwajowi, wernisaż wystawy na placu Solnym i płatny koncert z udziałem chóru Narodowego Forum Muzyki na dworcu głównym.

Inne wydarzenia zaplanowano na później. 14 sierpnia wrocławianie zobaczą bezpłatny spektakl plenerowy „Alejchem Szalom” przy ul. Jedności Narodowej 202, z kolei 20 sierpnia można dołączyć do spaceru śladami Edyty Stein.

Sprawdź też serwis specjalny https://www.wroclaw.pl/rok-edyty-stein/

Spacer śladami Edyty Stein. Kilkadziesiąt miejsc na mapie Wrocławia

Na mapie Wrocławia zaznaczonych jest ponad 20 punktów związanych z Edytą Stein i jej rodziną, a także kolejnych kilka oznaczonych jako miejsca pamięci o niej. Przedstawiamy kilka wybranych.

Ulica Dubois 29 – dawna Kohlenstrasse

Pod tym adresem Edyta Stein przyszła na świat. Budynek, w którym się urodziła, nie przetrwał do czasów współczesnych. Został zburzony rok po beatyfikacji Edyty Stein przez papieża Jana Pawła II.

Ulica Nowowiejska 38 – dawna Michaelistrasse

W kamienicy pod tym adresem Edyta Stein zamieszkała w wieku 19 lat wraz z matką i rodzeństwem. W roku 1939 władze nazistowskie odebrały rodzinie ten dom. Dziś w wyremontowanej kamienicy mieści się Towarzystwo Edyty Stein.

Dom Edyty Stein we Wrocławiu pod adresem Nowowiejska 38 Towarzystwo im. Edyty Stein
Dom Edyty Stein we Wrocławiu pod adresem Nowowiejska 38

Na budynku wisi pamiątkowa tablica, a przed wejściem wmurowano w bruk miedziany kamień pamięci. Dom można zwiedzać z przewodnikiem.

Rodzina Edyty Stein Towarzystwo im. Edyty Stein
Rodzina Edyty Stein

Gimnazjum im. Wiktorii przy ulicy Księcia Poniatowskiego 9

W tej szkole w marcu 1911 roku Edyta Stein zdała egzamin maturalny. Później powróciła w jej mury jako nauczycielka pomocnicza łaciny, języka niemieckiego, historii i geografii.

Uniwersytet Wrocławski

Edyta Stein rozpoczęła studia w roku 1911. Przez dwa lata chodziła na wykłady z germanistyki, historii, filozofii i psychologii.

Kościół pw. Świętego Michała Archanioła przy ulicy Prusa 78

Edyta Stein nawiedzała tę świątynię od chwili chrztu w 1922 roku do roku 1933, kiedy wstąpiła do zakonu karmelitańskiego. Na kościele znajduje się tablica informacyjna, a wewnątrz mieści się kaplica poświęcona świętej Teresie Benedykcie od Krzyża. W ołtarzu znajduje się urna z ziemią i garstką prochów pomordowanych w Auschwitz-Birkenau. Po prawej jego stronie wisi obraz olejny, a po lewej medalion z postaciami Edyty Stein i Jana Pawła II. W ołtarzu głównym umieszczono rzeźbę świętej.

Ulica Edyty Stein

Tą małą uliczką chodziła do kościoła Michała Archanioła z domu przy ul. Nowowiejskiej.

Synagoga Pod Białym Bocianem – ul. Włodkowica 7

Do synagogi ostatni raz Edyta Stein poszła z matką w przeddzień wyjazdu do Kolonii.

Stary Cmentarz Żydowski – ul. Ślężna 37/39

Na tym cmentarzu pochowani są rodzice Edyty Stein: Zygfryd i Augusta. Ojciec zmarł, gdy córka miała niecałe dwa lata. Matka odeszła w roku 1936. Grób zlokalizowany jest przy głównej alei cmentarnej.

Katedra na Ostrowie Tumskim

Na południowej wieży stoi figura, wykonana z piaskowca bolesławieckiego, przedstawiająca Edytę Stein jako zakonnicę z krzyżem w ręku.

Kościół pw. Opieki Świętego Józefa – ul. Ołbińska 1

We wnętrzu wisi obraz Edyty Stein namalowany przez Lidię Witwicką.

Budynek Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Św. Jadwigi 3/4

Na górnej części elewacji od strony mostu Piaskowego wymalowane są dwa portrety. Lewy to Edyta Stein.

Edyta Stein uwieczniona na portrecie Marek Księżarek
Edyta Stein uwieczniona na portrecie

Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu

Mapa „Wrocław śladami Edyty Stein” prezentowana jest na stronie Towarzystwa im. Edyty Stein, które powstało z inicjatywy grupy osób zafascynowanych jej życiem i myślą filozoficzną. Towarzystwo jest właścicielem domu przy Nowowiejskiej od 1995 roku.

Edyta Stein została beatyfikowana w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II, który dwa lata później ogłosił ją jedną z patronek Europy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama