wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Renta za mieszkanie

To ma być propozycja dla seniorów, którzy będą chcieli mieć dodatkowych dochód do emerytury. W zamian za zrzeczenie się praw do mieszkania będą mogli liczyć na tzw. rentę dożywotnią lub odwrócony kredyt hipoteczny.

– Żyję z emerytury. Dziś to 1600 zł miesięcznie. Mam 60-metrowe mieszkanie i nie mam komu go przekazać, bo dzieci mieszkają za granicą. Gdybym zdecydował się na rentę dożywotnią, miałbym do końca życia dodatkowe 900 złotych. Dla mnie to dużo, bo na leki miesięcznie wydaję 400 złotych – opowiada pan Jan, mieszkaniec osiedla Nowy Dwór.

Problem w tym, że niektórzy chcieliby skorzystać z renty dożywotniej, ale mają obawy.

– Czy nie będzie tak, jak z Amber Gold, obiecywali złote góry, a w konsekwencji ludzie stracili pieniądze? Czy jeśli przekażę mieszkanie, to nie wyrzucą mnie na bruk? – niedowierzają niektórzy emeryci.

„Ma być bezpiecznie” – mówią przedstawiciele rządu

W założeniach do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym oraz propozycjach uregulowania tzw. renty dożywotniej – rząd chce wprowadzić mechanizmy, które mają chronić seniorów.

* Wycenę nieruchomości ma robić rzeczoznawca. Na tej podstawie ma być obliczone świadczenie. Ale gdyby była duża rozbieżność między wartością rynkową a kwotą rzeczoznawcy – senior będzie mógł się wycofać.

* Za przeniesienie własności nieruchomości właściciel ma otrzymywać pieniądze i będzie miał prawo mieszkać w nieruchomości do swojej śmierci. Wypłaty świadczeń mają być gwarantowane przez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Hipoteka ma zabezpieczać wierzytelności.

* Podpisanie umowy ma być kilkuetapowe. Dzięki temu na każdym etapie zawierania umowy będzie można się wycofać.

* Senior będzie mógł wypowiedzieć umowę, gdy nie wpłynie, choćby czasowo, przysługujące mu świadczenie.

* Jeżeli senior nie będzie mieszkał w lokalu, bo np. przebywa w domu opieki, a mieszkanie będzie wynajmowane – to ma otrzymywać pieniądze z najmu.

* Instytucje udzielające rent dożywotnich mają podlegać specjalnemu nadzorowi – m.in. będą musiały uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Kapitał zakładowy instytucji oferujących tę usługę, potrzebny do uzyskania zgody KNF, ma wynosić 2 mln euro.

* Jaka jest różnica między rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym? Renta będzie wypłacana do końca życia. Odwrócony kredyt hipoteczny może być na określony czas.

Prawnicy radzą ostrożność

– Ważne jest określenie wartości świadczenia. Warto wiedzieć, jakie są możliwości rozwiązania umowy, w przypadku gdy będzie ona niekorzystna. W żadnym wypadku nie należy podejmować decyzji pochopnie – wylicza Barbara Kras, radca prawny

– Trzeba uważać na te umowy. Obawiam się, że mogą być niezrozumiałe dla starszych osób, dlatego warto skonsultować je z prawnikiem – mówi Maciej Korta, mecenas.

– Jest to wyprowadzenie majątku z przyszłego spadku – podkreśla Andrzej Malicki, mecenas. – Dlatego warto to skonsultować z rodziną. Może najbliżsi pomogą i nie trzeba będzie zawierać takich umów. Jeżeli się zdecydujemy, to warto zwrócić uwagę na wartość i waloryzację świadczeń. Chodzi o to, czy nie będą zaniżone w stosunku do wartości mieszkania.

Jarosław Ratajczak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama