wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wniosek o rentę wdowią? Oto najczęstsze błędy

Renta wdowia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu tylko dwóch tygodni do ZUS trafiło ponad 133 tysięcy wniosków o rentę wdowią. W województwie dolnośląskim ponad 10 tysięcy. Aż 74 proc. z nich jest składana osobiście, w placówkach ZUS. Uprawnieni seniorzy na złożenie wniosku o rentę wdowią mają czas do końca lipca. To, czy wniosek wpłynie do ZUS dzisiaj, czy za miesiąc - nie ma żadnego znaczenia, bo renta wdowia będzie wypłacana dopiero od lipca. Ważne, by wniosek wypełnić prawidłowo, zaznaczając właściwe rubryki. Zobacz szczegóły.

Reklama

Kto może dostać rentę wdowią?

Renta wdowia przysługuje osobie, która ma prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dotychczas mogła pobierać tylko jedno z tych świadczeń, wyższe lub wybrane.

W galerii zdjęć zobacz najważniejsze informacje w sprawie renty wdowiej.

W jakiej wysokości jest renta wdowia?

Renta wdowia dla uprawnionej osoby to połączenie dwóch świadczeń 15 proc. własnego świadczenia i cała renta rodzinna, którą otrzymuje wdowiec czy wdowa  lub odwrotnie 100 proc. swojego świadczenia np. emerytury i 15 proc. renty rodzinnej. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 proc. do 25 proc.

Co ważne wysokość renty wdowiej nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, tj. obecnie do końca lutego 2025 r. to 3 x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł.

Renta wdowia 2025. Ważny jest wiek, ale nie tylko

Samo bycie wdową czy wdowcem nie wystarczy do uzyskania prawa do renty wdowiej. Renta wdowia będzie przyznawana na wniosek po spełnieniu określonych warunków. Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna)
Iwona Kowalska-Matis , rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim.

 - To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat nie będzie miała prawa do renty wdowiej – dodaje Iwona Kowalska-Matis

Rzeczniczka podkreśla, że z renty wdowiej  skorzystają także osoby, które pozostają obecnie w związku małżeńskim.

Gdzie złożyć wniosek o rentę wdowią?

Iwona Kowalska-Matis podkreśla, że obecnie niemalże wszystkie sale obsługi klientów wypełnione są seniorami, którzy chcą złożyć wniosek o rentę wdowią.

Do 15 stycznia do godz. 8.00 złożono w całym kraju ponad 120 tys. wniosków, w województwie dolnośląskim blisko 14 tys. wniosków. Większość z nich (74 %) jest składana bezpośrednio u pracowników ZUS na salach obsługi klientów. Wygodną formą złożenia wniosku jest Platforma Usług Elektronicznych, jednak tę formę przesyłania dokumentu wybiera tylko 7 proc. seniorów.

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o rentę wdowią?

Rzeczniczka zaznacza, że pośpiech nie jest dobrym doradcą, bo jak mówią pracownicy ZUS, wśród osób składających dokumenty o rentę wdowią, którzy chcą to zrobić jak najszybciej, bez uważnego wczytania się w treść informacji, klienci zaznaczają złe odpowiedzi, albo w ogóle nie wypełniają rubryk.

Konsekwencją tego może być wydanie decyzji odmownej, bo zgodnie z podanymi w formularzu odpowiedziami, wnioskodawca nie spełnia warunków, albo może wydłużyć postępowanie w przyznaniu świadczenia. Takim błędem, który się powtarza i na co zwrócili uwagę pracownicy sali obsługi klienta to część rubryk na stronie 3 wniosku, w pozycji oświadczenie wnioskodawcy.

Najczęstsze błędy we wnioskach o rentę wdowią

Klienci, którzy przy informacji „mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie” zaznaczają  odpowiedź „nie”. Taka odpowiedź może skutkować wydaniem decyzji odmawiającej przyznania renty wdowiej, bo warunkiem jest posiadanie prawa do co najmniej dwóch świadczeń.

- W tym pytaniu chodzi o to, czy klient ma przyznane swoje świadczenie (np. emeryturę), które zostało zawieszone, gdyż kiedyś wybrał rentę rodzinną – jako korzystniejsze finansowo świadczenie. To samo dotyczy sytuacji, gdy klienci dopiero składają wniosek o swoje świadczenie. Jeśli mieliśmy prawo do swojej emerytury, ale została zawieszona, albo złożyliśmy wniosek o przyznanie swojego świadczenia, bo do tej pory nie występowaliśmy o nie – to wówczas trzeba zaznaczyć odpowiedź „tak”. Odpowiedź na „nie” powoduje, że klient nie spełnia warunku do przyznania renty wdowiej – dodaje rzeczniczka.

- Dlatego warto uważnie, na spokojnie przeanalizować wniosek, by udzielić właściwych odpowiedzi – podkreśla - Iwona Kowalska-Matis.

Renta wdowia 2025. Najczęstsze powody odmowy przyznania renty

Inny błąd w wypełnianiu wniosku, na który zwracają uwagę pracownicy ZUS to w rubryce na stronie 3 - w pozycji oświadczenie wnioskodawcy – „mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie” - klienci najczęściej pomijają udzielenie odpowiedzi na to pytanie dotyczące zagranicznych instytucji i zostawiają te pozycje puste.

- Takie wypełnienie formularza ERWD spowoduje konieczność przeprowadzania postępowania wyjaśniającego, co może wydłużyć przyznanie świadczenia – podkreśla Iwona Kowalska-Matis.

Kolejna ważna informacja, w którą klient powinien się wyposażyć wypełniając wniosek o rentę wdowią to numer rachunku bankowego, na jaki ma być wpłacane świadczenie. To ważna rubryka, której nie powinno się pomijać. Dlatego w tym miejscu również należy uzupełnić rubrykę o numer konta bankowego.

Masz pytania o rentę wdowią – skorzystaj z dyżuru telefonicznego

Eksperci ZUS są dostępni w każdą środę w godzinach 10:00 – 12:00 pod numerem telefonu 71 36 06 382. Co ważne, telefon jest aktywny wyłącznie w czasie dyżurów.

W każdej placówce ZUS istnieje możliwość rezerwacji wizyty na dzień i godzinę, które są wybrane przez klienta.  Klienci mogą także umówić się na e-wizytę, która odbywa się przy pomocy Internetu.

Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez swój profil na PUE/eZUS, aplikację mZUS, dzwoniąc do oddziału ZUS na numer telefonu podany na stronie www.zus.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama