3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu

Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu

Redakcja www.wroclaw.pl,

W poniedziałek, 16 maja, rozpoczyna się rekrutacja do wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Dla uczniów przygotowano ok. 9 300 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. W tym roku do szkół średnich będzie rekrutować prawie 7 tysięcy uczniów.

Obecnie w VIII-klasach jest ok. 6 800 uczniów, a miejsc w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych przygotowano ponad 9 300: 4811 w liceach ogólnokształcących, 3501 w technikach oraz 1024 w szkołach branżowych pierwszego stopnia.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiegać będzie w pełni elektronicznie, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Jeżeli rodzic ucznia nie posiada aktywnego profilu zaufanego – wniosek będzie trzeba złożyć osobiście w placówce, co też będzie możliwe.

Instrukcja rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Informator - instrukcja do pobrania w formacie pdf

Dwa etapy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Rekrutacja do klas I szkół ponadpodstawowych składać się będzie z dwóch etapów:

• I-podstawowego (od 16 maja do 1 sierpnia)
  • II-uzupełniającego (od 2 sierpnia do 23 sierpnia). W szkołach, w których będą wolne miejsca.

Szczegółowy harmonogram rekrutacji, ustalony przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, opublikowany jest na stronie internetowej Kuratorium Oświaty oraz na stronie elektronicznej rekrutacji www.edu.wroclaw.pl

Absolwenci podstawówek mają do wyboru trzy typy szkół ponadpodstawowych: technikum, branżową szkołę I ( i ewentualnie później II) stopnia oraz liceum ogólnokształcące.

Jak wybrać liceum, technikum lub szkołę branżową?

Po zalogowaniu się do systemu rekrutacji, z wykorzystaniem profilu zaufanego rodzica, niezbędne jest podanie danych dziecka tj.: imię, nazwisko oraz PESEL. Potem wybieramy preferowane szkoły.

W panelu kandydat może wybrać sześć placówek, a wśród nich nieograniczoną liczbę klas. Przy czym, pozycją pierwszą na liście będzie tzw. placówka I-go wyboru. Następnie należy zaznaczyć spełniane przez kandydata kryteria ustawowe np. dotyczące niepełnosprawności, dodać wymagane załączniki i podpisać wniosek profilem zaufanym
wyjaśnia Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu

Od 16 maja do 20 czerwca kandydat wypełnia wniosek w systemie elektronicznym. Natomiast, od 24 czerwca do 13 lipca dodaje wyniki z egzaminu ósmoklasisty i oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz załącza kopie (skany) dokumentów potwierdzających te dane.

W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych przyjęcie do szkół będzie ubiegać się średnio o połowę więcej osób. Jest to skutek reformy z 2014 r., kiedy do pierwszych klas szkół podstawowych poszły nie tylko 7-latki, ale także połowa rocznika 6-latków. To spowodowało, że w obecnych ósmych klasach we wrocławskich szkołach uczy się ok. 7 tys. uczniów
mówi Jarosław Delewski z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Osoby, które w I etapie, nie dostały się do żadnej z wybranych placówek, lub które dostały się do szkoły, ale jednak zmieniły zdanie i chcą uczyć się w innej, przystępują do II etapu rekrutacji i składają wnioski w dniach 2- 4 sierpnia br.

Kryteria decydujące o przyjęciu do szkoły

Przypomnijmy, o przyjęcie na wolne miejsce decydować będą punkty rekrutacyjne, w tym:

• wyniki egzaminu ósmoklasisty (100 pkt),
  • oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej: (72 pkt),
  • osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (28 pkt),

21 lipca 2022 r. szkolne komisje rekrutacyjne  opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Lista szkół, w których przeprowadzane są dodatkowe postępowania kwalifikacyjne do poszczególnych klas

szkoły sportowe:

• lekkoatletyka: LO nr II im. Piastów Śl. z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, ul. Parkowa
  • piłka siatkowa: LO nr II im. Piastów Śl. z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, ul. Parkowa
  • piłka koszykowa, LO nr II im. Piastów Śląskich z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, ul. Parkowa
  • pływanie: LO nr XXIV z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Ekonomiczno Ogólnokształcących, ul. Drukarska
  • piłka nożna: LO nr XXIV z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Ekonomiczno Ogólnokształcących, ul. Drukarska

szkoły dwujęzyczne:

• jęz. francuski: LO nr VIII, ul. Zaporoska
  • jęz. hiszpański: LO nr IX, ul. Ks. Piotra Skargi
  • jęz. angielski: LO nr XIV, Technikum nr 16 (zawody: technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki), al. Brücknera; ul. Szkocka

szkoły międzynarodowe:

• język angielski/język francuski, IB – MYP 1 – w LO nr V, ul. Jacka Kuronia
  • język angielski/język niemiecki, IB – MYP 2 – w LO nr V, ul. Jacka Kuronia

inne:

• klasa architektoniczna w LO nr III, ul. Składowa
  • klasa teatralna w LO nr XVII, ul. Tęczowa

Rekrutacja uczniów z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy, którzy nie są absolwentami polskich szkół podstawowych i - podobnie, jak inni obcokrajowcy - pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, przyjmowani są do szkół ponadpodstawowych (do wszystkich poziomów klas) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy są absolwentami polskich szkół podstawowych rekrutują się do klas I szkół ponadpodstawowych na zasadach obowiązujących uczniów polskich.