wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo

Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu

uczennice LO nr XV fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
uczennice LO nr XV

W poniedziałek, 16 maja, rozpoczyna się rekrutacja do wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Dla uczniów przygotowano ok. 9 300 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. W tym roku do szkół średnich będzie rekrutować prawie 7 tysięcy uczniów.

Obecnie w VIII-klasach jest ok. 6 800 uczniów, a miejsc w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych przygotowano ponad 9 300: 4811 w liceach ogólnokształcących, 3501 w technikach oraz 1024 w szkołach branżowych pierwszego stopnia.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiegać będzie w pełni elektronicznie, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Jeżeli rodzic ucznia nie posiada aktywnego profilu zaufanego – wniosek będzie trzeba złożyć osobiście w placówce, co też będzie możliwe.

Instrukcja rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Informator - instrukcja do pobrania w formacie pdf

Dwa etapy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Rekrutacja do klas I szkół ponadpodstawowych składać się będzie z dwóch etapów:

Szczegółowy harmonogram rekrutacji, ustalony przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, opublikowany jest na stronie internetowej Kuratorium Oświaty oraz na stronie elektronicznej rekrutacji www.edu.wroclaw.pl

Absolwenci podstawówek mają do wyboru trzy typy szkół ponadpodstawowych: technikum, branżową szkołę I ( i ewentualnie później II) stopnia oraz liceum ogólnokształcące.

Jak wybrać liceum, technikum lub szkołę branżową?

Po zalogowaniu się do systemu rekrutacji, z wykorzystaniem profilu zaufanego rodzica, niezbędne jest podanie danych dziecka tj.: imię, nazwisko oraz PESEL. Potem wybieramy preferowane szkoły.

W panelu kandydat może wybrać sześć placówek, a wśród nich nieograniczoną liczbę klas. Przy czym, pozycją pierwszą na liście będzie tzw. placówka I-go wyboru. Następnie należy zaznaczyć spełniane przez kandydata kryteria ustawowe np. dotyczące niepełnosprawności, dodać wymagane załączniki i podpisać wniosek profilem zaufanym
wyjaśnia Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu

Od 16 maja do 20 czerwca kandydat wypełnia wniosek w systemie elektronicznym. Natomiast, od 24 czerwca do 13 lipca dodaje wyniki z egzaminu ósmoklasisty i oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz załącza kopie (skany) dokumentów potwierdzających te dane.

W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych przyjęcie do szkół będzie ubiegać się średnio o połowę więcej osób. Jest to skutek reformy z 2014 r., kiedy do pierwszych klas szkół podstawowych poszły nie tylko 7-latki, ale także połowa rocznika 6-latków. To spowodowało, że w obecnych ósmych klasach we wrocławskich szkołach uczy się ok. 7 tys. uczniów
mówi Jarosław Delewski z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Osoby, które w I etapie, nie dostały się do żadnej z wybranych placówek, lub które dostały się do szkoły, ale jednak zmieniły zdanie i chcą uczyć się w innej, przystępują do II etapu rekrutacji i składają wnioski w dniach 2- 4 sierpnia br.

Kryteria decydujące o przyjęciu do szkoły

Przypomnijmy, o przyjęcie na wolne miejsce decydować będą punkty rekrutacyjne, w tym:

21 lipca 2022 r. szkolne komisje rekrutacyjne  opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Lista szkół, w których przeprowadzane są dodatkowe postępowania kwalifikacyjne do poszczególnych klas

szkoły sportowe:

szkoły dwujęzyczne:

szkoły międzynarodowe:

inne:

Rekrutacja uczniów z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy, którzy nie są absolwentami polskich szkół podstawowych i - podobnie, jak inni obcokrajowcy - pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, przyjmowani są do szkół ponadpodstawowych (do wszystkich poziomów klas) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy są absolwentami polskich szkół podstawowych rekrutują się do klas I szkół ponadpodstawowych na zasadach obowiązujących uczniów polskich.