wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dwa przeszczepy serca w USK we Wrocławiu w ciągu trzech dni

Dwa pierwsze na Dolnym Śląsku przeszczepienia serca przeprowadzili specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Biorcami byli 26-letni mężczyzna z niewydolnością mięśnia sercowego, która zaostrzyła się po przejściu COVID-19, oraz 20-letnia kobieta z silnym zapaleniem serca.

Reklama

Wrocławski szpital jest szóstym ośrodkiem medycznym w Polsce, który może wykonywać transplantacje serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie resort zdrowia wydał na początku lutego br. Wcześniej pacjentów ze wskazaniami do przeszczepienia serca kierowano do innych ośrodków, najczęściej do Zabrza i Warszawy.  

Czytaj: Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie wykonywał przeszczepy serca

Pierwszy przeszczep serca na Dolnym Śląsku – 25 lutego 2021 r.

Biorcą pierwszego na Dolnym Śląsku serca jest 26-letni mężczyzna z rozpoznaniem niewydolności serca w przebiegu wrodzonej kardiomiopatii rozstrzeniowej. Po wielu latach prowadzonej z powodzeniem farmakoterapii doszło u niego do gwałtownego zaostrzenia choroby po przejściu COVID-19. 

Pierwszy przeszczep serca w USK we Wrocławiu, źródło: UMED Wrocław

Zabieg rozpoczął się w czwartek rano, 25 lutego br. Narząd pochodził od dawcy ze szpitala na Dolnym Śląsku. Od pobrania do wszczepienia serca minęły zaledwie 2 godziny i 20 minut. Sama operacja trwała niecałą godzinę. 

Na czele zespołu, który przeprowadził obie transplantacje, stanął dr Roman Przybylski, doświadczony kardiochirurg, który wcześniej pracował w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Krakowie, a fachu uczył się od prof. Zbigniewa Religii i prof. Mariana Zembali. Były to 301. i 302. przeszczepy, które wykonał. 

– Oczywiście, że były emocje i wielka ekscytacja. W końcu chodzi o ludzkie życie, poza tym byliśmy pionierami na Dolnym Śląsku – powiedział po zabiegu, dodając, że pacjent mógł wybrać inny ośrodek, ale zdecydował się na szpital przy ul. Borowskiej. – Dopiero zaczynamy, a już mamy pozytywną opinię wśród pacjentów – podkreśla.

W pierwszej operacji uczestniczyli także dr hab. Jacek Wojarski, kardiochirurg i transplantolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, oraz kilkunastoosobowa załoga specjalistów (kardiochirurgów, kardiologów, perfuzjonistów, anestezjologów, echokardiografistów i pielęgniarek) z USK we Wrocławiu. Całemu zabiegowi przyglądał się również prof. Piotr Ponikowski. – To dla mnie bardzo ważny dzień, cieszę się, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny stał się kolejnym ośrodkiem transplantacji serca. Dzięki temu mieszkańcy naszego regionu nie będą musieli szukać pomocy w innych częściach kraju – zaznacza prof. Ponikowski. 

– Zgodnie z procedurami po narząd pojechał nasz zespół chirurgów, który jednocześnie ocenił go pod względem anatomicznym i makroskopowym oraz zakwalifikował do przeszczepienia – wyjaśnia dr Roman Przybylski. – Mieliśmy o tyle komfortową sytuację, że z racji niewielkiej odległości czas niedokrwienia serca był krótki, a to sprzyja skutecznej transplantacji. Wszystko wskazuje na to, że się udało. Nasz pacjent, cztery dobry po operacji, ma się bardzo dobrze. Jestem dobrej myśli – zaznacza.

Pierwszy przeszczep serca w USK we Wrocławiu, źródło: UMED Wrocław

– Czuję się dobrze. To dar od losu, jakbym wygrał szóstkę w lotto. Teraz chciałbym zobaczyć się z rodziną i przyjaciółmi, którzy bardzo mnie wspierają. Mam nadzieję, że na Wielkanoc wyjdę do domu. To będą najlepsze święta – mówił kilka dni po operacji pan Paweł, pierwszy pacjent, któremu we Wrocławiu przeszczepiono serce.

Drugi przeszczep serca na Dolnym Śląsku – 27 lutego 2021 r.

Drugi przeszczep serca wykonano w piątek, 27 lutego br. u 20-letniej kobiety, która w stanie wstrząsu kardiogennego trafiła do wrocławskiej placówki z Wałbrzycha.

– Zastosowaliśmy mechaniczne wspomaganie krążenia – ECMO żylno-tętnicze, a następnie wspomaganie lewokomorowe pompą Levitronix – mówi prof. Michał Zakliczyński. – U chorej zdiagnozowaliśmy ostre zapalenie mięśnia sercowego ze znacznym jego uszkodzeniem. Próba terapii immunomodulacyjnej nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Decydując się na pobranie narządu, zgłoszonego dla naszej pacjentki w piątek, liczyliśmy się z tym, że chora bez zabiegu nie przeżyje nadchodzącego weekendu – przyznaje szczerze. 

W tym przypadku serce do przeszczepu w ostatniej chwili znalazło się w Ostrołęce. A jak podkreślają lekarze, w transplantacjach serca ogromną rolę odgrywa czas. Jeżeli chodzi o serce, to czas niedokrwienia (od pobrania do wszczepienia narządu) nie powinien przekroczyć czterech godzin. Udało się to przy wsparciu policji, która helikopterem przetransportowała serce.

Zabieg zakończył się sukcesem, ale – z uwagi na ciężki stan pacjentka – w dalszym ciągu wymaga intensywnej terapii.

– Leciałem z tym sercem helikopterem. To było przeżycie nie do opisania. Czułem dumę, radość, ale jednocześnie wielką niepewność, czy zdążymy i czy się serce przyjmie – opowiada dr Maciej Bochenek, kardiochirurg z USK we Wrocławiu. – Chciałbym też  podziękować rodzinom dawców, które – zgadzając się na oddanie organów swoich bliskich  ratują inne osoby, które bez transplantacji by nie przeżyły – dodaje. 

Transport serca helikopterem, źródło: UMED Wrocław

Obecnie we wrocławskim szpitalu przy ul. Borowskiej na pilny przeszczep serca czeka jeden pacjent. Kilka osób jest w tzw. grupie planowej. 

Historia przeszczepów serca:

  • 3 grudnia 1967 r. – pierwsza udana transplantacja serca na świecie, którą wykonał w Kapsztadzie zespół południowoafrykańskiego chirurga dr. Christiaana Nethlinga Barnarda.
  • 4 stycznia 1969 r. – pierwsza nieudana transplantacja serca w Polsce, przeprowadzona w Łodzi przez prof. Jana Molla i prof. Antoniego Dziatkowiaka.
  • 5 listopada 1985 r. – pierwsza udana transplantacja serca w Polsce, wykonana w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu przez zespół prof. Zbigniewa Religi.
  • 25 lutego 2021 r. – pierwsza udana transplantacja serca na Dolnym Śląsku, wykonana w Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny we Wrocławiu.
  • 27 lutego 2021 r. – druga udana transplantacja serca na Dolnym Śląsku, wykonana w Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny we Wrocławiu.

Dane Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” (stan na koniec grudnia 2020 r.)

  • liczba przeszczepień serc: 146
  • liczba osób oczekujących na przeszczepienia: 415

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl