wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przenosiny zbiorów do nowej biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej

Po 8 latach od rozpoczęcia budowy, biblioteka na Ostrowie Tumskim zaczyna wypełniać się po brzegi książkami. Migrują do niej archiwa archidiecezjalne oraz zbiory aż 3 bibliotek: biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego, biblioteki Seminarium Duchownego oraz Biblioteki Kapitulnej.

Do zbiorów nowej placówki należą m.in. ilustrowane ręcznie Kroniki Świata, rękopisy z XII wieku, czy największy w Polsce – sięgający XVI wieku - zbiór ksiąg metrykalnych. XIII-wieczna Księga Henrykowska, zawierająca pierwsze zdanie zapisane po polsku, wpisana została w 2015 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Księga Henrykowska uważana jest za unikatowe świadectwo przenikania się kultur na Śląsku. Lapidarnie ujął to kilka lat temu ks. prof. Józef Pater z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu: „Na podkreślenie zasługuje także fakt, że pierwsze zdanie po polsku napisał niemiecki opat, po łacinie, a wypowiedział je Czech do swojej żony Polki”.

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska, fot. Tomasz Walków

Z biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej – prawdopodobnie już od września – będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Z uwagi na wartość zbiorów, zainwestowano jednak w zabezpieczenia: kilkadziesiąt kamer, kody dostępu, zewnętrzną ochronę.

Biały budynek biblioteki powstał w miejscu, gdzie od XVIII wieku stał alumnat, czyli akademik dla kleryków. Odtworzony został na podstawie zdjęć. Jego obecna kolorystyka budziła w ostatnich latach kontrowersje wśród architektów i konserwatorów zabytków. Barbara Nowak-Obelinda, wojewódzka konserwator zabytków, nazwała go nawet „fatamorganą na tle Ostrowa Tumskiego”. Zgodnie z informacjami płynącymi z Archidiecezji Wrocławskiej - budynek nie będzie jednak malowany, pozostanie w dotychczasowej formie.

Nowa biblioteka ma 6 kondygnacji (licząc z poddaszem i piwnicami) o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. m kw. Jej budowa pochłonęła ponad 20 milionów złotych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama