wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kopernik jak nowy i dużo zieleni – kolejna odsłona Promenady

Kopernik jak nowy i dużo zieleni – kolejna odsłona Promenady

Data publikacji: Autor:

Ktoś pamięta oryginalny kolor pomnika Mikołaja Kopernika, który stoi na placu na tyłach Ogrodu Staromiejskiego od 1974 roku? Jeśli nie, wielki astronom, wyrzeźbiony przez prof. Leona Podsiadłego, ukaże swoją prawdziwą „twarz” jeszcze w tym roku. Wtedy gdy zakończą się prace na kolejnym odcinku Promenady Staromiejskiej.  

Reklama

Przypomnijmy – odzyskiwanie piękna Promenady Staromiejskiej zaczęło się od pl. Jana Pawła II, niejako na tyłach ul. Włodkowica. „Po chwili” tworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej w mieście objęło odcinek od ul. Świdnickiej do Krupniczej. Przebudowano tam nawierzchnię ciągów pieszych i rowerowych, zamontowano oświetlenie i elementy małej architektury – wszystko to w obrębie pl. Wolności, czyli w bezpośredniej bliskości wzniesionego Narodowego Forum Muzyki, którego otwarcie już we wrześniu br. Promenada rozkwitła – także w sensie dosłownym – bogatą roślinnością: liczonymi w setkach drzewami, tysiącami krzewów i bylin. Niedawno ogłoszono, że Promenada Staromiejska już otwarta.

Kilka dni temu wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl ogłosił jednak, że: – Przyszedł czas na kolejną odsłonę promenady – usłyszeliśmy podczas briefingu, na którym magistrat zdradził plany rewitalizacji kolejnej części miasta. – Na plac przy skrzyżowaniu uli. Piotra Skargi i Teatralnej, gdzie stoi pomnik Mikołaja Kopernika. To miejsce wymaga przeobrażenia, tak by z jednej strony przywrócić układ historyczny promenady i uzupełnić tę zabudowę, a z drugiej uczynić to miejsce przyjaznym dla wszystkich użytkowników – pieszych, rowerzystów, osób z dziecięcymi wózkami, a także osób poruszających wózkach inwalidzkich się – podkreślił wiceprezydent i dodał, że tym samym Wrocław wzbogaci się o nową, atrakcyjną przestrzeń publiczną.

Przedsionek historycznego ogrodu

Inwestorem prac na tyłach Ogrodu Staromiejskiego jest Zarząd Zieleni Miejskiej. – Do końca lipca zostanie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji i zakładamy, że zostanie ona zakończona do 15 grudnia 2015 r. – informuje Krzysztof Działa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Zakładany koszt inwestycji to ok. 1 mln zł.

Nową „twarz” placu zaprojektowała firma Margarety Jarczewskiej, która była również odpowiedzialna za inne prace w Ogrodzie Staromiejskim i wokół niego.

– Fragment promenady od ul. Piotra Skargi oraz ten przy placu, na którym stoi pomnik Kopernika, projektowane były w połączeniu, jednak są to niejako dwa niezależne byty – mówi Margareta Jarczewska. – Plac przy pomniku jest bowiem takim elementem przestrzeni publicznej, która przylega do promenady i nie ma takiego samego, historycznego charakteru jak ona. Kiedyś stały tu budynki. Dlatego zaprojektowaliśmy to miejsce na sposób współczesny – dodaje projektantka.

Co się zmieni i… odmieni

Centralnym punktem placu od ponad 40 lat jest rzeźba, przedstawiająca Mikołaja Kopernika, autorstwa wrocławskiego artysty prof. Leona Podsiadłego. – Dlatego w sprawie konserwacji pomnika, sposobu jego obłożenia i zagospodarowania placu konsultowaliśmy się z Profesorem – mówi Margareta Jarczewska. Po konserwacji pomnik swoją czerwonawą kolorystyką będzie się dobrze odcinał od jasnych betonowych płyt o fakturze trawertynu. Dlaczego czerwonawą? – Ponieważ, oryginalnie, autor użył do wykonania tej rzeźby betonowej mieszanki z dodatkiem kruszywa właśnie w czerwonym odcieniu – wyjaśnia projektantka placu.

Pomnik Kopernika po konserwacji (wizualizacja)

Rzeczywiście, warunki atmosferyczne, zanieczyszczenie powietrza, a i ludzie przez cztery dekady zrobili swoje. Kopernik wyblakł, poszarzał i jakby przytulił się do pięknej, rozłożystej wierzby. Teraz będzie miał okazję, żeby znowu pokazać się w pełnej krasie… Pod wierzbą ma zaś powstać oddzielony murkiem trawnik, na którym będzie można się na przykład w ładny dzień rozłożyć. – Mamy nadzieję, że zainstalowane nawodnienie pomoże trawie się utrzymać – mówi Margareta Jarczewska.

 

Plac po rewitalizacji (wizualizacja)

Murków na placu będzie zresztą więcej – z jednej strony mają zastąpić ławki, na których autorzy projektu świadomie „przyoszczędzili” (plac leży przy ruchliwym ciągu komunikacyjnym, więc średnio służy wypoczynkowi), a z drugiej strony będą one obsadzone rabatami kwiatowymi.

Kwiatów, które będą zmieniały się i gatunkami, i kolorami od wiosny do późnej, oraz innej roślinności na placu ma być sporo. – Nasadzimy także drzewa, tj.  klony, kasztanowce, platany, oraz ponad 3 tys. różnego rodzaju krzewów, trawy i byliny – wylicza dyrektor Krzysztof Działa. Tym samym betonowa płaszczyzna placu zmaleje, ale ponieważ na korzyść „zielonych płuc” miasta – nie ma powodu do zmartwień.

Plac po rewitalizacji (wizualizacja)

Krajobrazu będzie dopełniało nowoczesne oświetlenie, kosze na śmieci, kraty pod drzewa, a także betonowe kule, jako dość luźne – jak przyznaje projektantka – nawiązanie do astronomii i wielkiego Kopernika, bo przywodzące na myśl planety Układu Słonecznego. Na nich także pewnie da się na chwilę przysiąść… Oficjalnie tuż przed końcem bieżącego roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama