wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uważaj na powódź fake newsów!

"Gdzieś zaplanowano wysadzenie wałów", "woda w mieście jest zatruta", albo "przenosimy tysiące ludzi przymusowo ewakuowanych na stadion". To wszystko nieprawda. Od kilku dni w sieci pojawia się dezinformacja. Aktywni stali się także oszuści, próbujący wykorzystać sytuację powodziową - informuje policja. Nie daj się oszukać, nie bierz udziału we wprowadzaniu innych w błąd.

Reklama

Wskazówki służb – policyjnego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także miejskich instytucji, zebraliśmy w cztery, najważniejsze zasady. Mogą być przydatne w najbliższych dniach.

Zdobywaj wiedzę z wiarygodnych źródeł

Są nimi lokalne media, zatrudniające doświadczonych dziennikarzy. Są nimi miejskie kanały informacji, są nimi komunikaty wojewody czy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Nie udostępniaj wszystkiego, co zobaczysz w sieci. Zanim udostępnisz treść, sprawdź jej źródło. Sprawdź, czy informacja jest potwierdzona przez wiarygodną instytucję lub redakcję.

Uważaj na fałszywe SMS-sy!

Zaczęły pojawiać się  fałszywe wiadomości rzekomo od RCB. W wiadomościach tych umieszczone są linki, w które pod żadnym pozorem nie należy klikać. Policja przypomina, że prawdziwe Alerty RCB nie zawierają linków.

 Aby upewnić się, że otrzymany Alert RCB jest autentyczny, możesz to zweryfikować poprzez:

Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, nie klikaj w odnośnik i nie odpowiadaj na wiadomość.

Podejrzane wiadomości SMS z linkami można zgłosić do NASK CSIRT (Computer Security Incident Response Team) używając funkcji "Przekaż", bezpośrednio na numer: 8080.  

Uważaj na fałszywe zbiórki dla powodzian!

Zachowaj ostrożność. Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych.

Co zrobić, aby uniknąć oszustwa:

  • wspieraj tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,
  • weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),
  • uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.

Pamiętaj! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów.

O sprawdzonych zbiórkach we Wrocławiu informujemy tutaj:

Uważaj na przejęcia kont na mediach społecznościowych!

Oszuści żerując na ludzkiej tragedii, w związku z sytuacją powodziową, próbują przejąć konta na profilach społecznościowych.

W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania.

Pamiętaj! Jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie ma konieczności ponownego logowania. Nie podawaj loginu i hasła. Nie panikuj. Po prostu zamknij podejrzaną stronę.

Możesz też zgłosić ją tutaj:

Źródło: Policja, Urząd Miejski Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024