wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Doświadczasz przemocy w rodzinie? Zmień to! Pilotażowy projekt wspierający ofiary przemocy

Ofiary przemocy w rodzinie mają szansę na bezpieczne schroonienie. Pixabay
Ofiary przemocy w rodzinie mają szansę na bezpieczne schroonienie.

Osoby doświadczające przemocy mogą zmienić swoje życie. Decydując się na odejście z domu, mogą liczyć nie tylko na bezpieczne lokum dla siebie, ale również dla swoich bliskich i zwierząt. We Wrocławiu ruszył projekt, dzięki któremu mają szansę na taką pomoc.

Reklama

Pilotażowy projekt wspierający ofiary przemocy

Z myślą o osobach doświadczających przemocy w rodzinie, miasto Wrocław we współpracy z pięcioma organizacjami pozarządowymi, przygotowało pilotażowy projekt pomocowy.

Dzięki niemu w sytuacji kryzysowej osoby pokrzywdzone mają natychmiast zapewnione bezpieczne miejsce pobytu na okres dwóch tygodni.

Wiele osób doświadczających przemocy obawia się odejścia od sprawcy z obawy przed tym, że nie będą miały gdzie zamieszkać. Projekt ma wspomagać w podjęciu takiej decyzji. Tu chodzi o szybką interwencję. Najważniejsze jest zapewnienie lokum na start, choćby na krótki czas, zanim zdążą znaleźć coś do wynajęcia. Osoby te mają także zapewnioną pomoc prawną i psychologiczną. W tej chwili mamy do dyspozycji dwa mieszkania z zasobu gminnego, jednak bierzemy również pod uwagę korzystanie z lokali do wynajęcia na rynku komercyjnym. Udzielamy też wsparcia hostelowego - do dwóch tygodni. Cały czas staramy się pozyskać kolejne mieszkania do tego projektu.
Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia

Do kogo kierowane jest wsparcie

Zależało nam na tym, aby wzmocnić dostępny system wspierania osób doświadczających przemocy we Wrocławiu, które pozostają bez schronienia. W istniejących programach kryteria nie zawsze umożliwiają pomoc wszystkim zgłaszającym się osobom. Naszym zamierzeniem jest ograniczyć je do minimum przy jednoczesnym współdziałaniu z instytucjami, które już oferują pomoc w mieście. Osoba, która może skorzystać z naszego programu nie musi mieć założonej formalnie niebieskiej karty, co często uniemożliwiało skorzystanie z jakiegokolwiek pomocy. Tym, co wyróżnia nasz program, jest także spojrzenie na sytuację osoby potrzebującej wsparcia w całościowy, holistyczny sposób. Dlatego też w programie możliwe jest wsparcie osób zależnych - nie tylko dzieci, ale też np. chorego rodzica czy niepełnosprawnego rodzeństwa. Jest to także dbałość o zwierzęta, które przecież traktuje się, jak członków rodziny. Z kolei w ośrodkach, które dotychczas niosły pomoc osobom doświadczającym przemocy, nie zawsze jest możliwość zabrania ze sobą psa lub kota. Zdarzało się, że to ograniczenie powstrzymywało krzywdzone osoby przed podjęciem decyzji o odejściu z domu, w którym mieszka również sprawca.
Izabela Beno, prezeska Fundacji na Rzecz Równości

Oferowane wsparcie daje czas na podjęcie decyzji o dalszym działaniu

Jak twierdzi Izabela Beno, jego istotą jest usamodzielnienie się osób, które doświadczyły przemocy. Chodzi o to, aby wzmacniać je w odzyskaniu sprawczości nad swoim życiem, czyli aby przysłowiowo „stanęły na nogi”.

Uwolnienie się od osoby stosującej przemoc jest skomplikowane z uwagi na wiele sprzężonych czynników emocjonalnych i ekonomicznych. Nam natomiast zależy, aby osoby decydujące się na uwolnienie z kręgu przemocy mogły rozpocząć życie wolne od niej, aby stały się niezależne. Tym bardziej cieszy nas współdziałanie z organizacjami i jednostkami miejskimi, które włączają się w wypracowywanie finalnego modelu wsparcia, łączącego zasoby dostępne we Wrocławiu.
Izabela Beno

Gdzie szukać pomocy?

Pilotaż programu potrwa do lipca 2023 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama