wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nie daj się oszukać! Chroń swoje pieniądze. Złota „5” bezpieczeństwa twoich pieniędzy
Kliknij, aby powiększyć
Funkcjonariusze prowadzą także lekcje z uczniami, by uświadomić o problemie jak najwięcej osób Magda Pasiewicz
Funkcjonariusze prowadzą także lekcje z uczniami, by uświadomić o problemie jak najwięcej osób

Na policjanta”, „Na prokuratora”, „Na wnuczka” – to tylko niektóre metody, jakimi posługują się oszuści, którzy najczęściej żerują na ufności osób starszych. Niestety, ofiary działają pod wpływem chwili, ulegają manipulacjom i tracą oszczędności całego życia. Łupem przestępców padają miliony złotych. Jak temu zapobiec? Policja podpowiada.

Reklama

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, zaniepokojona licznymi oszustwami, apeluje do mieszkańców poprzez kampanię informacyjną „Oszustwom STOP!” o zachowanie czujności.

Oszustwa „pod legendą”

Sposobów działania przestępców jest wiele. Wykorzystują oni zaufanie, szczególnie osób starszych, i wprowadzają w błąd. Cel mają jeden – wyłudzić od seniorów jak najwięcej pieniędzy, często okradają ich z oszczędności całego życia.

Dlatego rozmawiajmy z naszymi bliskimi, ostrzegajmy, zwłaszcza nasze babcie, dziadków i osoby starsze przed tego typu oszustami. Nie pozwólmy, żeby obcy ludzie okradali nasze rodziny. O każdym tego typu przypadku informujmy natychmiast służby pod numerem alarmowym 112, pamiętając, aby wcześniej przerwać połączenie z oszustem
podkreśla młodszy inspektor Paweł Adamczak, naczelnik wydziału prewencji KWP we Wrocławiu

Tak zwane oszustwa „pod legendą” to oszustwa popełnione z wykorzystaniem wymyślonej historii i fałszywej tożsamości, czyli np. oszustwo „Na policjanta” czy „Na wnuczka”. Ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wynika, że blisko 7 mln zł w 2023 roku wyłudzili w ten sposób przestępcy na Dolnym Śląsku!

Niedawno kolejna z mieszkanek Wrocławia dała się oszukać przekazując nieznanej osobie blisko 35 tys. zł w gotówce. 86-latka zrobiła to, bo wcześniej zadzwonił do niej oszust podający się za policjanta i powiedział, że zgromadzone przez nią w domu pieniądze są zagrożone. Dlatego, nakłoniona przez rozmówcę, postanowiła przekazać swoje oszczędności w „bezpieczne ręce” i zostawić je w foliowej reklamówce na wycieraczce przed drzwiami swojego mieszkania. Gotówka zniknęła bezpowrotnie...

Policja nie prosi o pieniądze!

Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, pracownik banku, informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy, należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji lub tak jak w opisanym przypadku zagrożone są zgromadzone w domu pieniądze.

Telefonować mogą też fałszywi: wnuczek, wnuczka, ktoś z rodziny, kto uczestniczył w wypadku drogowym. Informują, że by uniknąć kary więzienia, trzeba dla nich zorganizować pieniądze na uniknięcie konsekwencji prawnych takiego zdarzenia. Pamiętajmy, że policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy!

Uwaga na fałszywe linki

Przestępcy wykorzystują też często wiadomości SMS czy e-mail. Przygotowane są tak, aby wyglądały na autentyczne. Oszuści podszywają się także pod pracowników banków czy doradców inwestycyjnych. Pod pozorem działającej giełdy kryptowalut obiecują łatwy i szybki zysk. Po wpłaceniu kwoty na koncie pokrzywdzonego widoczne są szybkie wzrosty, co zachęca do dalszych wpłat. Przy próbie wypłacenia środków, kontakt urywa się. Uważać trzeba również na linki, które wysyłane są na smartfona lub e-mail: przychodzi wiadomość o niedopłacie za paczkę lub przesyłkę oraz link do płatności. Po kliknięciu w link przestępcy uzyskują dostęp do ekranu urządzenia oraz loginu i hasła bankowości elektronicznej, a następnie wypłacają zgromadzone na koncie środki i zaciągają kredyty.

Złota „5” bezpieczeństwa twoich pieniędzy

  1. Oszuści zawsze kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod twoich bliskich/policjanta/prokuratora.
  2. Nie przekazuj nikomu swoich pieniędzy i kosztowności.
  3. Rozłącz się!
  4. Zweryfikuj, czy twoi bliscy potrzebują twoich pieniędzy.
  5. Powiadom policję osobiście lub pod numerem telefonu 112.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl