Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Synoptycy zapowiadają jeszcze jeden śnieżny dzień. A później kilka pogodowych niespodzianek.
Prognoza pogody we Wrocławiu
W nocy z soboty na niedzielę w mieście nadal będzie padał śnieg:
To nie będą intensywne opady, ale śnieg będzie prószył kilka godzin, więc pokrywa śnieżna może miejscami przyrosnąć nawet o cztery centymetry.Ewa Łapińska, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Temperatura w nocy nie powinna przekroczyć -3 stop. Celsjusza.
W niedzielę niebo miejscami się przejaśni, ale jeszcze symbolicznie może padać śnieg. Będzie zimno, około -2 stop. Celsjusza.
Za to w nocy z niedzieli na poniedziałek ściśnie mróz, a słupek rtęci spadnie do -9 stop. Celsjusza. Nie powinno jednak już padać.
W poniedziałek ocieplenie – stosowne oczywiście do pory roku, bo termometry pokażą od -3 do -2 stop. Celsjusza. Opady śniegu sporadyczne.
Poniedziałkowa i wtorkowa pogoda to przedsmak tego, co czeka od środy: w nocy temperatura poniżej zera, a w dzień – powyżej. Oznacza to gołoledź i problemy z porannym dojazdem do pracy.
W Karkonoszach – zamykanie szlaków i ostrzeżenie przed lawinami
W wysokich partiach gór większość szlaków jest nieprzetartych. Warunki są bardzo trudne, bo śnieg miejscami tworzy nawet 2-metrowe zaspy. A tam, gdzie nie ma śniegu, jest lód. Najbliższe godziny jeszcze pogorszą tę sytuację. Dlatego Grupa Karkonoska GOPR ogłosiła dziś (sobota 2 grudnia) drugi, umiarkowany, stopień zagrożenia lawinowego.
Zagrożenie lawinowe występuje głównie w żlebach kotłów polodowcowych oraz na stromych stokach powyżej górnej granicy lasu. Tam też zamknięte są niektóre odcinki szlaków:
- szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od remontowanego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego);
- szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą) – uwaga obejście jest poprowadzone szlakiem niebieskim do Spalonej Strażnicy i dalej głównym grzbietem Karkonoszy do szlaku czarnego (Drogi Rataja);
- szlak niebieski Droga Jubileuszowa od Zakosów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym ze Śnieżki, na Zakosach obowiązuje ruch w dwóch kierunkach;
- szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia, obejście zimowe szlaku prowadzi drogą od Domku Myśliwskiego do schroniska Strzecha Akademicka;
- szlak zielony ścieżka nad reglami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, obejście zimowe prowadzi szlakiem niebieskim, wzdłuż tyczek do Czeskiej Budki – skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
- szlak żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
- szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy (skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym), obejście jest poprowadzone drogą zimową, wzdłuż tyczek, szlakiem czarnym do schroniska na Szrenicy i dalej wzdłuż tyczek do szlaku czerwonego;
- szlak czerwony trawersujący stoki Wielkiego Szyszaka od Śnieżnych Kotłów do Obniżenia pod Śmielcem (skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim) – obejście zimowe jest poprowadzone wzdłuż tyczek południowymi stokami Wielkiego Szyszaka, po stronie czeskiej.
Wszystkie zamknięte szlaki wraz z ich zimowym obejściem znajdziesz TUTAJ
Prognoza pogody na Pogórzu Sudeckim
W nocy z soboty na niedzielę wciąż musimy spodziewać się sporych opadów śniegu. Przybędzie kolejne 10–15 centymetrów. Wiatr miejscami porywisty będzie powodował zamiecie. I zimno, nawet -9 stopni Celsjusza.
W niedzielę w górach nadal będzie padało, ale znacznie słabiej. I może niektórzy odczują wyższą temperaturę – termometry pokażą -5 stop. Celsjusza.
W nocy z niedzieli na poniedziałek wreszcie przestanie padać. Ale w Kłodzku i Jeleniej Górze temperatura spadnie nawet do -15 stop. Celsjusza. W kolejny dniach możemy jednak spodziewać się powolnego ocieplenia.