wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pierwszy na świecie przeszczep ręki pacjentowi urodzonemu bez kończyny

Pierwszy na świecie przeszczep ręki pacjentowi urodzonemu bez kończyny

Data publikacji: Autor:

Piotr ma 32 lata i tyle lat musiał radzić sobie bez jednej dłoni. Urodził się z wadą. Teraz, dzięki zespołowi chirurgów z Adamem Domanasiewiczem na czele, ma szansę na życie z obiema dłońmi. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przeprowadzono pierwszą taką operację na świecie.

Reklama

Operacje przeprowadzono kilkanaście dni temu. I już zaraz po wybudzeniu z narkozy pacjent mógł ruszać palcami. – Nie potrafię znaleźć słów, aby opisać to co czułem.  Przez całe swoje życie nie miałem dłoni. Pierwsze co zobaczyłem to nowa dłoń. Spełniło się moje największe marzenie – mówi wzruszony Piotr.

Pierwsza na świecie

Na cały świecie przeprowadzono 120 operacji przeszczepu ręki. Zawsze byli to ludzie, którzy stracili kończynę w wyniku urazu. Piotr jest pierwszym pacjentem który urodził się bez ręki. Jego mózg nigdy nie miał informacji o tym, że ma władną dłoń, że może poruszać palcami tej dłoni. Wszystkie mięśnie, nerwy i naczynia krwionośne nie funkcjonowały, jak w sprawnej kończynie. Jak się okazuje, mózg uczy się szybko, bo już po wybudzeniu pacjent mógł poruszać przeszczepioną dłonią.

Nowa nadzieja

Największa trudność w tej operacji to różnice anatomiczne między dawcą, a biorcą. Dlatego konieczne było pobranie od dawcy kończyny z tak zwanym zapasem. Pacjentowi przeszczepiono dłoń, jednak nerwy i naczynia krwionośne łączono na wysokości ramienia. – Dzisiaj świat patrzy na nas. Lekarze tego szpitala dokonali pierwszego takiego przeszczepu na świecie. Jesteśmy pionierami, którzy otworzyli nowe możliwości i dali nadzieję ludziom, którzy urodzili się bez rąk – powiedział dr. Adam Domanasiewicz. – Chcę podziękować rodzinie dawcy za to, że zgodzili się na ten wspaniały dar. Słowa podziękowania należą się także wspaniałemu zespołowi, który z wielkim poświęceniem operowali przez 13 godzin – dodał.

Dr. Adam Domanasiewicz: Dzisiaj świat patrzy na nas!

Piotra czeka teraz długa rehabilitacja. Do końca życia będzie musiał brać leki immunosupresyjne – czyli takie, które będą zapobiegać odrzuceniu przeszczepu. – Było warto. Jestem w stanie skazać się na dożywotnie branie leków, żeby tylko mieć obie ręce – dodaje Piotr.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama