Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Przez ostatnie dwa lata grupy dzieci przystępujących do pierwszej komunii były mniejsze, zdarzały się także uroczystości indywidualne. Pierwszokomunijne msze organizowano także w środku tygodnia. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko zakażenia się COVID-19.
Więcej dzieci do pierwszej komunii
Tego typu trudności nie spowodowały spadku liczby dzieci. Przeciwnie, porównując rok do roku znacznie ich przybyło. W 2019 r. do komunii w całej diecezji przystąpiło 6 958 dziewczynek i chłopców, w 2020 – 9 500, a w roku 2021 aż 11 361.
Arcybiskup Józef Kupny zdecydował o zniesieniu obostrzeń w kościołach Archidiecezji Wrocławskiej związanych z zagrożeniem koronawirusem. To efekt mniejszej liczby zachorowań na COVID-19 i odwołania restrykcji rządowych dotyczących wydarzeń masowych.
O terminach pierwszej komunii decydują proboszczowie i rodzice
Ksiądz arcybiskup nie ogłosił specjalnych wytycznych, jak teraz mają być zorganizowane uroczystości pierwszokomunijne. Zostawiamy te decyzje do uzgodnienia proboszczom i rodzicomks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy wrocławskiej kurii
W parafiach na Dolnym Śląsku najczęściej wyznaczone zostały po dwa terminy mszy dla dzieci pierwszokomunijnych.
– Zalecamy jednak, aby każdy przypadek traktować indywidualnie. Może się zdarzyć, że dziecko lub osoba z jego rodziny ma obniżoną odporność. Wówczas ceremonia może mieć charakter kameralny, indywidualny – podkreśla ks. Rafał Kowalski.