wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pamięć Sierpnia

31 sierpnia to pamiętna data w najnowszej historii. Pytanie czy ją pamiętamy, co dla nas oznacza i czy potrafimy świętować kolejne rocznice Sierpnia?

Przed 33-laty podpisano Porozumienia Sierpniowe i zarejestrowano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Związek powstał na fali niezadowolenia społecznego z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej społeczeństwa oraz ze sposobu sprawowania władzy przez rządy komunistyczne. Protesty zakończyły się podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Wśród 21 postulatów najważniejsze to ograniczenie cenzury i możliwość działalności związkowej niezależnej od władz komunistycznych. Do Wrocławia dokument trafił 1 września 1980r. o godzinie 4.30. Przywiózł go Bogusław Ziobrowski, wiceprzewodniczący międzyzakładowego komitetu strajkowego MPK.

- Radość i entuzjazm – to pamiętam z tamtych dni – mówi Władysław Frasyniuk, działacz „Solidarności”. – Zajezdnie autobusowe, fabryki to były miejsca, gdzie zgłaszali się zwykli ludzie i myśmy ich przyjmowali. Byliśmy razem. Bez względu na to, czy to robotnik czy inteligent. To było coś pozytywnego. Dla mnie szczególnie ważne było, że słowo „przyzwoitość” nabrało sensu.

- W tym czasie uczestniczyłem w strajku, pracowałem jako robotnik budowalny na osiedlu Nowy Dwór we Wrocławiu – mówi Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu. – Na początku był starach, bo nie wiedzieliśmy, co będzie. Z każdym dniem rosły nam skrzydła.

Pytanie jak świętować tamte wydarzenia dziś?

- Tylko radośnie – podkreśla W. Frasyniuk. – Politycy tkwią w fałszywym przeświadczeniu, że wolność zawdzięczamy Piłsudskiemu i Dmowskiemu. To nie prawda. Wolność zawdzięczamy samym sobie. I warto o tym pamiętać.

10 milionów członków w 1980 r. – dziś 700 tysięcy. Inne czasy - inny związek.

- Wartości pozostały – zaznacza K. Kimso.- Walka o godność jest aktualna. Ludzie tracą pracę, bo ośmielają się zamarzyć o związku zawodowym. Ogranicza się działalność związkową. Prawo jest coraz bardziej niekorzystne dla ludzi pracy.

Związkowcy podkreślają, że wielu bezimiennych bohaterów z tamtych czasów dziś potrzebuje pomocy. To ma się zmienić. Senat RP przygotowuje ustawę o wsparciu finansowym dla dawnych działaczy, którzy dziś są w trudnej sytuacji życiowej. Jeżeli udokumentują działalność opozycyjną to dostaną pomoc państwa. Najwyższe świadczenie ma wynieść 800 złotych miesięcznie. Z danych CBOS wynika, że takich osób może być nawet 230 tysięcy.

- Mam nadzieję, że jeszcze w tej kadencji parlamentu uda nam się przyjąć ustawę w tej sprawie – mówi Jarosław Obremski, senator. – Uważam, że za dobre czyny powinna być nagroda. Tym ludziom państwo coś zawdzięcza i teraz powinno im pomóc.

Do tradycji „Solidarności” ma się odwoływać Centrum Historii Zajezdnia, które we Wrocławiu powstanie w 2016 r. Będzie na terenie zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. To kolebka wrocławskiej „S”. Tam 26 sierpnia 1980 r. wybuchał strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża. CHZ ma być miejscem wystaw poświęconych historii Wrocławia, regionu, i prowadzić działalność edukacyjną.

jr

Obchody 33.rocznicy powstania NSZZ ”Solidarność” we Wrocławiu.

31.08.2013 r. godz. 12.00

Otwarcie wystawy wydawnictw niezależnych ze zbiorów Janusza Wolniaka.

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu

 31.08.2013 r. godz. 17.00

Koncert w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Wystąpi Goran Bregovic, Zakopower i De Press. Bilety dostępne w salonach Empik i Media Markt oraz w serwisach www.biletyn.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl i www.eventim.pl

 01.09.2013 r. godz. 10.00

Złożenie kwiatów na grobie śp. Kazimierza Michalczyka i śp. Piotra Bednarza

01.09.2013 r. godz. 12.00

Msza Św. w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy

01.09.2013 r. godz. 13.30

Uroczystość pod tablicą Solidarności przy zajezdni na ul. Grabiszyńskiej

07.09.2013 r.

XXIII Bieg Solidarności

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl