Po otwarciu Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie automatyki przemysłowej w Lotniczych Zakładach Naukowych przy ul. Kiełczowskiej, miasto uruchamia kolejne – tym razem skoncentrowane na elektromobilności.
Wrocławska samochodówka z nowymi pracowniami
Branżowe Centrum Umiejętności przy ul. Borowskiej składa się z pięciu pracowni, z czego trzy przypominają stacje diagnostyczne. Kursanci – zarówno uczniowie, jak i dorośli – będą ćwiczyć na rzeczywistych pojazdach elektrycznych i hybrydowych (samochody, hulajnogi, skutery), ucząc się diagnostyki, naprawy, eksploatacji, a także pomiarów mocy i momentu obrotowego.
Elektromobilność to nie moda, lecz nowy standard. Nasze centrum pozwala ćwiczyć realne scenariusze awarii, analizować układy napędowe, zarządzać energią. To nie tylko nauka zawodu, ale kompetencji przydatnych w całej gospodarce niskoemisyjnej. To szansa dla młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, ale i dla dorosłych, którzy chcą się rozwijać czy się przebranżowić.Małgorzata Hamberg, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 we Wrocławiu
Uczestnicy szkoleń będą między innymi:
- poznawać budowę pojazdów elektrycznych,
- uczyć się obsługi układów napędowych pojazdów elektrycznych,
- przeprowadzać pomiary mocy, momentu obrotowego silników i obciążenia pojazdów,
- naprawiać usterki związane z elektroniką,
- uczyć się zarządzania systemami w pojazdach elektrycznych i hybrydowych.
Galeria zdjęć
– Te pracownie naprawdę robią wrażenie i cieszę się, że będziemy mogli uczyć się w tak nowoczesnych warunkach. To naprawdę idealne miejsca, by poznać samochody elektryczne. Jak funkcjonują, i jak je naprawiać. Do tej pory z takimi samochodami nie miałem do czynienia – mówi Szymon, uczeń ZS nr 2 we Wrocławiu.
Z KPO do sali warsztatowej
Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 18 mln złotych, z czego ponad 15,3 mln pochodzi z dofinansowania unijnego. Środki pozwoliły na modernizację pomieszczeń, zakup sprzętu, przygotowanie programu szkoleń i zatrudnienie specjalistycznej kadry.
Współpraca z Polską Izbą Motoryzacji i firmami Radiotechnika Marketing oraz Nawrot pozwoliła dopasować program szkoleń do specyfiki branży. Do końca czerwca 2026 roku centrum przy ul. Borowskiej planuje przeszkolić co najmniej 300 osób.
Z wielką radością przyjmuję takie działania. Jestem przekonany, że młodzież oraz dorośli zdobędą tutaj odpowiednie kompetencje, które przydadzą się w rozwoju naszego miasta.Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia
Cztery centra branżowe we Wrocławiu
To już drugie z czterech centrów planowanych w mieście. Pierwsze – poświęcone automatyce przemysłowej od października 2024 r. funkcjonuje przy Lotniczych Zakładach Naukowych. Trzecie – skupione na elektryce, powstaje przy CPKZ ul. Strzegomskiej, a czwarte – w obszarze florystyki zaplanowano przy ZS nr 3 przy ul. Szkockiej.