Zatytułowano ją słowami zaczerpniętymi od ukraińskiego pisarza Serhija Żadana „Jutro obudzimy się o jeden dzień bliżej naszego zwycięstwa”!
Kijów, Lwów, Charków, Odessa są zniszczone
Dla uchodźców, którzy trafili również do Wrocławia, te miasta były domem, z którego musieli uciekać. Ale trafili, właśnie tu - do miasta, którego historia jest bardzo podobna jak tych skąd uciekli przed agresją.
Działania wojenne zawsze odciskają piętno na całych społecznościach i miastach. Wystawa ma symbolicznie przypominać historię zarówno Wrocławia, jak i kilku innych zniszczonych miast europejskich, odbudowanych i dzisiaj przyjmujących uchodźców. Wrocław, Hamburg, Drezno odbudowano i dzisiaj wyciągają pomocną rękę do potrzebujących uchodźców.
Nie widziałeś wystawy? Zobacz ją w naszej galerii zdjęć
Założeniem tej wystawy było pokazanie, że wojna nie wybiera miejsca, dlatego tak istotne jest, aby nieść pomoc osobom dotkniętym skutkami działań wojennych. Organizatorzy chcieli także, aby ta wystawa dawała nadzieję Ukraińcom, że ich miasta - podobnie jak te, które zostały zniszczone podczas wcześniejszych wojen - zostaną odbudowaneorganizatorzy
W zgromadzeniu materiałów na wystawę pomagały Archiwum Miejskie w Dreźnie, Muzeum Miejskie Wrocławia, miasta Lwów, Kijów i Charków oraz Pan Roman Balukow i Pan Viacheslav Onyshchenko.
Obejrzeć ją można we Wrocławiu do 10 marca. Ruszy później do innych Polskich miast. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości trafi także do Ukrainy.