4. „Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław”

Od 2007 r. Wrocławski Park Technologiczny SA (WPT) realizuje projekt o nazwie „Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław”, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Ma on na celu stworzenie grupie obecnych i przyszłych przedsiębiorstw-rezydentów Parku sprzyjających warunków dla prowadzenia oraz rozwoju konkurencyjnej rynkowo działalności gospodarczej charakteryzującej się istotnym wykorzystaniem innowacji, stosowania wysokich technologii, czy wytwarzaniem zaawansowanych produktów. Budowanie przez WPT przyjaznego otoczenia dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) to przede wszystkim zmniejszanie bariery dostępu do nowoczesnej infrastruktury badawczo-wdrożeniowej (sprzęt laboratoriów i prototypowni), czy samych technologii (know-how, patenty). W przyjętym modelu funkcjonowania projektu instytucja otoczenia biznesu, jaką jest WPT, finalnie przekazuje pozyskane przez siebie dofinansowanie beneficjentom końcowym tj. swoim rezydentom (najczęściej podmioty z sektora MŚP) poprzez udzielanie pomocy de minimis przy naliczaniu opłat za korzystanie z infrastruktury sprzętowej.

Koszt całkowity przedsięwzięcia wynosi 182,73 mln zł., z której to kwoty ponad 64% stanowi koszt wybudowania 5 budynków biurowo-laboratoryjnych i technologicznych kompleksu INNOPOLIS Wrocław tj.: ALFA, DELTA, OMEGA, LAMBDA oraz SIGMA o sumarycznej powierzchni całkowitej 34 000 m2. Z powierzchni tej po ok. 1/3 przeznaczono na cele laboratoryjne, biurowe i pomocniczo-techniczne. Razem we wszystkich obiektach, z których pierwsze 4 są już gotowe, przedsiębiorcy-rezydenci Parku będą mogli docelowo ulokować ok. 1750 swoich pracowników.

Budynek ALFA (Centrum Innowacyjne Biznesu) to pierwszy z obiektów powstałych w ramach projektu i usytuowany przy ul. Klecińskiej. Niewysoki (13,5m), 3-kondygnacyjny obiekt biurowo-laboratoryjny o powierzchni użytkowej 6 657 m2 przeznaczony do pracy 625 osób. W części wspólnej zlokalizowane są sale konferencyjne, bar oraz przestrzeń ekspozycyjna w hallu.

Budynek biurowo-laboratoryjny DELTA to zróżnicowany architektonicznie, nowoczesny 5-cio kondygnacyjny obiekt z garażem podziemnym, o wysokości 25 m i powierzchni użytkowej 11 515 m2, w którym może pracować nawet do 560 osób. Na powierzchni ok. 3 000 m2 zlokalizowanie są laboratoria, natomiast parter budynku przeznaczony jest na funkcje wspólne, m.in.: konferencyjno-ekspozycyjną, usługową i rekreacyjną. Pozostała powierzchnia przeznaczona jest na funkcje biurowe.

Natomiast podstawowym przeznaczeniem 3-kondygnacyjnego budynku technologiczno-biurowego OMEGA o powierzchni użytkowej 2 777 m2 jest zapewnienie warunków dla działania trigeneracyjnej siłowni, która pokrywa z nawiązką zapotrzebowanie na energię elektryczną, ciepło i chłód (klimatyzacja) dla całego kompleksu Wrocławskiego Parku Technologicznego.  Realizowane rozwiązanie ma charakter eksperymentu techniczno-ekonomicznego. W budynku zlokalizowane zostały ponadto: badawcze Laboratorium Energetyki oraz profesjonalne serwerownie (Centrum Modelowania oraz Usług Hostingowych i Kolokacyjnych).

Budynek LAMBDA to obiekt laboratoryjno-technologiczny o powierzchni użytkowej 3 318 m2. Powstał on z uwagi na szczególne wymagania stawiane przez specjalistyczne wyposażenie (liniowy akcelerator elektronów) zlokalizowanego w jego podziemiu Laboratorium Badań Nieniszczących. Na wyższych kondygnacjach usytuowano Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki, Spintroniki.

Z końcem 2013r. rozpoczęła się budowa 5-tego budynku objętego projektem tj. budynku SIGMA. Ma on mieć charakter bardzo zbliżony do funkcjonującego już budynku DELTA. 5-kondygnacyjny budynek laboratoryjno-biurowy o powierzchni użytkowej użytkowa 5 345 m2 zapewni miejsce pracy dla ok. 400 osób.

Z większości, pozostałych po wybudowaniu budynków, środków projektu (tj. ok.35%) dokonywane są zakupy aparatury badawczo-technologicznej stanowiącej wyposażenie 13 specjalistycznych laboratoriów, pracowni i prototypowni tworzonych w nowobudowanych obiektach. Do końca 2013r., kierując się realnymi potrzebami firm-rezydentów Parku zakupiono wyposażenie sprzętowe za ok. 32,0 mln zł. (26,0 mln zł. netto). Będą mogli z niego korzystać wszyscy kontrahenci WPT, ale przede wszystkim funkcjonujący na terenie Parku rezydenci.

Poza częścią laboratoryjną, budynki kompleksu INNOPOLIS posiadają powierzchnię przeznaczoną dla przedsiębiorców, którzy będą mogli prowadzić tu wieloraką działalność: od naukowo-badawczej czy badawczo-rozwojowej po doświadczalną, a nawet nieuciążliwą produkcję w skali półprzemysłowej (przykładowo w Laboratorium Skalowania Procesów Chemicznych).

Podsumowując, istotą realizowanego projektu jest przekazanie uzyskanego wsparcia do innowacyjnych przedsiębiorstw Parku w postaci pomocy de minimis, co istotnie obniża bariery wejścia na rynek z nowatorskimi produktami. Ponadto znacząco zmniejsza nakłady inwestycyjne czy poziom ryzyka związanego z wdrożeniem zaawansowanych technologii produkcyjnych. Dla innowatorów oznacza to możliwość rozpoczęcia i rozwoju działalności bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów początkowych, co ma szczególne znaczenie dla podmiotów nowotworzonych np. wywodzących się z inkubatorów czy tzw. spin-offów powstających na bazie technologii i patentów rodzących się w jednostkach naukowo-badawczych.

Więcej o projekcie „Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław” przeczytać można na www.technologpark.pl

WPT