wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. O nowym roku szkolnym

Ilu uczniów powita we wrześniu nowy rok szkolny we Wrocławiu, w tym ilu pierwszoklasistów?

Przeszło 77 tys. uczniów. Wszystkich siedmiolatków w mieście mamy dokładnie 5,7 tys. a około 3,8 tys. z nich pójdzie do szkół publicznych. W klasach pierwszych szkól podstawowych będzie się uczyło ok. 4,6 uczniów. Nie mamy informacji jeśli chodzi o szkoły niepubliczne.

A co z sześciolatkami w szkołach? Ile sześciolatków w tym roku ich rodzice zdecydowali się posłać ich do szkoły?

Mniej niż w zeszłym roku. Na razie wiemy o 800, ale ta liczba może się zmienić, bo rodzice mają wybór. W ubiegłym roku sześciolatków, które poszły do pierwszej klasy, było o 100 więcej.

Jesteśmy przy sześciolatkach to zapytam o przedszkolaki. Ilu w tym roku dzieci pójdzie do przedszkoli?

Wychowaniem przedszkolnym realizowanym w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego we Wrocławiu objętych jest ponad 22 tys. Dzieci. Generalnie, choć mamy niż, liczba dzieci w przedszkolach rośnie, bo mamy większą ofertę opieki przedszkolnej dla rodziców.

Powstają nowe przedszkola - niedługo, bo w styczniu, na Brochowie, przy ul. Semaforowej otworzymy duże przedszkole z 11 oddziałami, dla 275 dzieci. Z parkingiem i placem zabaw. W tym rejonie brakuje bowiem bardzo takiej placówki. W ostatnich pięciu latach liczba miejsc w przedszkolach Wrocławia zwiększyła się o ponad 4 tysiące.

Dużo się mówi ostatnio o zwolnieniach nauczycieli. O ilu nauczycieli mniej zacznie pracę w nowym roku szkolnym? I jakich przedmiotów są to nauczyciele?

Szacujemy, że będzie ich o 60-70 mniej. Ostateczna liczbę poznamy we wrześniu. Zobaczymy jak dyrektorzy placówek, które miały problem z redukcją etatów, poradzili sobie. Zwolnienie nauczyciela to ostateczność. Dyrektorzy mogą zaproponować nauczanie innego przedmiotu (jeśli nauczyciel ma odpowiednie kwalifikacje), dogadać się z dyrektorem innej szkoły i tam mu zaproponować pracę, albo zmniejszyć etat. Niektórzy nauczyciele, którzy pracowali, a są w wieku emerytalnym, pójdą na emeryturę. Redukcje etatów i zwolnienia pociągnęła nowa podstawa programowa w szkołach ponadgimnazjalnych, ale też niż demograficzny. Chodzi o nauczycieli takich przedmiotów jak biologia, geografia, fizyka, chemia, ale też germanistów, i polonistów. Na szczęście we Wrocławiu nie została zlikwidowana żadna szkoła.

Wśród rodziców chodzą słuchy, że w związku z niżem demograficznym i zwolnieniami nauczycieli klasy są łączone i w będzie po 40 dzieci w klasach.

To są jakieś mity o 40 uczniach w klasie. Średnia liczba uczniów w klasie w podstawówkach to 23 osoby.

Czy powstają może nowe szkoły, mam na myśli inwestycje. I co z nowymi boiskami?

Oczywiście. Na ten rok mamy zaplanowanych dużo więcej inwestycji, niż w roku ubiegłym. Mamy na nie, łącznie z remontami, około 15 mln. zł. Nowe inwestycje to całkowita wartość 57 mln zł. Oprócz budowy wspomnianego przedszkola przy ul. Semaforowej, rozbudowujemy i modernizujemy Szkołę Podstawową nr 20 przy ul. Kamieńskiego, która będzie mieć dobudowane nowoczesne skrzydło, na 12 sal lekcyjnych i 2 zerówki. Prawie gotowy jest już wybudowany - w miejsce starego - blok sportowy w podstawówce nr 47 przy ul. Januszowickiej, która przeszła modernizację. Wkrótce rozpocznie się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 84 przy ul. Górnickiego. Teraz uczy się w niej ok. 300 dzieci, a po przebudowie - w 2014 r. – szkoła będzie mogła przyjąć ich aż 1000. Z końcem tego roku zakończy się rozbudowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Inflanckiej, dzięki której dzieci będą miały lepsze warunki i będzie mogło uczyć się ich więcej.

W tym roku powstało też pięć nowych boisk, min. przy Zespole Szkół Sportowych nr 22 przy ul. Parkowej, Zespole Szkół nr 19 przy ul. Spółdzielczej czy zespołach szkolno-przedszkolnych nr 14 przy ul. Częstochowskiej i nr 17 przy ul. Wieczystej. Wartość tych inwestycji to ok. 2,5 mln. zł

Czy wiecie już ile w tym roku dzieci z najuboższych rodzin dostanie wyprawki szkolne? Ile na nie wydacie?

Rodzice mają czas zgłosić się po wyprawkę do 4 września, więc nie możemy podać na razie liczb. Wg szacunków o wyprawkę będzie starało się ok. 3 tys. uczniów. Na ten cel otrzymujemy dotacje z Ministerstwa Edukacji Narodowej, a na wyprawki dla dzieci romskich, które dostaje każde dziecko, z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Czy w tym roku wprowadzacie jakieś nowe programy edukacyjne?

Część nowych programów jest związanych z ogłoszeniem Wrocławia Europejską Stolicą Kultury w 2016 r. Chcemy przede wszystkim przygotować dzieci do odbioru zarówno kultury wyższej jak i tej codziennej.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Eliza Głowicka

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl