wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowoczesny Ratusz i wieża z zachwycającym widokiem
Kliknij, aby powiększyć
Ratusz i plac miejskie w Siechnicach UM Siechnice
Ratusz i plac miejskie w Siechnicach

Budowa Ratusza w Siechnicach zakończyła się w 2012 roku, ale mieszkańcy miasta są z niego tak dumni, jakby jego wiek liczono w stuleciach. W gminie Siechnice – poza nagradzanym Ratuszem, warto odwiedzić i zobaczyć wiele innych miejsc: ładnych i ciekawych, idealnych na wypoczynek

Reklama

Jeśli mieszkańcy i władze miasta są odpowiednio zmotywowani, jeśli jest dobry pomysł i plan, to budowa centrum miasta może potrwać zaledwie sześć lat. Tak jak w Siechnicach.

Wiek Ratusza liczony na palcach

Najlepiej pokazują to zdjęcia prezentujące teren, gdzie dzisiaj stoi Ratusz, przed i po realizacji budowy.

Równolegle z rozpoczęciem  budowy Ratusza (wmurowanie kamienia węgielnego na początku 2011 r.), na terenach wokół niego zaczęły powstawać wielorodzinne domy, stawiane przez developerów. Na kilkunastu hektarach powstało do dziś kilkanaście budynków, jest w nich kilkaset mieszkań.

Urząd Miejski przeniósł się do nowego budynku w Siechnicach w połowie 2012 roku.

Widok na Ratusz i plac miejski, fot. Archiwum UM Siechnice

Jednym z ostatnich etapów tworzenia centrum Siechnic było zakończenie budowy placu miejskiego wraz z targowiskiem przed Ratuszem. Powstała przemyślana, doskonale zaprojektowana i wykonana przestrzeń publiczna. To miejsce ma walory społeczne (integrujące) i gospodarcze.

Ratusz w Siechnicach zyskał  uznanie w oczach fachowców. Otrzymał serię nagród, m.in. wyróżnienia w polskiej edycji konkursu architektonicznego Brick Award oraz II nagrodę w konkursie „Przyjazna przestrzeń publiczna” Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Wygląd i funkcjonalność centrum Siechnic doceniło Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miasta Polskich, które uznały centrum Siechnic za najlepiej nowo wykreowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

Wiosną 2017 roku Burmistrz Siechnic odebrał od prezydenta RP nagrodę „Lider dostępności” przyznaną Gminie Siechnice w kategorii „przestrzeń publiczna” za najlepiej zaprojektowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną w Polsce.

Plac miejski w Siechnicach, fot. Archiwum UM Siechnice

O Ratuszu rozpisywały się branżowe czasopisma architektoniczne. Miesięcznik „Architektura” pisał, że za sprawą nowego centrum: „przemysłowe osiedle zmieniło się w nowoczesne miasteczko”.

Taka seria rekomendacji powinna dostatecznie rozbudzić ciekawość i chęć obejrzenia siechnickiego Ratusza na własne oczy.

Sanktuarium w Świętej Katarzynie

Także miłośnicy historii nie powinni być zawiedzeni z wizyty w gminie Siechnice. W odległości zaledwie czterech km leży miejscowość Święta Katarzyna i Sanktuarium Matki Bożej św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Pierwsza świątynia w tym miejscu jest wymienia już w XIII-wiecznych kronikach. Po pożarze w XVIII była odbudowana, ale wnętrzu nadano barkową formę. Zabytkowy kościół został zniszczony pod koniec II wojny.

Sanktuarium w Świętej Katarzynie, fot. Archiwum UM Siechnice

Po 1945 r. opiekę nad sanktuarium objęli przesiedleńcy z Kresów, którzy ją odbudowali oraz umieścili tu kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wart obejrzenia jest także modernistyczny klasztor Zgromadzenia Sióstr Pasterek. To w gruncie rzeczy rozległy kompleks klasztorno-szpitalny, w którym dzisiaj funkcjonuje dom opieki nad osobami starszymi.

Wieża widokowa w Kotowicach

To jeden z ciekawszych obiektów turystycznych w gminie Siechnice, popularny zwłaszcza wśród amatorów rowerowych wędrówek po okolicy Wrocławia (to zaledwie 15 km od granic miasta).

Wieża stoi w Kotowicach, w przysiółku Utrata tuż nad brzegiem Odry. Ma 40 metrów wysokości i trzy tarasy widokowe. Ze szczytu konstrukcji widać nie tylko ciekawą panoramę gminy Siechnice i terenów przyrodniczych Natura 2000 -  rzadkich pod względem przyrodniczym w skali Polski i Europy.

Przy dobrej pogodzie z wieży podziwiać można piękną panoramę Wrocławia, Oławy i Oleśnicy oraz Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie i zarys Sudetów.

Wieża widokowa w Kotowicach, fot. Archiwum UM Siechnice

Wieżę można zwiedzać bezpłatnie – codziennie (od marca do września) od 10.00 do 20.00

Najłatwiej do wieży dojechać rowerem. W 2016 r. władze gminy zakończyły realizację projektu „ODRA VELO - system turystyki aktywnej w gminie Siechnice wraz z budową stadionu w Siechnicach”, współfinansowanego przez Unię Europejską.

W ramach tego projektu wprowadzono rozwiązania sprzyjające turystyce, m.in.:

  • wybudowano Punkty Informacji Turystycznej w miejscowości Trestno i Mokry Dwór;
  • wybudowano stadion lekkoatletyczny wraz z terenami rekreacyjno- sportowymi w Siechnicach;
  • powstały ścieżki edukacji ekologicznej oraz turystyczno- kulturowej dotyczące gminy Siechnice;
  • wyznaczono i oznakowano żółty szlak rowerowy z Wrocławia poprzez Siechnice aż do wieży w Kotowicach.

Tekst na podst. materiałów informacyjnych UM Siechnice.

Jak dojechać?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia drogą krajową 94 w kierunku Opola. Odległość 13 km, czas przejazdu 20-30 minut.

Pociągiem: wyjazd z dworca Wrocław Główny w kierunku Jelcza-Laskowic. Odległość 11 km, czas przejazdu 10-12 minut.

Autobusem podmiejskim: wyjazd z przystanku przy Galerii Dominikańskiej autobusem linii 900 P. Odległość 13 km, czas przejazdu (zależy od natężenia ruchu) 35-50 minut.

Siechnice

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl