wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Automaty z paczkami już nie na każdym rogu? Są wytyczne

"Wytyczne dla operatorów automatów przechowujących przesyłki na obszarze miasta Wrocławia” - to tytuł dokumentu sporządzonego przez Wrocławskie Mieszkania we współpracy z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Wydziałem Architektury i Zabytków UM. Nowe regulacje mają zadbać o estetykę przestrzeni miasta. Wrocław jako pierwszy w Polsce wprowadza podobne regulacje. Co się zmieni?

Reklama

Wrocław wprowadza wytyczne dla operatorów automatów kurierskich, popularnie nazywanych "paczkomatami" (choć pamiętajmy jest to nazwa własna firmy InPost). Nowe zasady opracowały Wrocławskie Mieszkania, w ścisłej współpracy z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Wydziałem Architektury i Zabytków UM.

Czemu służą zmiany w kwestii automatów z paczkami?

Ma być estetyczniej i praktyczniej. Dotąd nie było wytycznych, które bezwzględnie określałyby położenie automatów z paczkami w przestrzeni miejskiej. Liczne głosy miłośników wrocławskiej architektury często poruszały kwestię nieestetycznych lokalizacji.

Miasto postanowiło uregulować tę kwestię, choć jak podkreślają autorzy projektu, zasady dotyczą właśnie terenów należących do gminy. – Nie możemy narzucać tych zasad na terenach prywatnych – wyjaśnia Katarzyna Galewska, rzeczniczka Wrocławskich Mieszkań.

Wytyczne przedstawione w dokumencie mają również zwrócić uwagę na aspekt społeczny oraz wskazanie dobrych praktyk w lokowaniu urządzeń w tkance miejskiej.
Wrocławskie Mieszkania, strona w mediach społecznościowych

Chodzi więc również o to, by automaty stały w miejscach dogodnych dla mieszkańców, przystępnych i nie tamujących ruchu pieszych.

<p>Przykłąd dobrze zaprojektowanego automatu kurierskiego.</p> Wrocławskie Mieszkania
Przykłąd dobrze zaprojektowanego automatu kurierskiego.

Co się zmieni w kwestii automatów z paczkami?

Dokument opracowany przez WM opisuje między innymi procedury obowiązujące przy wnioskowaniu o postawienie automatu. Dowiemy się z niego, że operator będzie ustalał lokalizację automatu z miastem, o ile teren jest przez nie zarządzany.

Najdłuższą jednak sekcję stanowi podpunkt o lokowaniu plastycznym, czyli właśnie wpasowaniu automatu w przestrzeń miejską.

Zakłada on między innymi, że automaty będą:

  • lokalizowane w obrębie podwórek, w miejscach niereprezentacyjnych, w miejscach nieeksponowanych;
  • sytuowane jako dobudówka do istniejącego, ale niezabytkowego obiektu lub wbudowane w niezabytkowy obiekt;
  • usytuowane przy elewacjach budynków bez okien i drzwi, witryn albo ozdób w postaci rzeźb, płaskorzeźb, reliefów i innych;
  • lokowane wzdłuż istniejących elementów infrastruktury np. ogrodzeń, murów, obiektów usługowych;
  • musiały być dopasowane wymiarami do ścian istniejących obiektów;
  • stawiane wzdłuż ciągów pieszych i ciągów komunikacyjnych ale tak by nie tamowały ruchu pieszych;
  • stać na parkingach, placach manewrowych tak by nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się samochodów i pieszych;
  • stać tak aby nie blokowały dostępu do osłon śmietnikowych, komórek, garaży, urządzeń infrastruktury technicznej i innych miejsc wymagających swobodnego dostępu czy dojazdu;
  • mieć zaprojektowaną ścieżkę dostępu, dogodną także dla osób z niepełnosprawnościami, połączoną np. z chodnikiem. Twórcy dokumentu podkreślają, że podłoże takiej ścieżki musi być jednolite i stanowić przedłużenie np. chodnika;
  • musiały być skierowane tyłem do budynku, aby nie świeciły w okna;
  • musiały stać w takiej odległości od budynku, aby hałas wynikający z ruchu przy takiej maszynie nie powodował dyskomfortu mieszkańców.

Dokument mówi również o tym, że automaty nie powinny być jaskrawo oświetlone, mieć stonowane, wpasowane w otoczenie kolory i odpowiednią do lokalizacji wielkość. Oklejenie takiego automatu będzie możliwe tylko jeśli dzięki temu maszyna lepiej wpasuje się w otoczenie. Automaty powinny też zostać obsadzone pnącymi roślinami.

Wrocław zadba o estetykę jako pierwszy

Wrocław stworzył tak szczegółowe regulacje jako pierwszy. Chodzi o to, by było ładniej i przystępniej. Dokument ma też ułatwić operatorowi wybór odpowiedniego miejsca, które wskaże we wniosku o pozwolenie na postawienie automatu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama