W programie Ławeczka Mieszkańca to najbardziej zainteresowani wskazują swoje potrzeby. Biuro Oficera Pieszego weryfikuje możliwość instalacji nowego siedziska w terenie, choćby fakt, czy działka jest własnością miasta, po czym zleceniem realizacji zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. Warto zaznaczyć, że program od 2021 roku powtarzany jest cyklicznie.
– Jeśli ktoś dopiero teraz zauważył potrzebę postawienia ławki w przestrzeni miejskiej, albo poczuł się pominięty, to szykujemy na wiosnę kolejną edycję akcji, dzięki której będzie można to zgłosić – informuje Anna Szmigiel-Franz, oficer piesza Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Gdzie staną ławeczki?
Ławeczki w mieście staną w ramach dwóch zadań. Pierwsze 44 z programu Ławeczka Mieszkańca. Koszt to niemal 121 tys. zł (w tej kwocie ujęta jest także 3-letnia konserwacja ławek).
Będą pojawiały się sukcesywnie przy ulicach: Stanów Zjednoczonych, Lekcyjnej, Chopina, Herbsta, Mickiewicza, Bagiennej, Nadolickiej, Przy Torze, Wykładowej, Gazowej, Podwale, Olszewskiego, Krowiej, Kołłątaja, w parku Czarna Woda, parku Marii Dąbrowskiej, na zieleńcu przy ul. Sulmierzyckiej i terenach zielonych za zoo.
Kolejne 44 ławki zamontowane zostaną w różnych częściach osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice w ramach Funduszu Osiedlowego. Koszt to prawie 130 tys. zł (z 3-letnią konserwacją). Lokalizacje to ulice: Kosynierów Gdyńskich, Partyzantów, Olszewskiego.
Z oparciem i podłokietnikami
Nowe ławki swoim wzorem i wyglądem nie odbiegają od tych, które były montowane w latach ubiegłych. Mają stalową cynkowaną konstrukcję. Malowane są proszkowo z drobną strukturą. Nogi ławki wykonane są z blachy i zespawane z podłokietnikami.
Na siedziskach zastosowano drewno z tzw. diamentowej wiśni. Oficjalna nazwa tego drewna to jatoba olejowana. Jest niezwykle mocne, odporne na wstrząsy i gnicie, powszechnie stosowane jest w przemyśle. Deski drewniane łączone są z konstrukcją ławki za pomocą wkrętów ze stali kwasoodpornej. Z uwagi na estetykę i bezpieczeństwo użytkowania zastosowano zaokrąglenia konstrukcji i drewna.
– Od kilku lat te ławki z powodzeniem służą wrocławianom. Trafiają się ich przeciwnicy, ale zwracamy uwagę, że wnioskują o nie często osoby starsze albo z ograniczonymi możliwościami poruszania się, więc uwzględniamy ich potrzeby. Apelujemy też, by szanować wspólną własność – mówi Marek Szempliński, rzecznik ZZM.
Jak wnioskować?
Jeśli chcesz, aby w twojej okolicy stanęła taka ławeczka, wyślij mail na adres bzm(at)um.wroc.pl. Jedna osoba może zgłosić jedną lokalizację. Warto także sprawdzić, czy proponowany teren należy do miasta. Można to zrobić na stronie geoportal.wroclaw.pl.
Lokalizacje będą weryfikowane pod kątem użyteczności dla osób o ograniczonej mobilności, zwłaszcza seniorów. Głównym kryterium będzie odległość od miejsc, które są istotne dla osób zgłaszających.