4. Byli Niezłomni w walce z komuną. Dziś otrzymali medale
Wręczenie medali Niezłomni w Centrum Historii Zajezdnia Oleksandr Poliakovsky
Wręczenie medali Niezłomni w Centrum Historii Zajezdnia

15 osób, w tym trzy pośmiertnie, zostało w czwartek 14 grudnia odznaczonych medalem Niezłomni za działalność w Solidarności i walkę z komuną w latach 80. Niektórych spotkały za to represje. Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” wręcza te zaszczytne wyróżnienia od 2011 r. Podczas gali "Niezłomni" w Centrum Historii Zajezdnia skandowano hasła: "Solidarność!", "Precz z komuną!" i "Chodźcie z nami, dziś nie biją!". Zobaczcie zdjęcia.

W czwartek 14 grudnia w Centrum Historii Zajezdnia odbyło się uroczyste wręczenie medali „Niezłomni” członkom wrocławskiej i dolnośląskiej Solidarności w związku z uroczystościami 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Były podziękowania, chwile wzruszenia i hasła: "Solidarność! Solidarność!", "Precz z komuną!" i "Chodźcie z nami, dziś nie biją!". Uroczystości towarzyszył koncert "Nuta Wolności" w wykonaniu uczniów XVII LO we Wrocławiu. Zobaczcie w galerii zdjęcia z gali.

Powiększ obraz: Gala Niezłomni w Centrum Historii Zajezdnia Oleksandr Poliakovsky
Gala Niezłomni w Centrum Historii Zajezdnia

Powiększ obraz: Gala Niezłomni w Centrum Historii Zajezdnia. Występ uczniów XVII LO Oleksandr Poliakovsky
Gala Niezłomni w Centrum Historii Zajezdnia. Występ uczniów XVII LO

W uroczystościach wziął również udział prezydent Wrocławia - Jacek Sutryk.

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Cały fenomen solidarności jest pięknym wspólnotowym dziełem jej ludzi. Wedle słów: "nie ma wolności bez Solidarności". Dziś nagrodziliśmy tych, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnej, demokratycznej Polsce, w wolnym, demokratycznym Wrocławiu, który jest twierdzą solidarności. Wrocław taką twierdzą był i pozostanie.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Prezydent Wrocławia przyznał, że tegoroczna gala ma dla niego szczególne znaczenie. - Dziś dolnośląska Solidarność uhonorowała medalem Niezłomni mojego ojca - działacza Solidarności w okresie stanu wojennego - mówił.

I dodał: - Wspominam rozmowy z moim ojcem, który opowiadał, jak tamtego 13 grudnia w niedzielę jechaliśmy do dziadków na Biskupin. Musieliśmy zawrócić, bo taki był śnieg (zima stulecia). Kilka dni później ojciec jako działacz Solidarności został internowany do Pyskowic. Wtedy milicja użyła siły. Z samego tylko Wrocławia do aresztów i tzw. internatów trafiło ok. 1500 osób, m.in. członków Solidarności czy Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. wrocławianie aktywnie protestowali przeciwko rządom komunistów. Opór mieszkańców miasta sprawił, że w całej Polsce mówiono o nim: Twierdza Wrocław - przypomniał prezydent.

Medale dla niezłomnych

Medale Niezłomi są przyznawane od 2011 roku. Z inicjatywy przewodniczącego regionu Kazimierza Kimsy w lutym tego roku Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” podjął uchwałę o ustanowieniu medalu Niezłomni. Napisano w niej:

„Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” na lutowym posiedzeniu ustanowił Uchwałą nr 12/2011 odznaczenie związkowe nadawane osobom za działalność na rzecz NSZZ „Solidarność” w walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od wprowadzenia stanu wojennego do 1989 roku".

Powiększ obraz: Gala Niezłomni w Centrum Historii Zajezdnia. Medal Oleksandr Poliakovsky
Gala Niezłomni w Centrum Historii Zajezdnia. Medal

Chcemy w ten sposób uhonorować tych wszystkich, którzy w tym okresie aktywnie wspierali działalność struktur związkowych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny lub byli za tę działalność represjonowani i dotychczas nie otrzymali żadnego odznaczenia lub tytułu związkowego oraz odznaczenia państwowego.
Region Dolny Śląsk NSZZ Solidarność

Na medalu można zobaczyć kamienny mur z napisem NIEZŁOMNI, rozbity przez Solidarność, literę V symbolizującą zwycięstwo z napisem „za działalność opozycyjną 1981 – 1989”. Pierwsze odznaczenia zostały wręczone w grudniu 2011 r. podczas obchodów upamiętniających XXX rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Lista wyróżnionych odznaczeniem NIEZŁOMNI 14 grudnia 2023 r. w Centrum Historii Zajezdnia:

1. ks. Adam Wiktor (pośmiertnie)
  2. Ewa Szady
  3. Antonina Surma
  4. Jan Błażutycz
  5. Stanisław Dutkowiak
  6. Zbigniew Sutryk
  7. Tomasz Białaszczyk
  8. Małgorzata Dobrowolska
  9. Krystyna Leszczyńska
  10. Stefan Fronczak (pośmiertnie)
  11. Jadwiga Nieprz