wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:10

wroclaw.pl strona główna

Z miasta Zobacz, co dzieje się w ten weekend we Wrocławiu

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nie daj się oszukać. Kampania społeczna NIC PRZEZ TELEFON

Nie daj się oszukać. Kampania społeczna NIC PRZEZ TELEFON

Data publikacji: Autor:

Oszuści wyłudzali już pieniądze podając się za wnuczków, a teraz mówią, że są z policji i proszą o pomoc w śledztwie, że przyjdą sprawdzić czy pieniądze, które mamy w domu, nie są fałszywe. W ten sposób złodzieje potrafią ukraść nawet 50 tys. złotych. Ofiarami najczęściej są osoby starsze. We Wrocławiu ruszyła kampania NIC PRZEZ TELEFON zorganizowana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Komendę Miejską Policji we współpracy m.in. z parafiami i wspólnotami mieszkaniowymi.

Reklama

Dorota Feliks, szefowa Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego podkreśla, że podczas kampanii NIC PRZEZ TELEFON szczególnie ważne jest, by dotrzeć do osób samotnych i rzadko wychodzących z domu. – Najlepiej jest osobiście przekazać ulotkę i chwilę porozmawiać. Może to być również okazja do zainteresowania się, czy w naszym najbliższym otoczeniu nie mieszka osoba potrzebująca sąsiedzkiego wsparcia – zaznacza.

Sprawa jest ważna, bo wrocławska policja odnotowuje tygodniowo kilka prób wyłudzeń pieniędzy przez telefon. Oszuści podają się za wnuczka, policjanta, kuriera, prokuratora, pracownika administracji lub sprzedawcę sprzętu medycznego, pościeli i garnków. Cel zawsze jest ten sam – wyłudzić pieniądze.

Bądź ostrożny – nie ufaj telefonicznemu rozmówcy 

Jak nie dać się nabrać i nie stracić oszczędności całego życia? Na to pytanie ma odpowiedzieć hasło kampanii – NIC PRZEZ TELEFON.

– Nic, czyli żadnych wrażliwych informacji o sobie, danych do konta bankowego, haseł i loginów, żadnych informacji o posiadanych oszczędnościach. Nic przez telefon, czyli bez zawierania umów na odległość – z głosem w słuchawce, który obiecuje tańsze rachunki za gaz, prąd, telefon – zaznacza st. sierż. Dariusz Rajski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Złodzieje w metodzie „na wnuczka” wykorzystują łatwowierność i zaufanie seniorów, którzy często są osobami samotnymi. Dzwonią i podają się za członka rodziny – wnuczka czy siostrzeńca. Proszą o pieniądze na operację w szpitalu, okazyjny zakup samochodu czy kupno domu. W ten sposób potrafią wyłudzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nierzadko osoby starsze dają oszustom wszystkie pieniądze jakie mają w domu, a nawet biorą pożyczki. W ten sposób 87-latka straciła 3 tys. zł, a 76-latka wręczyła złodziejom 15 tys. zł. Obie panie były przekonane, że pomagają najbliższej rodzinie.

Ostatnio coraz częściej oszuści stosują inną metodę – podają się za policjantów. Mechanizm wygląda tak: – Ktoś dzwoni i nieudolnie zmieniając głos podaje się za wnuczka i prosi o przelanie na konto pieniędzy. Rozmówca wie, że próbowano go oszukać. Po chwili dzwoni ktoś inny i przedstawia się jako… oficer policji. Prosi, by przekazać pieniądze, bo prowadzone jest śledztwo i w ten sposób pomożemy złapać oszustów. Zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą, a my z powrotem dostaniemy nasze pieniądze. W innych przypadkach oszust także podaje się za policjanta i mówi, że przyjdą funkcjonariusze i „zabezpieczą” nasze oszczędności, by sprawdzić czy banknoty nie są fałszywe.

– Policja tak nie działa! Funkcjonariusze nigdy nie telefonują i nie informują o prowadzonym śledztwie i nie proszą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy lub podania loginów i haseł do bankowości elektronicznej. Gdy dzwoni do nas osoba podająca się za policjanta, przerwijmy tę rozmowę, rozłączmy się i skontaktujmy się z Policją dzwoniąc na bezpłatny numer 112 czy 997 – podkreśla st. sierż. Dariusz Rajski.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama