4. Pilotażowy program we Wrocławiu. Zamrożą materiał genetyczny pacjentów. Na razie skorzysta 60 osób

Redakcja www.wroclaw.pl,

Rusza pilotażowy program zabezpieczenia płodności u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie. Miasto przeznaczy na ten cel 300 tys. zł w latach 2022-23.

Nowotwory złośliwe są obecnie jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych na całym świecie. Leczenie chorób onkologicznych, zwłaszcza chemioterapią, wpływa na płodność i układ płciowy pacjentów. W skrajnych przypadkach leczenie może prowadzić nawet do trwałej niepłodności.

Pilotażowy program Wrocławia

Warto podkreślić, że współczesna medycyna dysponuje różnymi sposobami zwiększającymi możliwość zachowania płodności po leczeniu onkologicznym. Co istotne, zabezpieczenie płodności u pacjentów onkologicznych, określane terminem oncofertility, jest możliwe zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Dlatego Wrocław rozpoczyna pilotażowy program polityki zdrowotnej „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie na lata 2022-2023”.

Adresatami programu są mieszkańcy Wrocławia w wieku od 18. do 40. roku życia, u których stwierdzono ryzyko utraty płodności w związku ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Mają oni prawo skorzystać z dofinansowania do jednej procedury zabezpieczenia płodności na okres 24 miesięcy (mrożenie materiału genetycznego)
tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UWM.

Na mrożenie materiału genetycznego miasto przeznaczy 300 tys. zł

Prawo w Polsce umożliwia mrożenie materiału genetycznego pacjentek i pacjentów chorych ma raka, jednak NFZ nie zapewnia finansowania tych procedur.

Budżet programu we Wrocławiu na lata 2022-2023 to 300 000 zł. Szacowany koszt jednostkowy uczestnictwa wynosi odpowiednio: 2 340 zł dla mężczyzn i 6 300 zł dla kobiet.

Pilotaż obejmie 30 kobiet i 30 mężczyzn. W piątek 17, czerwca, ogłoszony został konkurs na operatora medycznego, który będzie kwalifikował pacjentów, pobierał i mroził materiał genetyczny.

To doskonały pomysł. Wrocław był pierwszym miastem, które zdecydowało się finansować szczepienia  przeciwko HPV dla chłopców i  jednym z niewielu, które dofinansowuje procedury In vitro, a to kolejny ważny program. Teraz kluczowe będzie dotarcie z odpowiednią informacją do pacjentów
ocenia prof. Alicja Chybicka, która od 45 lat walczy o życie chorych na nowotwory dzieci

Szacuje się, że problemem niepłodności może być dotkniętych ponad 42 tys. mieszkańców Wrocławia. W tej grupie są także osoby, które z powodu zachorowania na nowotwory złośliwe nie mogły zrealizować swoich planów.