wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ministerstwo Nauki: Rekrutacja na studia w statystykach

W tym roku w całej Polsce na studia przyjęto aż 311 tysięcy osób. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało zestawienie najpopularniejszych kierunków i najbardziej obleganych uczelni.

Reklama

Nie zmienia się lista kierunków, na które było najwięcej chętnych. To informatyka (32 tys. 680 osób w skali Polski), psychologia (25 tys. 831 kandydatów) oraz zarządzanie (22 tys. 930 zgłoszeń). Na dalszych miejscach znalazły się: studia lekarskie (ale poza uniwersytetami medycznymi), prawo, ekonomia i filologia angielska.

Jednak największa konkurencja była na orientalistyce-japonistyce (o jeden indeks zabiegało 26 kandydatów), na matematyce (22 osób na miejsce) oraz orientalistyce-sinologii (19,5 kandydata na jedno miejsce).

Zobacz pełną wersję raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gdyby wziąć pod uwagę całe uczelnie, to najtłoczniej było na politechnikach: w Warszawie, w Gdańsku i w Poznaniu. Tam na jedno miejsce było między 6 a 7 chętnych. Na tej liście wysoko - na piątym miejscu - jest wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny. Na jedno miejsce przypadało tam średnio 5,5 chętnych. Siódmy jest Uniwersytet Wrocławski (4,5 kandydata na miejsce), a na dziesiątym AWF Wrocław ze wskaźnikiem równym 4,3.

Nie jest niespodzianką ranking uczelni, gdzie ogólnie było najwięcej zgłoszeń. To Uniwersytet Warszawski, odnotowano tam blisko 41 tys. rejestracji, oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, na który było ponad 31 tys. zgłoszeń.

Przyszli ekonomiści idą po wiedzę

W tej tabeli wyróżnia się znowu wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny, w jego systemie rekrutacyjnym zarejestrowano ponad 11 tys. zgłoszeń – najwięcej spośród uczelni ekonomicznych. Natomiast AWF we Wrocławiu jest na drugim miejscu (z 2603 zgłoszeniami) w kategorii uczelni wychowania fizycznego.

W zestawieniu niepublicznych szkół wyższych nieźle wypadła wrocławska Wyższa Szkoła Bankowa. Zarejestrowało się w jej systemie 2161 osób, co dało jej czwarte miejsce w Polsce (wyżej niż m.in. popularne warszawskie uczelnie Akademia Koźmińskiego i Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych). Jeszcze lepiej WSB wypadła w rankingu wykorzystującym liczbę chętnych na studia niestacjonarne – tu wrocławska szkoła jest trzecia, po „siostrzanych” WSB w Poznaniu i Gdańsku.

Zestawienie opracowano w Departamencie Szkolnictwa Wyższego MNiSW na podstawie danych z uczelni zamieszczonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym „POL-on".

Mnsw/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl